Kosmiczne ujęcia. Te sceny wbijają w fotel Spełnienie marzeń każdego fana F1

O tym, że wyścigi Formuły 1 wymagają wybitnych umiejętności w prowadzeniu samochodu, wiadomo nie od dziś. W szczególności kibice są pod wrażeniem możliwości zawodników na ulicznym torze w Monako, gdzie kluczowy potrafi być każdy centymetr.

Przez lata wielu kibiców Formuły 1 zastanawiało się, jak dokładnie wygląda prowadzenie najszybszych samochodów na świecie. Z tego powodu powstało wiele badań i materiałów dotyczących przeciążeń i sił działających na zawodników. W ostatnim czasie możemy też coraz częściej "przesiadać się" do bolidów F1 dzięki technologii.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy kochają freak fighty? "To jest zajeb***"

Kamery w kaskach pomagają zrozumieć kierowców

W sezonie 2021 po raz pierwszy w historii Formuły 1 podczas transmisji telewizyjnej realizatorzy mogli pokazać kibicom dokładny widok, jaki kierowcy mają podczas treningu, kwalifikacji czy samego wyścigu. Początkowo możliwość umieszczenia małej kamerki w kasku miało zaledwie kilku kierowców, lecz z czasem liczba ta wyraźnie wzrosła.

Obecnie ujęcia z wysokości oczu najlepszych kierowców na świecie stały się codziennością. W sezonie 2023 kibice mogli oglądać ściganie m.in. z punktu widzenia Fernando Alonso, który jest jednym z najszybszych zawodników w sezonie. To pozwalało fanom jeszcze bardziej wsiąknąć w rywalizację, co wpływało na odbiór widowiska.

Kosmiczne ujęcia z Monako. Emocje towarzyszą nawet na kanapie

W tym roku po raz pierwszy kibice Formuły 1 mają możliwość wyjątkowego podziwiania Grand Prix Monako. Po wielu latach realizacji wyścigu przez lokalną firmę, w ostatni majowy weekend finalnie zajęła się tym oficjalna ekipa całego cyklu, odpowiedzialna za przekaz telewizyjny ze wszystkich pozostałych torów. Dzięki temu już podczas treningów kibice mogli zobaczyć niepublikowane dotąd ujęcia.

Jednym z nich był onboard Charlesa Leclerca z wnętrza jego kasku. Po raz pierwszy kibice mogli po raz pierwszy zobaczyć, jak wygląda okrążenie toru w księstwie oczami kierowcy. Nieco ponad minutowy film natychmiastowo stał się viralem i to nie bez powodu. Na wideo doskonale widać, jak wiele kierowcy muszą ryzykować, by na piekielnie trudnym i technicznym torze wykręcać dobre rezultaty.

Tegoroczny wyścig o Grand Prix Monako został zaplanowany na najbliższą niedzielę. Rywalizacja ma rozpocząć się o godzinie 15:00, choć plany może nieco pokrzyżować pogoda. Podobnie jak w ubiegłym roku, start może zostać opóźniony ze względu na obfite opady deszczu, które mogą nawiedzić lazurowe wybrzeże.

Więcej o: