Zmiany w F1. Szef zespołu Orlenu rezygnuje. Sprzedaż teamu coraz bliżej

Coraz więcej wskazuje na to, że sponsorowany przez Orlen zespół Alpha Tauri pójdzie pod młotek. Po sezonie 2023 z ekipą pożegna się wieloletni szef i symbol zespołu, Franz Tost.

Choć, póki co sezon 2023 w Formule 1 przebiegał dość spokojnie, nie brakuje nowych doniesień, mogących mieć wpływ na przyszłość dyscypliny. Ekipa Alpha Tauri oficjalnie poinformowała o odejściu szefa Franza Tosta, który z zespołem związany był od 2005 roku. Według fanów może to być kolejny krok na drodze sprzedaży włoskiej ekipy w najbliższych miesiącach.

Zobacz wideo Pudzianowski: Tylko głupi nie odklepuje. Po walce jest życie

Kawał historii i symboliczne sukcesy

Franz Tost, który w przeszłości ścigał się w Formule 1, był prawdziwym mózgiem ekipy z Faenzy. Alpha Tauri, wcześniej znanej też jako Toro Rosso, mogło na doświadczonym Austriaku polegać w każdej sytuacji. 67-latek był też wzorowym partnerem dla władz Red Bulla, dla którego włoski team jest od ponad dekady drużyną młodzieżową.

W czasie kadencji Tosta Alpha Tauri sięgało też po zdecydowanie największe sukcesy. To właśnie w barwach tej drużyny objawił się ogromny talent Sebastiana Vettela, który bolidem Toro Rosso wygrał Grand Prix Włoch. Na tym samym torze po pierwsze zwycięstwo w biało-granatowych barwach sięgnął też Pierre Gasly, obecnie ścigający się dla francuskiego Alpine.

Red Bull nie chce kontynuować współpracy i szuka kupca?

Już na początku sezonu 2023 w mediach pojawiło się wiele informacji, jakoby Red Bull miał w planach zakończenie współpracy z zespołem z Faenzy, który przede wszystkim finansowo może polegać na wsparciu starszego brata. W przypadku rozstania Red Bulla z Alpha Tauri włoski team praktycznie na pewno zostałby sprzedany.

Według obserwatorów Formuły 1, odejście Tosta może świadczyć o planach Red Bulla. Kluczowy jest także fakt, że zastąpić go ma Laurent Mekies, obecny dyrektor sportowy w Ferrari, niezwiązany z rodziną napoju energetycznego. CEO całego zespołu będzie z kolei Peter Bayer, który do tej pory pracował w FIA, co może świadczyć o konieczności zaangażowania międzynarodowej federacji samochodowej w ratunku zespołu.

W sezonie 2023 zespół Alpha Tauri sponsorowany jest przez koncern Orlen, którego reklamy są bardzo widoczne zarówno na bolidach, jak i kombinezonach członków ekipy. Jeśli ekipa w najbliższym czasie zmieni właściciela, będzie to już trzeci zespół Formuły 1, którego czekać będą istotne zmiany po rozpoczęciu współpracy z polską marką. Wcześniej ekipa Williams trafiła w ręce Dorilton Capital, a kilka miesięcy temu zespół Alfy Romeo został przejęty przez Audi.

Więcej o: