Szalony pomysł szefa FIA. Zupełnie nowy weekend wyścigowy w Formule 1

Formuła 1 coraz ciekawsza dla fanów i coraz trudniejsza dla zespołów w niej startujących? Takie plany ma szef F1 Stefano Domenicali, który zamierza wprowadzić kolejne zmiany w kalendarzu poszczególnych weekendów wyścigowych.

Piątkowe treningi, sobotnie kwalifikacje i niedzielny wyścig. Tak w skrócie od lat wygląda typowy dla Formuły 1 weekend wyścigowy. Już niedługo mogą nastąpić w nim wielkie zmiany. Zapowiada je Stefano Domenicali, który ma zamiar utrudnić zespołom startującym w najważniejszej serii wyścigowej na świecie odnalezienie odpowiednich ustawień na każdy tor.

Zobacz wideo Świderski: Nie wiem co siedzi w głowie trenerowi

Sprinty i krótsze sesje

Już w ostatnich latach szefostwo FIA z właścicielami Formuły 1 zdecydowali się na bardzo duże, testowe zmiany podczas poszczególnych weekendów wyścigowych. W 2021 roku, po raz pierwszy w kalendarzu pojawiły się sprinty kwalifikacyjne, które zastąpiły standardowe kwalifikacje w walce o najwyższe pola startowe. 

Pomysł sprintów, choć nadal jest przepychany przez władze królowej motorsportu, nie spodobał się kibicom, według których nowy system całkowicie się nie sprawdził. Dość podobnie wypowiadali się także kierowcy, którzy podczas "czasówek" mieli czasem szanse wykręcić okrążenie życia, które pozwalało przeskoczyć szybsze samochody. W sprintach takiej możliwości nie ma. Dodatkowo każdy z zawodników w sobotnie popołudnie starał się za wszelką cenę dowieźć auto do mety w jednym kawałku.

Michael i Mick Schumacher Wypadek Schumachera wpłynął na jego syna. "Byłby innym kierowcą"

Drugą z istotnych zmian było skrócenie trzech sesji treningowych, które zespoły używały do testowania wytrzymałości opon, tempa wyścigowego i kwalifikacyjnego oraz dokładnego sprawdzenia możliwości bolidów na torze, do zaledwie jednej godziny. Ten pomysł akurat wszystkim przypadł do gustu i obecnie mało kto tęskni za 90-minutowymi sesjami.

Domenicali chce pójść o krok dalej i usunąć treningi

Teraz Stefano Domenicali wpadł na kolejny kontrowersyjny pomysł. W rozmowie z "Quotidiano Nazionale" Włoch przyznał, że rozważa stworzenie zupełnie nowego weekendu wyścigowego. Wiązałoby się to z całkowitym usunięciem sesji treningowych, zarówno dwóch piątkowych, jak i jednej sobotniej.

Fernando Alonso Jest sprawiedliwość dla Alonso. Kompromitacja sędziów F1. Nie przyznali się

To z pewnością nie spodoba się zawodnikom i szefom poszczególnych zespołów. Oznaczałoby to, że zespoły nie miałyby możliwości przystosowania ustawień samochodu do każdego z torów, a to z kolei wypaczałoby wyniki rywalizacji o mistrzostwo świata w obu klasyfikacjach.

Przypomnijmy, że najbliższy wyścig Formuły 1 zaplanowano na 2 kwietnia. Wówczas dwudziestu najlepszych kierowców na świecie sprawdzi się na torze w Melbourne.

Więcej o: