Burza wokół kary dla Fernando Alonso. FIA złamała własne przepisy

Choć wyścig o Grand Prix Arabii Saudyjskiej skończył się około pół godziny przed 20:00 czasu polskiego, wciąż nie możemy być pewni jego końcowych wyników. Wszystko za sprawą kary dla trzeciego na mecie Fernando Alonso, która może nie być zgodna z regulaminem.

Wyścig o Grand Prix Arabii Saudyjskiej nie był najbardziej porywającym widowiskiem. Walka w czołówce trwała zaledwie kilka okrążeń, a druga część rywalizacji stała pod znakiem utrzymywania bezpiecznych różnic między poszczególnymi zawodnikami. Mimo to niedługo po zakończeniu rywalizacji sędziowie zdecydowali się na zrzucenie Fernando Alonso z podium dziesięciosekundową karą za niepoprawne wykonanie wcześniejszej, pięciosekundowej kary.

Zobacz wideo Chwile grozy na High League. Spodek wstrzymał oddech. Izak: To był szok

Fani są wściekli. FIA popsuła wieczór

Decyzja sędziów pracujących przy drugim w tym roku wyścigu o mistrzostwo świata obiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Kibice krytykowali FIA przede wszystkim za podjęcie decyzji w sprawie Fernando Alonso kilkanaście minut po zakończeniu rywalizacji, gdy sam Hiszpan zdążył już odebrać na podium nagrodę za trzecie miejsce. 

Sam zainteresowany nie miał zamiaru szeroko komentować całej sytuacji. W pomeczowych wywiadach widać było, że mało interesuje go decyzja sędziów, gdyż w przypadku ich szybszej decyzji, nie byłoby dla niego problemem podkręcenie tempa i zwiększenie przewagi nad Georgem Russellem.

Dominacja Red Bulla w F1 trwa. Sędziowie zrzucili Alonso z podium Dominacja Red Bulla w F1 trwa. Sędziowie zrzucili Alonso z podium

- Nie obchodzi mnie decyzja sędziów. Świętowałem, pokazaliśmy się sponsorom, nie obchodzi mnie to wszystko, co działo się później. FIA miała 30 okrążeń, aby to sprawdzić. Jeśli powiedzieliby mi o tym wcześniej, naciskałbym bardziej i zamiast 5 sekund przewagi zrobiłbym ponad dziesięć - powiedział Alonso w powyścigowych wywiadach dla F1.

Sędziowie się zbłaźnili. Nie znają własnych przepisów?

Choć decyzja FIA została już oficjalnie potwierdzona, nie oznacza to, że w najbliższych dniach władze Formuły 1 nie będą musiały jej zmienić. Wszystko przez przepisy FIA, które przez sędziów zostały złamane.

Patryk Sokołowski Z Lublina wprost do Formuły 1. O jego pracy marzy wielu. Pokazał, że to proste

Według regulaminu sportowego Formuły 1, sędziowie zajmujący się wykroczeniem zawodnika, muszą podjąć decyzję odnośnie potencjalnej kary w czasie trzydziestu okrążeń. Fernando Alonso odwiedził mechaników na okrążeniu dziewiętnastym, przejeżdżając później 31 kółek w na drugim, a potem trzecim miejscu. Tym samym decyzja wydana przez sędziów na wniosek ekipy Mercedesa już po zakończeniu rywalizacji nie powinna mieć miejsca.

Na ten moment nie wiadomo, czy FIA zajmie się sprawą jeszcze raz i przywróci Fernando Alonso na podium. Niewykluczone, że ewentualne decyzje w tej sprawie poznamy dopiero przed rozpoczęciem rywalizacji w Melbourne za dwa tygodnie.

Więcej o: