Przełom w Formule 1. Tego jeszcze nie było

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) wreszcie zamieniła słowa w czyny i otworzyła możliwość aplikowania o miejsce w Formule 1. Nowe zespoły mogą dołączyć do królowej motosportu od 2025 roku.

Od dłuższego czasu mówi się, że Formuła 1 potrzebuje nowych zespołów. To byłyby dodatkowe miejsca dla młodych kierowców, których coraz więcej puka do serii. Jednak zespoły obecne w stawce nie są przekonane do wejścia nowych ekip, głównie ze względów finansowych, ponieważ one mniej zarobią na udziale w wyścigach.

Zobacz wideo Adwokaci Cezarego Kucharskiego: Uważamy, że nasz klient nie ma nic do ukrycia

Padało już kilka nazwisk i nazw firm chętnych do dołączenia do F1. Duże zainteresowanie wykazuje Michael Andretti, który współpracuje z Cadillakiem. Porsche szuka możliwości po tym, jak upadły tematy przejęcia Red Bulla i Williamsa. Były też plotki o chińskim zespole, ale na plotkach się skończyło. FIA w końcu otwiera drzwi, uruchamiając proces aplikowania. Szczególnie zadowolony z tego będzie Andretti.

FIA otwiera Formułę 1 dla nowych zespołów

FIA oficjalnie rozpoczęła proces składania wniosków "w celu zidentyfikowania potencjalnych zespołów, które chcą uczestniczyć na poziomie konkurencyjnym w Mistrzostwach Świata Formuły 1 FIA". Federacja przewidziała miejsca dla dwóch nowych teamów, co oznacza cztery dodatkowe auta w stawce. Nowi będą obecni na gridzie najwcześniej w 2025 r. Sami będą mogli wybrać, kiedy chcą dołączyć do rywalizacji - mogą to zrobić w 2025, 2026 lub 2027 r. Ostatni raz 12 zespołów brało udział w F1 w 2012 r.

FIA określiła, że wybierze kandydatów na podstawie "ogólnych długoterminowych interesów mistrzostw, wraz z obowiązującymi przepisami i ustaleniami dotyczącymi zarządzania". Chętni na udział w serii będą musieli spełnić osiem kryteriów:

  • zdolności techniczne i zasoby zespołu,
  • zdolność zespołu do spełnienia i przestrzegania zobowiązań wynikających z przepisów sportowych, technicznych i finansowych F1,
  • zdolność zespołu do pozyskania i utrzymania wystarczających funduszy, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych i umożliwić udział w mistrzostwach na poziomie konkurencyjnym,
  • przedstawienie szczegółowego biznesplanu na pierwsze pięć lat (łącznie z prognozami finansowymi),
  • wykazanie doświadczenia i możliwości zespołu w sektorze motoryzacyjnym i/lub sportów motorowych (w tym doświadczenie techniczne, doświadczenie w wyścigach, zaplecze, sprzęt i zasoby inżynieryjne) oraz odpowiednia liczba pracowników,
  • potwierdzenie, że właściciele i osoby odpowiedzialne za zarządzanie są właściwymi osobami na stanowiskach i liczba osób zatrudnionych jest odpowiednia,
  • przedstawienie planu zrównoważonego rozwoju, zgodnego z zasadami równości, różnorodności i integracji oraz przynoszącego korzyści społeczne,
  • ocena wartości, jaką kandydat może wnieść do mistrzostw, w tym rozważenie jego reputacji i uczciwości.

Rozprawa sądowa Robert Lewandowski kontra Cezary KucharskiLewandowski kontra Kucharski. Specjaliści od taśm z Tupolewa w akcji

Jednocześnie FIA zaznacza, że Liberty Media, czyli spółka zarządzająca F1, będzie miała prawo dodać własne kryteria/warunki wyboru nowych uczestników. Może skończyć się też tak, że nie będzie żadnego nowego zespołu w stawce.

"Dla uniknięcia wątpliwości, żaden nowy kandydat nie ma automatycznego prawa wejścia do mistrzostw. Istniejące zespoły F1 będą miały pierwszeństwo. W przypadku, gdy żaden kandydat nie zostanie uznany za odpowiedniego przez FIA i/lub przez posiadacza praw handlowych F1, żaden nowy zespół F1 nie zostanie wybrany" - oświadczyła federacja.

- Jako FIA wierzymy, że przedstawione wymagania są sprawiedliwe dla wszystkich zainteresowanych - stwierdził prezes FIA Mohammed Ben Sulayem.

4Trening pilkarskiej reprezentacji Polski w WarszawiePaulo Sousa zdradził, czym się teraz zajmuje. "Większą część miesiąca"

Ostateczny termin składania wniosków upływa 30 kwietnia 2023 r. Decyzja, które zespoły zostaną zaproszone do F1, zostanie podjęta do 30 czerwca 2023 r.

Więcej o: