Były kierowca F1: "Vettel powinien wywiązać się z umowy, a potem się pożegnać"

Sezon 2022 jest prawdopodobnie ostatnim, w którym oglądamy Sebastiana Vettela w Formule 1. Niemiec nie prowadzi rozmów dotyczących przedłużenia wygasającego kontraktu. - Powinien wywiązać się ze swojej umowy, a potem się pożegnać - mówi ekspert

Sebastian Vettel trafił do Astona Martina w zeszłym roku. Jego kontrakt obowiązuje do końca roku 2022. Pojawiły się plotki, że może nie wypełnić kontraktu do końca. Vettel nie rozwiązał umowy przed nowym sezonem, na co pozwalała mu specjalna klauzula, ale wiele wskazuje na to, że to jego ostatni rok w Formule 1. Aktualnie nie są prowadzone rozmowy na temat przedłużenia kontraktu. Sam Vettel twierdził, że nie przyszedł do zespołu, żeby kończyć wyścigi poza pierwszą dziesiątką, ale taka właśnie była rzeczywistość zespołu w 2021 roku. Aston Martin nie jest w stanie rywalizować z najlepszymi.

Zobacz wideo Wisła Kraków na spadku straciła nawet 20 mln złotych. Może ją czekać krach

Vettel może odejść z F1 po sezonie. Nie jest w stanie wygrywać

- Nie wygląda na to, by zespół mógł zdobyć mistrzostwo świata. Co powinien zrobić Vettel? Wywiązać się ze swojej umowy, a potem się pożegnać – mówi w rozmowie z portalem Formel1.de ekspert F1 Marc Surer, były kierowca.

Początek sezonu w wykonaniu Vettela nie był udany. Najpierw ominął dwa wyścigi w związku z zakażeniem koronawirusem, a potem rozbił Bolid na GP Australii. - Fakt, że wraca i nadal jeździ, przemawia za nim, ponieważ pomaga zespołowi. Próbuje popchnąć zespół do przodu i jest już kilka oznak, że sytuacja się poprawia. Więc wykonuje swoją pracę. Mógł rzucić ręcznik i nikt by go nie obwiniał, może z wyjątkiem zespołu – mówi Surer.

Ale dla Vettela to za mało. Jak każdy sportowiec, a zwłaszcza czterokrotny mistrz świata, chce wygrywać. - Kiedy gotuję, chcę, żeby było idealnie. Jeśli mi się nie uda, jestem rozczarowany. Potem zastanawiam się, jak mogę zrobić to idealnie. Tak wysoko stawiam poprzeczkę – mówił, cytowany przez serwis motorsport-total.com.

Dodatkowo Vettel jest mocno zaangażowany w ochronę środowiska. A jazda w F1 mu tego nie ułatwia. W programie "Question Time" w BBC dziennikarka Fiona Bruce wytknęła kierowcy Astona Martina, że mówi na temat ekologii i energii, a przyczynia się do jego niszczenia, jeżdżąc w Formule 1. Vettel został nazwany hipokrytą. Jak zareagował Niemiec? - Masz rację, to czyni mnie hipokrytą. Kiedy wysiadam z bolidu, to myślę, czy to jest coś, co powinniśmy robić, podróżując po świecie i marnując zasoby. Nie jestem święty. Musimy przestać być zależni od paliw kopalnianych - powiedział.

Vettel jest mistrzem świata z sezonów 2010-2013, natomiast w swoim dorobku ma 53 zwycięstwa oraz 57 pole position. W tym sezonie Vettel zajmuje 14. miejsce z dorobkiem 4 punktów.

Więcej o: