To okrążenie przejdzie do historii F1! Tak Verstappen został mistrzem świata [WIDEO]

Cóż za zakończenie sezonu w Formule 1! Max Verstappen na ostatnim okrążeniu pokonał w GP Abu Zabi Lewisa Hamiltona i po raz pierwszy w karierze zdobył mistrzostwo świata!

Wydawało się, że tu już nie ma prawa nic się wydarzyć. Przed ostatnim GP Abu Zabi Max Verstappen i Lewis Hamilton mieli po tyle samo punktów - 369,5. Później była ogromna kontrowersja na starcie, w niezrozumiały sposób rozstrzygnięta przez sędziów na korzyść ścinającego zakręt Hamiltona.  I gdy na kilka okrążeń przed zakończeniem wyścigu Hamilton miał 11 sekund przewagi nad Verstappenem, miał ósmy tytuł mistrzowski na wyciągnięcie ręki.

Zobacz wideo Sport.pl LIVE - zapowiedź nowego programu Sport.pl i Gazeta.pl

Decydujący okazał się... Latifi! Ryzyko Red Bulla opłaciło się

Na sześć okrążeń przed metą doszło jednak do wypadku z udziałem Nicholasa Latifiego, który uderzył w bandę. Jego samochód musieli ściągnąć z toru porządkowi, a wszystkie auta podążały za samochodem bezpieczeństwa. Red Bull zaryzykował, korzystając z neutralizacji raz jeszcze ściągnął Verstappena do boksów, zakładając mu nowe miękkie opony. Hamilton decyzją zespołu pozostał na torze, na dużo bardziej zużytych oponach. Rozpoczął się wyścig z czasem...

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Sędziowie znów zrobili zamieszanie. Najpierw zasugerowali, że zdublowani kierowcy pomiędzy Hamiltonem a Verstappenem nie będą wyprzedzać samochodu bezpieczeństwa, by przenieść się na koniec stawki. To byłoby ogromnym utrudnieniem dla Verstappena, który też nie wiedział, czy wyścig zostanie w ogóle wznowiony, bo przecież cała stawka mogła dojechać do mety za "safety carem".

Koniec końców, zdublowani zostali wysłani na swoje miejsce i poinformowano, że samochód bezpieczeństwa zjedzie z toru na jedno okrążenie przed końcem. Okrążenie, które na zawsze trafi do historii F1. Wielka przewaga Verstappena w postaci opon przyniosła efekt, Hamilton był bez szans. Już na początku okrążenia Holender w świetnym stylu poradził sobie z Brytyjczykiem i choć ten próbował jeszcze kontrować, to na zużytych oponach nie miał już żadnych szans. 

Max Verstappen jako pierwszy dojechał do mety, został zwycięzcą GP Abu Zabi i mistrzem świata w Formule 1! Co by było, gdyby nie neutralizacja? Gdyby nie kontrowersja na starcie wyścigu i zamieszanie w jego końcówce? Tego już się nie dowiemy. Mamy za to fenomenalne zwieńczenie genialnego sezonu 2021 F1. 

"Sport.pl Live" - Nowy program Sport.pl startuje już w poniedziałek!

W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 20:00 zadebiutuje nowy program wideo premium – "Sport.pl Live". Będzie go można oglądać co tydzień na stronach głównych Gazeta.pl i Sport.pl, a także na platformie YouTube i Twitchu Sport.pl. W pierwszym odcinku głównym tematem będzie forma polskich skoczków narciarskich i rewolucyjna zmiana w sprzęcie, z której korzystają już nasi rywale. Naszym gościem będzie m.in Apoloniusz Tajner (prezes PZN). Więcej informacji dostępne tutaj:

 
Więcej o: