Sebastian Vettel zdyskwalifikowany! Stracił miejsce na podium w GP Węgier!

Sebastian Vettel został wykluczony z wyników wyścigu o Grand Prix Węgier w związku z brakiem możliwości pobrania wymaganej regulaminem próbki paliwa. Niemiec tym samym stracił 2. miejsce, wywalczone w wyścigu.

Po spędzeniu całego wyścigu tuż za liderem - Estebanem Oconem, Sebastian Vettel dowiózł do mety drugie miejsce. Po przejechaniu pod flagą w szachownicę Niemiec zatrzymał swój bolid przed ukończeniem okrążenia zjazdowego, docierając jedynie do dwunastego zakrętu.

Zobacz wideo

W trakcie kontroli technicznej delegaci FIA nie byli w stanie pobrać wymaganej przepisami próbki paliwa - podczas gdy przepisy mówią o jednym litrze, z baku udało się wydostać jedynie 300 mililitrów.

Sensacyjny zwycięzca GP Węgier! Pierwszy taki wyścig od czasu punktów Roberta Kubicy!Sensacyjny zwycięzca GP Węgier! Pierwszy taki wyścig od czasu punktów Roberta Kubicy!

Sebastian Vettel zdyskwalifikowany z GP Węgier!

Gdy stało się jasne, że Vettel wpadł w tarapaty, mechanicy Astona Martina próbowali pod nadzorem oficjeli FIA wydobyć brakujące 0,7l paliwa z bolidu, aby spełnić wymogi artykuły 6.6.2 regulaminu technicznego F1. Działania te nie przyniosły rezultatu - stąd podjęta przez sędziów decyzja o dyskwalifikacji czterokrotnego mistrza świata.

Aston Martin wydał komunikat w którym napisano: "Utrata 18 punktów jest rozczarowująca dla zespołu, ale nie odbiera Sebastianowi bezbłędnej jazdy. Dzisiaj zaprezentowaliśmy, że nasz bolid ma mocne tempo wyścigowe. Naprzód i w górę".

Potężny karambol na starcie GP Węgier! To jednak nie koniec kuriozalnych wydarzeń [WIDEO]Potężny karambol na starcie GP Węgier! To jednak nie koniec kuriozalnych wydarzeń [WIDEO]

W 2012 roku Vettel doświadczył podobnej sytuacji podczas GP Abu Zabi. Wtedy kierowca z Heppenheim został wykluczony z wyników sobotnich kwalifikacji.

Lewis Hamilton zyskał na dyskwalifikacji Vettela

W efekcie dyskwalifikacji Vettela na drugie miejsce w końcowych wynikach wyścigu o GP Węgier awansował walczący o tegoroczny tytuł Lewis Hamilton. Trzecie miejsce zajął Carlos Sainz. Na dziesiąte, ostatnie punktowane miejsce, przesunął się Kimi Raikkonen.

Więcej o Formule 1 przeczytasz na f1wm.pl

Więcej o: