Michael Schumacher ma przejść bardzo ryzykowną operację. Lekarze o stanie zdrowia: To teraz inna osoba

Michael Schumacher wciąż znajduje się w ciężkim stanie po wypadku na nartach, do którego doszło siedem lat temu. Legendarny kierowca Formuły 1 wkrótce ma przejść ryzykowną i skomplikowaną operację układu nerwowego i serca, ale ona także może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Michael Schumacher w 2013 roku uległ fatalnemu wypadkowi podczas jazdy na nartach. Tuż po nim został wprowadzony w stan śpiączki, z której został wybudzony dopiero po pół roku. Od tamtej pory informacje dotyczące stanu jego zdrowia są pilnie strzeżone przez jego rodzinę. Wiadomo jednak, że jest on ciężki.

Zobacz wideo "Życie kierowców F1 będzie wyglądało zupełnie inaczej. Powrót do gokartów"

Schumacher przejdzie ryzykowną operację. Rezultaty? Trudne do przewidzenia

Według różnych przecieków 51-latek jest w stanie wykonywać drobne ruchy kończynami, ale nie wystarczą mu one do funkcjonowania. Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzeniu ryzykownej operacji układu nerwowego byłego kierowcy. To pionierski zabieg, który ma polegać na pobraniu naczyń krwionośnych z serca pacjenta i przeszczepieniu ich do mózgu.

Na temat planowanej operacji w rozmowie z "Contro Copertina" wypowiedział się też Nicola Acciari, włoski neurochirurg. - Michael cierpi na zanik mięśni i osteoporozę. Ma także szereg zmian organicznych. Teoretycznie będzie w stanie stanąć na nogach, ale nigdy nie wróci do normalnego życia. Zmiany w strukturach mięśni są nieodwracalne - przyznał Acciari. - Skutków tak ciężkiego urazu mózgu nie da się odwrócić. W tej chwili to już inna osoba niż ta, którą wszyscy zapamiętali - dodał.

Ze słów Acciarego wynika, że nawet wspomniana ryzykowana operacja może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wspomina też o wykorzystaniu komórek macierzystych, których przeszczepy stosuje się m.in. w leczeniu nowotworów (np. białaczki). - W ciągu ostatnich 20 lat nauka poczyniła ogromne postępy w dziedzinie leczenia komórkami macierzystymi, ale nie zmienia to faktu, że o ludzkim mózgu wciąż wiemy mało. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jakie przyniesie rezultaty.

Schumacherowie, historia znikania

Niemal siedem lat temu Michael Schumacher upadł na nartach we Francji, uderzył głową w głaz i przepadł za murem tajemnic. Nie ma od dawna żadnych oficjalnych informacji o jego zdrowiu. A publikowanie nieoficjalnych grozi pozwem od rodziny Schumacherów. Prawnik Michaela już stracił rachubę, ile razy pozywał media za pisanie o stanie zdrowia mistrza. Co dziś wiadomo o stanie zdrowia legendy Ferrari? Polecamy tekst Pawła Wilkowicza.

Przeczytaj także:

Więcej o: