Robert Kubica oficjalnie w F1 w 2020 roku! Bezprecedensowy sukces Orlenu

Wszystko stało się jasne! Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, potwierdził, że Robert Kubica został kierowcą testowym i rezerwowym Alfy Romeo, a polska firma została sponsorem tytularnym zespołu, który będzie nazywał się Alfa Romeo Racing Orlen.
Zobacz wideo

Orlen zostanie sponsorem tytularnym zespołu Alfa Romeo Racing, a bolidy zespołu będą miały logotypy polskiej firmy paliwowej. Robert Kubica w nowym zespole będzie kierowcą testowym i rozwojowym. Tym samym Polak powróci do ekipy, w której debiutował w Formule 1, gdyż Alfa Romeo funkcjonowała przez lata jako team Sauber. Informację potwierdził w środę Daniel Obajtek, prezes polskiego koncernu. Współpraca polskiego kierowcy z włoską stajnią umożliwi mu także rywalizację w innej serii wyścigowej. Kubica najprawdopodobniej w najbliższym czasie ogłosi rozpoczęcie startów w niemieckiej serii DTM.

Na tej umowie bardzo dużo zyska także sam Orlen. Oprócz nazwy zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, logotypy polskiego koncernu znajdą się m.in. na tylnym i przednim skrzydle, systemie halo, lusterkach oraz na sekcjach bocznych. Dodatkowo, będzie widoczny także na klatce piersiowej i plecach kombinezonów kierowców, którymi w sezonie 2020 będą Kimi Raikkonen i Antonio Giovinazzi, a także w trzech miejscach na każdym z kasków. Oprócz tego, zgodnie z umową, kierowcy i członkowie włoskiego zespołu będą angażować się w działania marketingowe Orlenu. Z kolei trzech młodych polskich kierowców znajdzie się w Orlen Akademii Kartingowej, prowadzonej przez Sauber Motorsport.

- Robert Kubica jest jednym z najświetniejszych kierowców swojej generacji, który zaprezentował prawdziwe znaczenie ludzkiej determinacji, walcząc o powrót do ścigania po rajdowym wypadku. Jego uwagi będą bezcenne w naszej drodze do czołówki - powiedział Frederic Vasseur, szef włoskiego zespołu.

- Ten zespół zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i miło zobaczyć znajome twarze z moich czasów w Hinwil. Czas i okoliczności się zmieniły, ale determinacja i głód sukcesu są bez zmian. Liczę, że moje doświadczenie pozwoli wykorzystać szanse w nowym sezonie - powiedział Robert Kubica, który powinien dostać kilka okazji do testów bolidu Alfy Romeo podczas nadchodzącego sezonu.

Kubica ma bardzo dobre wspomnienia z jazdy dla ekipy BMW Sauber. Od debiutu w GP Węgier w 2006 roku, wygrał jeden wyścig - GP Kanady 2008, aż 9-krotnie stawał na podium, a w sezonie 2008 do ostatniej rundy mistrzostw świata Formuły 1 walczył o podium klasyfikacji generalnej. Polski kierowca tym samym wraca do zespołu, z którym rozstał się po zakończeniu sezonu 2009.

Więcej o: