Williams i Robert Kubica bliscy "mistrzostwa". Mają jeden powód do dumy

Williams w tym sezonie Formuły 1 rozczarowuje. Zespół zajmuje ostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów, a jego kierowcy niemal każdy wyścig kończą na ostatnich miejscach. Brytyjska ekipa ma jednak jeden powód do dumy - grupę jednych z najlepszych mechaników na świecie, która jest blisko awansu na 1. miejsce w rankingu DHL Fastest Pit-Stop Award. Robert Kubica prowadzi w nieoficjalnej klasyfikacji kierowców.

10. miejsce i zaledwie jeden punkt. Williams w klasyfikacji konstruktorów jest zdecydowanie najgorszy w tym sezonie. Tak samo jak jego kierowcy w rankingu indywidualnym, gdzie Robert Kubica, ze wspomnianym punktem, zajmuje 19. pozycję, a za jego plecami znajduje się George Russell. 

Władze brytyjskiego zespołu w tym roku mają więc mało powodów do zadowolenia. Takie, poza jednym punktem Kubicy, regularnie dostarczają im jednak mechanicy, uważani za jednych z najlepszych na świecie. W tym sezonie już kilka razy popisywali się oni najszybszymi pit stopami podczas poszczególnych wyścigów.

Williams i Robert Kubica mogą zdobyć "mistrzostwo"

W klasyfikacji konstruktorów Williams nie ma żadnych szans na mistrzostwo, a patrząc na to, co dzieje się ostatnio w brytyjskiej ekipie - nie będzie miał jeszcze przez lata. O zwycięstwo w swojej kategorii walczą jednak mechanicy zespołu Kubicy, którzy w klasyfikacji najszybszych pit-stopów zajmują drugie miejsce, ustępując jedynie mechanikom Red Bulla. W 9 z 17 dotychczasowych wyścigów zaliczali oni najszybsze zmiany. Dwukrotnie zdarzyło się, że takiej sztuki dokonywali w czterech GP z rzędu. Red Bullowi ustępują jedynie pod względem regularności, bo zazwyczaj popisują się jedną szybką zmianą, przy drugiej dużo wolniejszej. Mechanicy odpowiadający za bolidy Maxa Verstappena i Aleksandra Albona, obydwie zmiany wykonują w podobnym tempie.

Dzięki temu mechanicy zespołu Christiana Hornera mają na koncie 386 punktów za wszystkie pit stopy i dokonane zmiany. Williams traci do nich jednak tylko dwa punkty, mając dużą przewagę nad trzecim Ferrari. Najwolniej działają inżynierowie Haasa i Racing Point.

Klasyfikacja mechaników F1:

  1. Red Bull - 386 pkt.
  2. Williams - 384
  3. Ferrari - 262
  4. Mercedes - 209
  5. McLaren - 190
  6. Toro Rosso - 98
  7. Renault - 61
  8. Alfa Romeo - 49
  9. Haas - 47
  10. Racing Point - 31

W nieoficjalnej klasyfikacji kierowców prowadzi Robert Kubica z 270 pkt. Polak wyprzedza Maksa Verstappena (195 pkt), Pierre'a Gasly'ego (157 pkt), Charlesa Leclerca (138 pkt) oraz George'a Russella (138 pkt).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.