Nowy zespół chce dołączyć do F1 w 2021 roku. Powrót do stawki po latach

Nowy zespół chce dołączyć do stawki F1 od sezonu 2021. Konkretnie chodzi o hiszpański Campos, który już wcześniej zaliczył przygodę z F1, ale nie była ona udana. Drużyna buduje już kadrę techniczną, a z teamem mogą z nim być związani dwaj kierowcy: Pascal Wehrlein i Alex Palou.
Zobacz wideo

Zarejestrowana w Monako firma, która jest związana z juniorską ekipą Camposa, ogłosiła plany dołączenia do stawki Formuły 1 w 2021 roku. Campos zapewnił sobie miejsce w serii Grand Prix przed sezonem 2010, gdy miały zostać wprowadzone limity budżetowe. Ze względu na problemy finansowe stajnia została wykupiona przez Jose Ramona Carabante i przemianowana na Hispania Racing F1 Team.

Projekt HRT okazał się porażką a zespół upadł po zakończeniu sezonu 2012, będąc już wtedy własnością firmy inwestycyjnej Thesan Capital. W czwartek podczas specjalnej konferencji prasowej Monaco Increase Management ogłosiło plan wejścia do Formuły 1 od sezonu 2021, przy współpracy z Camposem. W projekt są bezpośredni zaangażowani dyrektor generalny Camposa - Salvatore Gandolfo oraz twórca teamu - Andrian Campos. Kwestie techniczne ma nadzorować Peter McCool a działem aerodynamicznym pokieruje Ben Wood.

MIM zostało założone przez Gandolfo w 2018 roku. Obecnie firma opiekuje się karierami młodych kierowców. W gronie tym znajdują się między innymi startujący w Formule E - Pascal Wehrlein oraz Alex Palou, który w przeszłości rywalizował w GP3 i F2, a obecnie ściga się w japońskiej Super Formule, gdzie plasuje się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej. Są oni wymieniani jako potencjalni kandydaci do wyścigowych foteli w teamie Camposa na sezon 2021.

Zmiany w F1 szansą dla nowych 

Campos ujawnił, że prowadzi zaawansowane negocjacje z obecnymi zespołami F1 oraz producentami jednostek napędowych, aby zagwarantować możliwie jak najlepsze partnerstwa z myślą o stworzeniu konkurencyjnego hiszpańskiego zespołu F1. - Dołączenie do Formuły 1 w 2021 trzeba traktować jak długoterminowy projekt - powiedział Gandolfo. - Jesteśmy świadomi wielkich wyzwań, które przed nami stoją. Mamy jednak pracowity zespół ekspertów oraz wymaganą przez FIA stabilność finansową, aby projekt ten został zwieńczony sukcesem - dodał. 

- Dzięki nowemu limitowi budżetowemu, nowemu modelowi podziału nagród finansowych oraz nowym przepisom technicznym i sportowym, mniejsze zespoły mają doskonałą okazję do włączenia się do rywalizacji i sprawienia, że mistrzostwa F1 będą bardziej interesujące i zrównoważone - twierdzą. 

Campos rywalizuje obecnie w Formule 2 i Formule 3. Najwyżej sklasyfikowanym kierowcą zespołu jest aktualnie protegowany Renault - Jack Aitken, który w tabeli F2 plasuje się na piątym miejscu. Chociaż Campos celuje w dołączenie do Formuły 1 już od sezonu 2021, wiele wskazuje na to, że z potencjalnym debiutem będzie musiał poczekać o rok dłużej.

Więcej o F1 przeczytasz na F1WM.pl

Więcej o: