Orlen wsparł Roberta Kubicę i wylicza korzyści. "Umowy przewidują różne scenariusze"

Robert Kubica ponownie przystąpił do rywalizacji w Formule 1 przy dużym wsparciu Orlenu. W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Adam Burak - dyrektor wykonawczy ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen - wytłumaczył, w jaki sposób współpraca kierowcą Williamsa przełożyła się na funkcjonowanie koncernu. Przedstawiciel firmy odniósł się też do kiepskich wyników osiąganych przez zespół z Grove.
Zobacz wideo

PKN Orlen wsparł Williamsa kwotą 10 milionów euro (ok. 46 milionów złotych), dzięki czemu Robert Kubica mógł dołączyć do grona tzw. pay-driverów, czyli kierowców, którzy muszą płacić za swój udział w wyścigach. Bez wątpienia, polski koncern, za relatywnie niewielkie pieniądze, zyskał ogromny potencjał reklamowy. Czy mariaż z Formułą 1 przyniósł już firmie jakiekolwiek wizerunkowe lub finansowe korzyści? Na te pytania, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, próbował odpowiedzieć Adam Burak, dyrektor wykonawczy ds. komunikacji korporacyjnej PKN Orlen. Przedstawiciel spółki odniósł się też do nie najlepszych wyników, jakie w obecnym sezonie osiąga ekipa z Grove.

„Czytałem wiele różnych komentarzy i spekulacji na temat przyszłości Roberta w F1, a tymczasem odbyło się dopiero kilka wyścigów. Na tym etapie nie ma sensu wybieganie w przyszłość co do kolejnego sezonu [...]. Już sam powrót Roberta do wyścigów F1 jest powodem do dumy dla Polaków. Badania ARC Rynek i Opinia wskazują, że aż 72% respondentów deklaruje wsparcie dla polskiego kierowcy podczas wyścigów, niezależnie od jego wyników. Robert Kubica jest bardzo znany i aż 3/4 osób przyznaje, że kierowca budzi ich sympatię” – ocenił Burak. 

 

„Ważne są też aspekty czysto reklamowe - realizujemy z Robertem Kubicą swoje działania marketingowe. Mamy podpisane dobre umowy z Robertem i zespołem Williamsa. Są w nich zapisy przewidujące każde okoliczności, dlatego jesteśmy spokojni" – stwierdził przedstawiciel Orlenu.

F1. Orlen wymienia korzyści płynące ze współpracy z Williamsem. Robert Kubica przyciąga klientów na stacje

W wywiadzie dla Wirtualnych Mediów Burak podzielił się też danymi na temat tego, jak współpraca na linii Orlen-Kubica przekłada się na funkcjonowanie samego koncernu i recepcję firmy wśród klientów: „Jeszcze przed startem naszej kampanii, 20% naszych klientów zadeklarowała, że w związku z zaangażowaniem w sponsoring Roberta Kubicy, będą częściej korzystać z naszych stacji. Taką samą deklarację złożyło również 15% ogółu kierowców. To świetny i perspektywiczny wynik, tym bardziej, że kampania potrwa nieprzerwanie do końca roku. Wzrost potencjału F1 widać w badaniach, gdzie aż 43% badanych przyznaje, że ich poziom zainteresowania tą dyscypliną wzrósł od momentu powrotu Polaka” – przekonuje dyrektor wykonawczy ds. komunikacji korporacyjnej Orlenu.

„Historia Roberta Kubicy jest znana na świecie. Dlatego połączenie jego nazwiska z PKN Orlen, którego produkty sprzedawane są w ponad 90 krajach, na kilku kontynentach było czymś naturalnym. Wizerunek Roberta pojawi się nie tylko na produktach spożywczych, ale np. na olejach dystrybuowanych w wielu krajach” – dodał Burak. 

 • F1. Klasyfikacja MŚ kierowców

  lp. zawodnik punkty
  1 Lewis Hamilton 413
  2 Valtteri Bottas 326
  3 Max Verstappen 278
  4 Charles Leclerc 264
  5 Sebastian Vettel 240
  6 Carlos Sainz 96
  7 Pierre Gasly 95
  8 Alexander Albon 92
  9 Daniel Ricciardo 54
  10 Sergio Perez 52
  11 Lando Norris 49
  12 Kimi Raikkonen 43
  13 Daniił Kwiat 37
  14 Nico Hulkenberg 37
  15 Lance Stroll 21
  16 Kevin Magnussen 20
  17 Antonio Giovinazzi 14
  18 Romain Grosjean 8
  19 Robert Kubica 1
  20 George Russell 0

 • F1. Klasyfikacja MŚ teamów

  lp. team punkty
  1 Mercedes 739
  2 Ferrari 504
  3 Red Bull Racing Honda 417
  4 McLaren Renault 145
  5 Renault 91
  6 Scuderia Toro Rosso Honda 85
  7 Racing Point BWT Mercedes 73
  8 Alfa Romeo Racing Ferrari 57
  9 Haas Ferrari 28
  10 Williams Mercedes 1