FIA opublikowało dane kompromitujące Williamsa. Robert Kubica zdecydowanie wolniejszy od Russella

FIA opublikowała raport prędkości maksymalnych oraz w wybranych punktach toru. Wynika z niego, że Williams, a zwłaszcza Robert Kubica, boryka się z dużymi problemami, regularnie zajmując ostatnie miejsca w tym zestawieniu.
Zobacz wideo

Po kwalifikacjach przed wyścigiem o Grand Prix Azerbejdżanu opublikowano raport prędkości osiąganych przez poszczególnych zawodników w wybranych miejscach toru. Wynika z niego, że regularnie najgorsze wyniki osiągał Robert Kubica. Polak był zdecydowanie najwolniejszy w punktach kończących pierwszy i drugi sektor, czyli na krótkich prostych, po wyjściach z wolnych zakrętów. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dane zmierzone na linii start/meta mogą być przekłamane, ponieważ "slipstream", czyli jazda w tunelu aerodynamicznym za innym kierowcą, pozwala osiągać prędkości lepsze nawet o ponad 20km/h. To sprawia, że Williams w każdym z pozostałych punktów pomiarowych zdecydowanie odbiega od reszty stawki.

GP AzerbejdżanuGP Azerbejdżanu f1.com

Robert Kubica dużo wolniejszy od Russella

Pomiary prędkości na torze w Baku znajdują się w czterech miejscach: na głównej prostej, jeszcze przed użyciem systemu DRS, na linii start/meta, oraz na końcach dwóch pierwszych sektorów. Dwa ostatnie znajdują się po krótkich prostych, które poprzedzają wolne zakręty. Duża różnica pomiędzy wynikami Kubicy a pozostałych kierowców mogą być spowodowane dużymi uślizgami na wyjściach z łuków, problemami z trakcją bądź bardzo niską prędkością w zakrętach. Dziwi jednak duża rozbieżność w wynikach pomiędzy Robertem Kubicą a jego zespołowym partnerem z WilliamsaGeorgem Russellem.

Tor F1 w BakuTor F1 w Baku f1.com

Potwierdzają się po raz kolejny sugestie, że bolidy Mercedesa najlepiej radzą sobie w zakrętach, zdecydowanie lepiej niż auta przygotowane przez pozostałe ekipy. Za ich plecami, najszybsze są bolidy napędzane silnikami Ferrari - Alfa Romeo, Haas i oczywiście Ferrari.

Więcej o: