F1. Robert Kubica i Williams stoją przed być może jedyną szansą na punkty w tym sezonie

Robert Kubica od zawsze lubił tory uliczne. W Formule 3, w Makau, toczył przepiękną walkę z Lewisem Hamiltonem. Potrafił wygrać i kwalifikacje i wyścig. W Formule 1 zachwycał okrążeniami kwalifikacyjnymi w Monaco, kiedy jego Lotus Renault jechał szybciej i bliżej barierek niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić. Drugie miejsce na starcie w 2010 r. było nie lada sensacją. Tor w Baku jest wyzwaniem, ale i szansą pokazania czegoś ekstra.
Zobacz wideo

To będzie pierwszy start Roberta Kubicy na ulicznym torze od Singapuru w 2010 r. Zawsze miał świetne wyczucie samochodu i przestrzeni. Tam gdzie inni ryzykowali, on jeździł po prostu na miarę swoich możliwości, czyli z ekstremalną precyzją. To właśnie na takich torach można zaobserwować prawdziwy kunszt kierowcy. Ayrton Senna wygrał GP Monako 6 razy, Michael Schumacher i Graham Hill po 5. Trudno uznać to za przypadek. Gdy margines błędu dramatycznie się kurczy, na pierwszy plan wychodzą umiejętności i koncentracja.

Tor w Baku będzie jednak dla Polaka bardzo dużym wyzwaniem. Inżynierowie każdego zespołu drapią się po głowach, jak ustawić samochód na miejsce, które łączy w sobie trzy różne tory: Soczi, Monako i Montreal. A każdy z nich ma inną specyfikę. Więcej docisku, ułatwiającego jazdę po krętej części starego miasta, oznacza większy opór i większe straty na prostej, w dodatku najdłuższej w całym sezonie. Od zakrętu 16. do 1. jedzie się z gazem wciśniętym do dechy przez 2200 metrów. Za to mniejszy docisk aerodynamiczny pomoże w większej prędkości maksymalnej, ale zdecydowanie utrudni życie kierowcy na uliczkach wokół zamku. Jeśli dodamy do tego kłopoty Willamsa, który nie dość że w ogóle ma problemy z odpowiednim dociskiem, to jeszcze nie wie dlaczego oba samochody zespołu zachowują się inaczej, zrozumiemy z jakim wyzwaniem zmierzy się Kubica.

Robert Kubica nie ścigał się w Baku. Nawet na symulatorze

Jakby mało było komplikacji Polak jest jedynym kierowcą w stawce, który nigdy nie ścigał się w Baku. GP Azerbejdżanu zadebiutowało bowiem w 2016 roku, wtedy jeszcze jako GP Europy. Pierwszoroczniacy w tegorocznej stawce: Lando Norris, Alexander Albon i Geroge Russel, ścigali się w Baku w Formule 2. Robert Kubica nie dość, że nie miał okazji się tam ścigać to nawet nie mógł potrenować w symulatorze Williamsa, który nie ma akurat programu z tym torem.

Wyścig w stolicy Azerbejdżanu jest jednak wyjątkowy. Dwie ostatnie edycje były zupełnie nieprzewidywalne, a sytuacja zmieniała się częściej niż pogoda w górach. Oba Williamsy wystartowały w zeszłym roku z 6. rzędu. Z 20 samochodów do mety dojechało zaledwie 13. To wciąż za dużo, by zdobyć punkty jeśli zamyka się stawkę, ale szansę jednak odrobinę rosną. Wciąż mówimy o cudzie, bo tempo Williamsa jest tak słabe, że podczas ostatniego wyścigu w Chinach jadący uszkodzonym bolidem McLarena Lando Norris, spokojnie odrobił okrążenie straty i „łyknął” obu kierowców Williamsa. Robert Kubica też stawia sprawę jasno, mówiąc o tym że strata jego zespoły do reszty ekip jest jeszcze większa niż rok temu. Wszystko to prawda, ale tym bardziej, jeśli nie uda się w Baku, może się nie udać już nigdzie. To może być także jedna z nielicznych okazji w tym sezonie, by Polak spróbował zaskoczyć wszystkich i pokazać błysk w najgorszym samochodzie Formuły 1 w jakim kiedykolwiek jeździł w swojej karierze.

Treningi przed GP Azerbejdżanu w piątek o 11 i 15. W sobotę o 12 kolejny trening, a o 15 kwalifikacje. Wyścig zacznie się w niedzielę o 14:10.