Russell zdaje sobie sprawę z sytuacji Williamsa. "Potrzebujemy trzykrotnie intensywniejszego rozwoju"

George Russell uważa, że dzięki przetestowaniu bolidu Mercedesa może dokładniej wskazać Williamsowi te obszary konstrukcji FW42, które wymagają poprawy. Brytyjczyk nie potrafi jednak powiedzieć, kiedy stajnia z Grove zacznie dokonywać postępów.
Zobacz wideo

Przez połowę pierwszego dnia testów w Bahrajnie Brytyjczyk odpowiadał za realizację programu Williamsa. Środę Russell spędził już za sterami Mercedesa W10. Junior Srebrnych Strzał uzyskał wynik o ponad trzy sekundy lepszy od osobistego rekordu wykręconego w bolidzie FW42.

- To było niesamowite doświadczenie. Niewielu kierowców ma taką okazję. Mercedes prowadzi obecnie w klasyfikacji generalnej, więc można uznać, że mają w tej chwili najszybszy bolid. Dla nas, ze względu na sytuację w jakiej się znajdujemy, była to wspaniała szansa na poznanie tego, w co powinniśmy celować - powiedział Russell.

- Ustaliliśmy, że nie mogę wrócić do Williamsa i podzielić się z nim poufnymi informacjami, ale mam prawo powiedzieć zespołowi, że ich bolid zachowuje się w tych zakrętach tak i tak, a nasz bolid nie. Powinniśmy nad tym pracować - przyznał partner Roberta Kubicy.

- Był to bardzo dobry test. Wiemy, że Mercedes dysponuje wyższym dociskiem niż my, ale to tylko jeden z powodów, które stoją za ich wysoką formą. Różnice były takie, jak oczekiwałem. Gdy spojrzymy na tabelę z czasami i popatrzymy gdzie jest Williams, a gdzie Mercedes, różnice są dokładnie takie, jak można byłoby sobie wyobrazić - ocenił swoje jazdy.

Pytany o to, w jakim czasie Williams zacznie dokonywać realne postępy, urzędujący mistrz F2 powiedział: - Prawdę mówiąc nie sądzę, że mogę odpowiedzieć na to pytanie. Prowadzę bolid, staram się ukierunkować zespół i muszę wierzyć, że ekipa wykona swoją część pracy. Wszyscy chcą szybkich postępów, ale w Formule 1 nikt nie stoi w miejscu.

- Potrzebujemy dwukrotnie lub trzykrotnie intensywniejszego rozwoju niż nasi rywale. To niesamowicie trudne. Musimy zachowywać pozytywne nastawienie, ale być realistami. Nie możemy celować w dużo więcej niż w tej chwili. W F1 wszyscy się rozwijają. Musimy znaleźć coś magicznego, aby przezwyciężyć nasze problemy - ocenił sytuację, w której obecnie znajduje się z zespołem.

Więcej o: