Grand Prix F1 w kolejnym kraju? Trwają prace!

Fińska federacja samochodowa zamierza zlecić przeprowadzenie studium wykonalności projektu zakładającego organizację wyścigów F1 na Kymi Ringu. Wyścig mógłby odbywać się na nowo wybudowanym Kymi Ringu.
Zobacz wideo

Chociaż Finowie od lat święcą triumfy w F1 jako mistrzowie świata i zwycięzcy wyścigów, kraj tysiąca jezior nigdy nie zorganizował żadnej eliminacji zaliczanej do cyklu Grand Prix.

Grand Prix F1 w Finlandii?

AKK Motorsport zawnioskowało jednak niedawno o dotację ministerstwa edukacji i kultury. Dzięki niej możliwe będzie przeprowadzenie studium wykonalności, którego wnioski przyczynią się do stworzenia harmonogramu prowadzącego do możliwego złożenia wniosku o organizację Grand Prix Finlandii F1. Wyścig mógłby odbywać się na Kymi Ringu – nowo wybudowanym torze położonym 160 kilometrów na północny wschód od Helsinek. W 2020 roku rozegrana zostanie na nim inauguracyjna runda MotoGP.

„Finlandia ma wielkie i wyjątkowe dziedzictwo w sportach motorowych” – powiedział dyrektor generalny AKK Motorsport, Tatu Lehmuskallio. „W ostatnich latach nasi kierowcy F1 i WRC nie tylko zdobywali więcej punktów niż zawodnicy z innych krajów, ale także wyrobiliśmy sobie markę ekspertów w organizowaniu nowoczesnych, wiarygodnych, zrównoważonych finansowo a przede wszystkim ekscytujących imprez ze świata sportów motorowych. Cenią je fani, partnerzy i sami uczestnicy” – przekonywał.

„Studium zapewni nam szczegółową wiedzę na temat tego, jakie są wymagania związane z organizacją imprezy wyścigowej na najwyższym poziomie. Badanie to będzie także wielką pomocą podczas planowania innych wydarzeń wyścigowych” – podsumował Fin. Więcej o F1 na F1wm.pl.

Więcej o: