F1. "Auto Bild". Robert Kubica miał odrzucić ofertę Ferrari

Ralf Bach oraz Bianca Garloff z "Auto Bilda" twierdzą, że Robert Kubica odrzucił ofertę Ferrari i jest bliski podpisania kontraktu z Williamsem. Polak wróciłby do ścigania w F1 po ponad ośmioletniej przerwie.

W poniedziałek "auto motor und sport" twierdził, że Polak na 90 procent podpisze kontrakt z Williamsem i wróci do ścigania po raz pierwszy od niemal tragicznego w skutkach wypadku w rajdzie we Włoszech w lutym 2011 roku. Kubica miał też ofertę z Ferrari, ale zdaniem "Auto Bilda" to już przeszłość. 

"Polak miał już zasygnalizować Ferrari, że pracy w symulatorze z wielkim prawdopodobieństwem nie będzie już potrzebował" - piszą Ralf Bach oraz Bianca Garloff .

Kubica ma ponoć z Williamsem do ustalenia tylko szczegóły. Sprawa tyczy się zapewne rozliczeń ze sponsorami, których do zespołu wniesie ze sobą Polak, a także liczby występów w testach i piątkowych treningach. Nie jest tajemnicą, że przeżywający trudności finansowe Williams stara się "sprzedać" testy i piątkowe treningi młodym kierowcom aspirującym do F1. Na liście są m.in. 19-letni Rosjanin Nikita Mazepin oraz 23-letni Kanadyjczyk Nicholas Latifi, którzy celują w awans do Formuły 1 w 2020 roku.

Kubica po prostu chce się ścigać

"Swoim rajdowym wypadkiem sam przekreślił swoją karierę w F1. Teraz mógłby naprawić ten błąd" - czytamy w "Auto Bildzie". Niemieccy dziennikarze uważają, że dla Polaka najważniejszy jest powrót do ścigania, nie ma znaczenia, że będzie jeździł dla prawdopodobnie najgorszego zespołu w stawce. "Dla Kubicy byłby to koniec podróży".

Williams już w październiku zdecydował, że pierwszym kierowcą będzie Brytyjczyk George Russell, który za kierownicą auta zespołu zadebiutuje podczas testów w Abu Zabi (26-27 listopada). W tym sezonie pełnił rolę kierowcy testowego Mercedesa, ale od kilku tygodni w padoku F1 jest przy zespole Williams.

Kiedy decyzja Williamsa?

Nie wiadomo, kiedy Williams ogłosi nazwisko drugiego kierowcy. Claire Williams zapewniała ostatnio, że będzie to przed końcem sezonu. Zespół prawdopodobnie czeka jeszcze na to, by Lance Stroll poinformował oficjalnie o przejściu do Force India. Kanadyjczyk z kolei ogłosi swoje przenosiny, gdy jego przyjaciel Esteban Ocon wyjawi plany na przyszłość. Francuz, który traci fotel w Force India, najprawdopodobniej będzie testerem Mercedesa.

W związku z zatrudnieniem Kubicy pracę w Williamsie straciłby najprawdopodobniej Siergiej Sirotkin. 

Kubica z Williamsem na treningu

Bez względu na rozwój sytuacji w związku z kolejnym sezonem, Robert Kubica jeszcze w tym sezonie poprowadzi samochód Williamsa. Polak wystąpi w pierwszym piątkowym treningu przed Grand Prix Abu Zabi, czyli 23 listopada. Początek jazd z udziałem Kubicy od godz. 10.

Więcej o: