F1 wciąż bez Porsche. "To nie jest dobry czas"

Marka Porsche nie dołączy do Formuły 1 od 2021 roku. W najbliższych dniach firma oficjalnie ogłosi decyzję - twierdzi "auto motor und sport".

Best of MotoBest of Moto Moto.pl

Porsche było w gronie producentów, którzy brali udział w konsultacjach nowych regulacji dotyczących jednostek napędowych. Przepisy zaczną obowiązywać od 2021 roku i spodziewano się, że ich zmiana to szansa na dołączenie do stawki nowych zespołów fabrycznych. Liczono, że do rywalizacji dołączy Porsche. Tak się jednak nie stanie.

Ricciardo dokończy sezon 2018 w barwach Red Bulla

Dlaczego Porsche wciąż będzie poza F1? Z jednej strony chodzi o kierunek, w którym zmierzają przepisy silnikowe, czyli o rezygnację z systemu MGU-H (przekształca energię cieplną gazów spalinowych w energię elektryczną), co na Porsche wymuszałoby prace od zera.

Dyskwalifikacja Grosjeana z GP Włoch podtrzymana

Drugą kwestią jest pochłaniająca miliardy dolarów afera Volkswagena, który jest właścicielem Porsche. Marka z tego powodu zrezygnowała ze swojego programu w wyścigach długodystansowych, w którym odnosiła wielkie sukcesy. A starty w F1 wymagałyby jeszcze większych nakładów finansowych. Firma koncentruje się na opracowywaniu nowych technologii napędzania pojazdów, a do tego szykuje się do debiutu w Formule E.

- To nie jest dobry czas na dołączenie do F1 - cytuje swoje źródło "auto motor und sport".

Więcej o: