F1. Lawrence Stroll przejął zespół Force India

Konsorcjum dowodzone przez Lawrence'a Strolla, ojca Lance'a, który jest kierowcą teamu Williams, oficjalnie przejęło zespół Force India.

Stajnia z Silverstone w trakcie Grand Prix Węgier znalazła się pod kontrolą administratora FRP, który w przeszłości zajmował się likwidacją Manora. Indyjska ekipa zalega łącznie kilkaset milionów dolarów m.in. sponsorom Sergio Pereza oraz BWT, którzy udzielili pożyczek, a także dostawcy układów napędowych Mercedesowi.

Niki Lauda wybudzony ze śpiączki. Gdyby nie przeszczep płuca nie przeżyłby tygodnia

Od tamtej pory trwały gorączkowe poszukiwania nowego inwestora i najczęściej wymieniano w tym kontekście nazwisko Lawrence'a Strolla. Jak potwierdzono we wtorkowy wieczór, oferta złożona przez kanadyjskiego milionera uzyskała akceptację administratora. Kontrolę nad Force India przejęło konsorcjum – na czele którego stanął 59-latek – a w jego skład wchodzą kanadyjski przedsiębiorca Andre Desmarais, Jonathan Dudman z Monaco Sports and Managment, John Idol działający w świecie mody, John McCaw z branży telekomunikacyjnej, ekspert finansowy Michael de Picciotto oraz partner biznesowy Strolla – Silas Chou.

Zak Brown: McLaren był bliski zatrudnienia Daniela Ricciardo

Nowi właściciele zespołu zadeklarowali, że wszystkie długi będą natychmiastowo spłacone, dalsza działalność zostanie zabezpieczona zastrzykiem gotówki, a 405 pracowników utrzyma swoje posady. Konsorcjum stworzone przez Lawrence'a Strolla przejęło pakiet udziałów należący dotychczas do Vijay'a Mallyi oraz Orange India Holdings Sarl, głównego dłużnika stajni z Silverstone.

„Przyszłość Force India w Formule 1 została zabezpieczona i pozwoli to naszej ekipie na rywalizację przy pełnym potencjale” – powiedział Otmar Szafnauer, dyrektor oepracyjny Force India. „Jestem zachwycony, że dysponujemy wsparciem konsorcjum złożonym z inwestorów, którzy wierzą w nasz zespół i widzą potencjał biznesowy Force India oraz w F1, zarówno teraz jak i w przyszłości. Nasza wiedza i zaangażowanie sprawiały, iż Force India zawsze wykraczało poza granice, a nowi inwestorzy zapewnią nam świetlaną przyszłość. Chciałbym również podziękować Vijay'owi, Sahara Group oraz rodzinie Mol za wsparcie oraz odpowiedzialność za zespół, na tyle na ile pozwalały na to warunki”.

Lawrence Stroll jest aktualnie zaangażowany w finansowanie zespołu Williams, gdzie już drugi sezon startuje jego 19-letni syn – Lance. Jak poinformowano, w najbliższym czasie administrator FRP zamierza ustalić szczegółowe porozumienia z nowym właścicielem Force India, a także zabezpieczyć umowę na dostawy jednostek między Mercedesem a konsorcjum, które przejęło kontrolę nad ekipą.

Czytaj więcej o F1 na f1wm.pl