GP Niemiec. Daniel Ricciardo najszybszy w pierwszym treningu na Hockenheim. Szybszy od Lewisa Hamiltona o 0,04 sekundy

Daniel Ricciardo ustanowił najszybszy czas okrążenia w pierwszym treningu do Grand Prix Niemiec. Zaledwie 0,004 sekundy za Australijczykiem znalazł się Lewis Hamilton, natomiast trzeci wynik należał do Maksa Verstappena.

Weekend na Hockenheim rozpoczęli Daniel Ricciardo z Red Bulla, Antonio Giovinazzi z Saubera, Sebastian Vettel z Ferrari, Siergiej Sirotkin z Williamsa oraz Pierre Gasly z Toro Rosso. Australijczyk od razu zabrał się do pracy i na swoim pierwszym okrążeniu dysponował sensorami wokół sekcji bocznych. Z kolei Sirotkin zwrócił uwagę, że ma zbyt duże otwory wentylacyjne w kasku i dostaje się do środka zbyt ostry strumień powietrza.

Pierwszy czas weekendu należał do Maksa Verstappena, który okrążył tor w 1:16,526 na pośrednich oponach. Dla Holendra było to pierwsze z kilku mierzonych okrążeń i ostatecznie umocnił się na czele tabeli z wynikiem 1:15,055. Po kilkunastu minutach przerwy drugim zawodnikiem z czasem okrążenia był Pierre Gasly, który narzekał na problemy ze sterowaniem swojego Toro Rosso.

Po 25 minutach na torze wreszcie zrobił się większy ruch i mieliśmy w akcji aż siedemnastu kierowców. Większość z nich podjęła się mierzonych okrążeń na miękkim ogumieniu. Z kolei na wyjeździe z alei serwisowej nietypowy incydent miał Antonio Giovinazzi, który za kierownicą Saubera C37 zastąpił w treningu Marcusa Ericssona. Z bolidu Włocha odpadła cała prawa część osłony silnika, co wymagało interwencji porządkowych.

Po godzinie na czele tabeli znalazł się Daniel Ricciardo, który okrążył Hockenheim w 1:14,467 na ultramiękkich oponach. Mimo to pięć minut później poprzeczkę podniósł Lewis Hamilton na miękkim ogumieniu z czasem 1:14,181, po czym wszyscy zjechali na przerwę, podczas której zespoły zwracają jeden komplet firmie Pirelli.

Po kilkunastu minutach kierowcy wrócili do pracy i po raz kolejny doszło do zmiany lidera zestawienia, którym tym razem został Valtteri Bottas z rezultatem 1:13,903 na oponach z fioletowym paskiem. Spokój nie trwał jednak długo i po kilku minutach najlepszymi czasami wymieniali się Verstappen z Hamiltonem na najszybszych zestawach ogumienia. Ostatecznie to Brytyjczyk zdołał utrzymać się na czele, ustanawiając czas 1:13,529. Tymczasem poważną przygodę zaliczył Nico Hulkenberg, który wypadł z toru przy wejściu w sekcję stadionową i przejechał pułapkę żwirową z wysoką prędkością.

Około 23 minuty przed zakończeniem sesji do ostrej pracy zabrał się Stoffel Vandoorne, który został uziemiony w garażu na godzinę. Ekipa McLaren podczas pierwszego treningu sprawdzała części, do których nie powróci w dalszej części weekendu w Niemczech. Belg wykonał próbną procedurą startową, po czym wykonał serię pięciu okrążeń.

Piętnaście minut przed wywieszeniem flagi w szachownicę najszybszym kierowcą został Daniel Ricciardo, który poprawił wynik Hamiltona o zaledwie 0,004 sekundy. Do końca sesji nie zmieniły się już wyniki w czołówce i pierwszą trójkę uzupełnił Max Verstappen, natomiast na dwóch kolejnych pozycjach znaleźli się odpowiednio Sebastian Vettel i Valtteri Bottas.

Czytaj więcej o F1 na f1wm.pl