F1. Falstart z flagą. GP Kanady skrócone o dwa okrążenia. Vettel się bał, modelka bez winy

- To nie moja wina - napisała z uśmiechem na Twitterze Winnie Harlow, modelka, której rolą było machanie flagą w biało-czarną szachownicę, oznaczającą koniec wyścigu. Zamachała o jedno okrążenie za wcześnie. Jak to możliwe?

- Nastąpił błąd w komunikacji. Podobnie było w Chinach w 2014 roku. Modelka zbyt wcześnie dostała informację, że ma zacząć machać flagą. Nie jest niczemu winna - wyjaśniał Charlie Whiting, dyrektor wyścigu.

Harlow też mówiła, że robiła to, co jej kazano. A mijający linię mety Sebastian Vettel, zwycięzca GP Kanady, krzyczał przez radio, że to nie jest jeszcze koniec wyścigu.

- Na szczęście mamy rw samochodzie jest licznik okrążeń, a na tablicy była pokazana właściwa liczba. Ale miałem obawy, że kibice wbiegną na tor i zaczną świętować, a my przecież jeszcze jechaliśmy z pełną mocą. Niektórzy z marshalli też już zaczęli świętować. A na to było za wcześnie - powiedział Vettel.

On na przedwczesne zakończenie wyścigu nie dał się nabrać, ale jego partner z Ferrari, Kimi Raikkonen, po zobaczeni flagi w biało-czarną szachownicę wyraźnie zwolnił. Miejsca nie mógł stracić. Nad siódmym Nico Hulkenbergiem miał okrążenie przewagi, ale nieco utrudnił jazdę Carlosowi Sainzowi, walczącemu o siódme miejsce.

Sędziowie zdecydowali, że wyniki wyścigu zostaną zweryfikowane w związku z błędem z flagą. Kierowcy mieli do przejechania 70 okrążeń, ale wyniki zostały im zapisane po 68. kółku. Wielkiego wpływu na wynik rywalizacji to nie miało. Jedynymi konsekwencjami było cofnięcie Sergio Pereza na 14. miejsce (na 69. okrążeniu wyprzedził Kevina Magnussena) oraz to, że najlepszy czas jednego okrążenia zapisano Maxowi Verstappenowi a nie Danielowi Ricciardo.

- Tam gdzie pracują ludzie, błędy będą się zdarzać. Na różnych torach są różne systemy komunikacji, mówimy w innych językach. Można się zastanawiać, czy nie zastąpić flagi jakimś innym znakiem np. komunikatem na tablicy LED-owej, ale to trzeba by poprzedzić serią testów. To chyba za dużo zachodu jak na wpadkę, która zdarza się raz na 10 lat - stwierdził Whiting.

Mistrzostwa świata 2018. Robbie Williams zaśpiewa na ceremonii otwarcia. Pojawią się też Ronaldo i Aida Garifullina

Polska - Litwa. Kiedy i o której? Gdzie transmisja spotkania?

Mistrzostwa świata 2018. Zbigniew Boniek: W poniedziałek decyzja, czy trzeba będzie operować

Więcej o: