Formuła 1. Sebastian Vettel bezkonkurencyjny trzeciego dnia testów F1. Kubica z 10. czasem

Sebastian Vettel ustanowił nieoficjalny rekord toru Catalunya podczas trzeciego dnia drugiej tury testów F1. Robert Kubica jeździł w sesji porannej i miał 10. czas dnia. Lance Stroll osiągnął 13. wynik.

Sebastian Vettel z Ferrari ustanowił nowy nieoficjalny rekord toru Catalunya jeszcze przed przerwą obiadową. Swoje najszybsze okrążenie pokonał w czasie 1:17.182 - był jedynym kierowcą do tej pory, który zszedł poniżej minuty i 18 sekund. Czterokrotny mistrz świata w samochodzie spędził też mnóstwo czasu. Jeździł cały dzień i natłukł 188 okrążeń. Oprócz tego ćwiczył z mechanikami pitstopy, trenował starty. Podobny program miało wielu innych kierowców.

Pod względem czasów drugi wynik miał niespodziewanie Kevin Magnussen z Haasa, który okrążenie toru Catalunya pokonał w czasie 1:18.380, czyli ponad sekundę wolniej od Vettela. Istna przepaść. Trzeci czas dnia miał Pierre Gasly z Toro Rosso (1:18.363).

Max Verstappen z Red Bull z kolei przejechał 187 okrążeń, ale czas miał dopiero przedostatni. Kierowcy Mercedesa - odpowiednio ósmy i dziewiąty wynik dnia. Dziś u nich prędkość nie była priorytetem.

Udane przedpołudnie miał Robert Kubica. Polak jest jedynym kierowcą rezerwowym, który dostał od swojego zespołu możliwość jazdy podczas drugiej tury testów. Dwa pierwsze dni spędził na doglądaniu aut kolegów, spotkaniach z inżynierami, ale też treningach kolarskich i spotkaniach z kibicami. W czwartek od samego rana pracował już jako kierowca.

Na torze był od wczesnych godzin porannych, grubo przed godziną dziewiątą miał na sobie wyścigowy kombinezon. Ale Williams zwlekał z wypuszczeniem Polaka na tor. Auto brytyjskiego zespołu z garażu wyjechało jako jedno z ostatnich, a przez dwie pierwsze godziny Kubica zbytnio się nie najeździł, ale m.in. testował aerodynamikę. Nie wiadomo, czy ałą liczba okrążeń nie była spowodowana jakimiś problemami zespołu.

Później jednak zwiększyła się liczba okrążeń, poprawiły się też czasy. Kubica jest pierwszym kierowcą Williamsa, który podczas tegorocznych testów w Barcelonie pojechał okrążenie toru Catalunya poniżej minuty i 20 sekund. Jego czas 1:19.629 był ósmym wynikiem dnia. Warto znów przypomnieć - odnoszenie tego do tempa rywali wiele nie mówi. Ważne było też, że Kubica pokonał 73 okrążenia, czyli mniej więcej dystans jednego wyścigu.

Popołudniu autem Williamsa będzie jeździł Lance Stroll. 19-latek jako jedyny z czwartkowych kierowców nie był w stanie pojechać okrążenia toru Catalunya szybciej niż minuta i 20 sekund. Jego najlepszy czas to 1:20.262. Trzy sekundy wolniej od Vettela, 0,6 sekundy od Kubicy. W sumie zaliczył 67 okrążeń.

W piątek, czyli w ostatnim dniu oficjalnych testów przed sezonem F1, Kubica miał jeździć znów w porannej sesji (9–13), ale Williams wieczorem zmienił plany. Polak już na torze Catalunya jeździł nie będzie. Rano Williamsa FW41 poprowadzi Siergiej Sirotkin, popołudniu przejmie go Stroll.

Sezon F1 rozpocznie się 25 marca w Australii.

Więcej o: