Gwiazdy Formuły 1 zachwycone powrotem Roberta Kubicy!

Robert Kubica poprowadził bolid Formuły 1 podczas zamkniętych testów zespołu Renault. To dla Polaka pierwsza taka styczność z F1 od 2315 dni. Teraz jego powrót komentują gwiazdy F1.

 - To był prywatny test, dla Roberta. Ale możemy wam powiedzieć tyle. Robert narzekał na przyczepność, podsterowność, docisk i miał ogromny uśmiech po swoich 115 okrążeniach - napisał zespół na Facebooku.

Testy były zamknięte, wszyscy obecni dostali zakaz informowania, publikowania zdjęć czy nagrań wideo w trakcie ich trwania. Ale gdy testy się zakończyły, coraz więcej szczegółów zaczęło wyciekać do sieci. Dziennikarz "L'Equipe" Frederic Ferret napisał, że testy były symulacją warunków wyścigowych i kwalifikacji, a Polak osiągał lepsze czasy niż Siergiej Sirotkin, czyli rezerwowy kierowca zespołu Renault.

Zachwyceni powrotem Kubicy do F1 są Fernando Alonso, Daniił Kwiat oraz Mark Webber. "Znakomicie widzieć Roberta", "najlepsza wiadomość tygodnia" - napisali.

Polak kierował bolidem Lotus E20 z 2012 roku pomalowanych w barwy Renault. Jak twierdzi portal motorsport.com zawieszenie pochodziło z auta, którym w 2012 roku Kimi Raikkonen wygrał Grand Prix Abu Dhabi.

Powrót po sześciu latach

Po raz pierwszy od sześciu lat Polak kierował autem Formuły 1. 31 stycznia 2011 roku odbyła się prezentacja bolidu Renault R31, a później testy na torze w Walencji, gdzie Polak osiągnął najlepszy czas. Kilka dni później Kubica uległ wypadkowi podczas pierwszego odcinka specjalnego rajdu Ronde di Andora, jadąc Škodą Fabią S2000 Evo2 należącą do zespołu DP Autosport.

W F1 Kubica ścigał się od 2005 do 2010 roku. Najpierw reprezentował barwy BMW Sauber, potem, od 2010 roku, przeniósł się do Renault. Był pierwszym i jedynym Polakiem w tym cyklu. W 2008 roku w Kanadzie wygrał swój jedyny wyścig.

W zeszłym tygodniu testował jednomiejscowy bolid GP3 na torze Cremona. Wcześniej sprawdził takie samo auto na torze Franciacorta, testował też Formułę E na torze Donington Park. To wszystko miało mu pomóc sprawdzić, czy jazda w wąskim kokpicie po krętych torach nie będzie dla niego problemem.

Więcej o: