Wyścig na kilogramy w F1. Button: Kierowcy celowo się odwadniają

Najbardziej doświadczony kierowca Formuły 1, Jenson Button z McLarena, twierdzi, że kierowcy tak desperacko zrzucają wagę w wyścigowe weekendy, że rezygnują z jedzenia i picia nawet w tak upalnych miejscach jak Sepang. - Jest jakieś minimum, którego nie da się przekroczyć bez odcinania sobie ręki - ostrzega jeszcze Lewis Hamilton

- Jestem pewny, że się odwadniają, bo sam zamierzałem tak zrobić: iść do sauny, łaźni parowej, nie pić albo nie jeść do końca kwalifikacji - powiedział doświadczony brytyjski kierowca "Daily Mirror". Podczas weekendu w Malezji na torze panowały upały, a temperatura asfaltu przekraczała 50 stopni Celsjusza.

- Zamierzałem to zrobić i robiłem tak przez cały rok. Do teraz. Szkoda mi chłopaków, którzy nadal muszą przez to przechodzić. Np. Sutil ma z tym problemy - mówi 34-letni Button i chwali się, że udało mu się zbić wagę do takiego poziomu, żeby już nie martwić się o przekroczenie dozwolonego maksimum 692 kg dla bolidu i kierowcy (to o 50 kg więcej niż dotychczas, ale kierowcy i tak martwią się, że przez nowy ciężki sprzęt tracą cenne ułamki sekund na okrążeniach).

Button zdradził, że przed zrzuceniem wagi jak ognia unikał węglowodanów, nie jadł np. chleba.

- Węgle są jak gąbka na płyny. Dlatego źle wpływają na wagę - tłumaczy Button.

Problem wagi jest w obecnym sezonie znacznie większy niż wcześniej, bo nowe silniki turbo V6 są znacznie cięższe niż poprzednie.

- Ludzie wyprawiają jakieś hardcore'owe rzeczy - przyznaje zawodnik Mercedesa Lewis Hamilton.

- Da się przejechać kwalifikacje, będąc lekko odwodnionym. Słyszałem, że są tacy, którzy wyczerpują organizm - dodał były kolega Buttona z zespołu.

- W tej chwili u nas jest w porządku. Auto waży odpowiednio, jesteśmy w stanie zmieścić się rozsądnie w limicie. Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak to jest u ciężkich kierowców - mówi Hamilton. - Jest w końcu jakieś minimum, którego nie da się przekroczyć bez odcinania sobie ręki.

- Chyba nie powinni chcieć, żeby kierowcy zostali anorektykami - rzucił jeszcze Hamilton.

Właśnie z powodu wagi ze zdobyciem kontraktu w dobrym zespole problem miał jeden z cięższych kierowców, utalentowany Nico Hulkenberg.

Wielu kierowców przyznało, że tak mało, jak w ten weekend, jeszcze w tym roku nie ważyli.

Button mierzy 183 cm. Mówił, że przed sezonem celował w wagę poniżej 70 kg. Hulkenberga podejrzewa się o ważenie ok. 74 kg. Hamilton ma 174 cm i 68 kg.

Zobacz wideo