GP Włoch. Pewne zwycięstwo Vettela na Monzy

Sebastian Vettel prowadził od startu do mety i odniósł szóste zwycięstwo w sezonie, umacniając się na pozycji lidera mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Fernando Alonso, trzecie Mark Webber.

To był weekend Vettela - kierowca Red Bulla rządził na torze już w piątkowych treningach, spokojnie wygrał sobotnie kwalifikacje, w niedzielnym wyścigu jego pozycja była zagrożona tylko na starcie, podczas którego jak z procy wystrzelił startujący z drugiej linii Massa. Niemiec pozycję jednak obronił i nie dał się nikomu wyprzedzić aż do mety. To jego szósty triumf w sezonie, 32. w karierze. Na Monzy wygrywał już trzy razy - raz w barwach Toro Rosso, dwa jako kierowca Red Bulla.

- To najlepsze podium w całym sezonie. Oczywiście słychać, że wygrywa inny zespół niż włoski, ale mimo problemów ze skrzynią biegów cała ekipa świetnie się spisała - powiedział na mecie Vettel, nawiązując do fanatycznych włoskich "tifosi", którzy po wyścigu momentalnie znaleźli się w okolicach podium i głośno skandowali nazwisko Alonso.

Lewis Hamitlon, który zawalił sobotnią czasówkę (12. miejsce) w niedzielę był bardzo szybki, ale znowu miał pecha. Już na początku wyścigu musiał zjechać do boksów przez problemy z ogumieniem, przez co wylądował na końcu stawki. Przez resztę wyścigu konsekwentnie przesuwał się do przodu, ostatecznie skończył wyścig na dziewiątym miejscu. Raikkonen, który w sobotę również nie awansował do Q3 zajął odległe 11. miejsce.

Drugie miejsce zajął Fernando Alonso, który na początku wyścigu wylądował na trzeciej pozycji za Felipe Massą, ale został przez niego przepuszczony. Na najniższym stopniu podium stanął Webber, który także wyprzedził Brazylijczyka.

Świętujący na Monzie 50 lat McLaren nie ma powodów do radości - Jenson Button zaliczył przeciętny występ i ostatecznie skończył zawody na 10. miejscu. Perez był 12.

W klasyfikacji generalnej Vettel ma już 53 punkty przewagi nad drugim Fernando Alonso (169 oczek). Trzeci jest Hamilton, który zgromadził 141 punktów.

GP Włoch żegna europejską część sezonu F1 - teraz padok przenosi się do Azji, gdzie 21 września odbędzie się GP Singapuru. Relacje z kwalifikacji i wyścigu oczywiście na Sport.pl.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone