III trening przed GP Belgii. Vettel najszybszy, Mercedes przyczajony, Button wierzący

Trudny, szybki i piękny tor Spa Francorshamps potrafi nie wybaczyć. Zbliżenia z bandami, na razie bez konsekwencji, zaliczyli na ostatnim treningu przed Grand Prix Belgii m.in. Alonso, Hamilton czy Sutil. Najszybszy był Vettel, faworytem popołudniowych kwalifikacji jego Red Bull, chyba że nowe silniki przyniosą sukces Ferrari lub - co byłoby sensacją - Buttonowi.

Jest widokiem urzekającym wijący się między wzgórzami tor, jest w tym też coś mocno przyziemnego - na torze potrafi jednocześnie w jednym odcinku padać, w drugim grzać słońcem. Gdy sprawdzałem pogodę dla lokalnych mieścin belgijskich w otoczeniu Spa Francorchamps, w godzinę kwalifikacji przeważały chmury z przebłyskami. Ale dysponuję jedynie smartfonem, a nie komputerowym symulatorem dynamiki zjawisk klimatycznych zainstalowanym w każdym boksie zespołów F1 w pitlane. Inżynierowie wiedzą lepiej, że sesję, po której poznamy ustawienie na starcie, może zmoczyć deszcz.

Ostatni trening był jeszcze na sucho. Kierowcy nadrabiali stracony czas z I sesji testowej, częściowo zaburzonej opadami. Kimi Räikkönen z Lotusa mógł grzać na zakrętach 1-5 tak jak wielu jego kolegów na w pełni otwartym gazie. Ale był jednym z najwolniejszych z wynikiem powyżej 292 km na godz. Sebastian Vettel z Red Bulla miał tu 302 km na godz. Dowód, że nie jednostkowa szybkość jest w F1 najważniejsza, ale balans - tym istotniejszy na tak torze.

W pewnej chwili ku zmartwieniu inżynierów Lotusa z bolidu Fina odpadły części aerodynamiczne bez kontaktu z okalającymi tor bandami. To oczywiście przypadek, bez związku z kosmiczną prędkością, ale efekt przy mknącej raz w dół, raz w górę po falującym torze maszynie znów był zjawiskowy. I na szczęście bezkarny.

Blisko większych strat byli Fernando Alonso i Lewis Hamilton, obaj liznęli ustawionych osłon z opon. Brytyjczyk dwukrotnie stawiał bolid w poprzek toru. Też bezkarnie.

Wszyscy dotąd wymienieni kierowcy czają się za plecami mistrza Sebastiana Vettela, lidera także tegorocznej tabeli. Ale pozostało 9 wyścigów do końca, maksymalnie 225 punktów do podniesienia z torów. Różnice więc wciąż są nic nie gwarantujące.

Dopiero po zmianie opon z twardszych na bardziej miękkie, na ostatni kwadrans treningów, zespoły testowały ustawienia kwalifikacyjne, z małą ilością paliwa, dające szybkość jednego okrążenia. Dobrze wypadł zwycięzca Vettel, obaj kierowcy Ferrari Alonso (2.) i Felipe Massa (5.) też najwyraźniej mają maszyny znacznie lepiej radzące sobie z tempem "jednego kółka" niż w poprzednich weekendach F1.

Red Bull, być może przewidując kłopoty pogodowe także w sobotę rano, szybkie kółka przeanalizował też dzień wcześniej podczas II treningu, który kierowcy "Byków" wygrali podwójnie. Vettel i Mark Webber (dziś 3.) wydają się faworytami sesji kwalifikacyjnej, tym bardziej że prędkości znanych z ostatnich Q na razie nie pokazał w Belgii Mercedes z triumfatorem ostatniego wyścigu na Węgrzech Hamiltonem. Maskują się?

Jenson Button z McLarena, najgłośniej mówiący w przerwie wakacyjnej o poprawie samochodu, miał 6. czas. Dodatkowo w kwalifikacjach i wyścigu pojedzie z nowym silnikiem, podobnie jak Alonso. Czy nowa jednostka napędowa zrobi różnicę?

Inne pytanie - kto pogodową zgadywankę rozszyfrował najlepiej? Dowiemy się już po godz. 14. Kwalifikacje oczywiście na żywo w Sport.pl.

Więcej o: