F1. Po incydencie z kołem FIA przyspiesza zmiany w pit lane

Po GP Niemiec Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zamierza szybko zwiększyć bezpieczeństwo w pit lane, pozwalając na przebywanie tam jedynie personelowi ekip i sędziom. M.in. zmniejszona też zostanie dopuszczalna prędkość poruszania się po pit lane.

Kroki podjęto po tym, jak niedokręcone koło odczepiło się od bolidu Marka Webbera na torze Nurburgring i uderzyło kamerzystę. Od tej pory media będą miały dostęp tylko do pit wall.

Zmiana, która wejdzie w życie już podczas przyszłotygodniowego GP Węgier, to jednak nie wszystko. FIA wystosowała do Rady Sportów Motorowych (WMSC) - własnego organu - prośbę o natychmiastowe wprowadzenie zmian, które miały wejść w życie dopiero w sezonie 2014.

Pierwsza zmiana dotyczy artykułu, który traktuje o tym, iż personel zespołu powinien pojawić się w pit lane tuż przed tym, gdy będzie tam potrzebny i opuścić strefę natychmiast po wykonanej pracy. Dodatkowy zapis mówi o konieczności noszenia ochrony głowy.

Drugą zmianę wprowadzono w przepisie o ograniczeniu prędkości w pit lane. Do tej pory bolidy poruszały się tam z maksymalną prędkością 100 km/h, teraz będzie to 80 km/h (z wyjątkiem wyścigów w Melbourne, Monako i w Singapurze, gdzie specyfika toru i tak wymusza ograniczenie do 60 km/h).

Więcej o: