Robert Kubica: warunki były lepsze, na torze było łatwiej, ale nasze słabe strony nadal są takie same

Testowaliśmy rzeczy, których normalnie byśmy w ogóle nie próbowali testować. Ale chcieliśmy zebrać dane, by zobaczyć, jaki duży wpływ będzie to miało na samochód - mówił Robert Kubica po środowych testach na torze Catalunya.
Robert Kubica Robert Kubica MANU FERNANDEZ/AP

Michał Owczarek: Mieliście bardzo intensywny program. Czy wszystko się udało?

Robert Kubica: Będziemy mieli mnóstwo danych do przeanalizowania i do ponownego sprawdzenia. Wstępny program zakładał 160 okrążeń, ale trochę się zmienił. Wykonaliśmy wszystko to, co zaplanowaliśmy. Dzień był intensywny i interesujący z punktu widzenia kierowcy, ale też pod kątem aerodynamiki, bo przejechaliśmy dużo okrążeń wykorzystując różne części aerodynamiczne czy też ich konfiguracje. Chłopaki w fabryce będą mieli się czemu przyjrzeć. Zobaczą, ile możemy z tego wycisnąć.

Czy te eksperymenty miały właśnie na celu to, żeby lepiej zrozumieć, co jest nie tak?

Staraliśmy się sprawdzić różne pomysły. Czasem testowaliśmy rzeczy, których normalnie byśmy w ogóle nie próbowali testować. Ale chcieliśmy zebrać dane, by zobaczyć, jak duży wpływ będzie to miało na samochód. Chcieliśmy też zyskać więcej pewności co do tego, co robimy w fabryce. Liczba dni testowych w ciągu roku jest ograniczona, trzeba być bardzo efektywny podczas pracy w fabryce, żeby móc dostarczać odpowiednie modyfikacje i poprawki.

Udało się znaleźć jakieś rozwiązania?

Nie znaleźliśmy żadnych rozwiązań. Nie ma w tym żadnej magii. Sytuacja nie jest prosta. Potrzeba czasu, żeby ją rozwiązać. O ile w ogóle uda się ją nam rozwiązać. Dziś było pracowicie. Zrobiliśmy sporo trudnych rzeczy, bo naprawdę nie jest to łatwe zmieniać bolid w każdym kolejnym wyjeździe. Nie pracowaliśmy nad zoptymalizowaniem balansu, ale bardziej nad tym, żeby zrozumieć co się dzieje z naszym bolidem.

A wiecie, w którą stronę musicie podążać?

To jest dość jasne. Musimy rozwiązywać te rzeczy, które sprawiają nam problemy. Musimy znaleźć najlepszy sposób na rozwiązanie tych spraw, biorąc pod uwagę to, że mamy naprawdę ograniczony czas na testy, a musimy działać tak szybko jak to tylko możliwe, bo kilka rzeczy wymaga natychmiastowej poprawy. Tego nie da się zrobić w 24 godziny lub po jednym dniu testów. Trzeba być cierpliwym i pracowitym. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Robert Kubica Robert Kubica FRANCISCO SECO/AP

Czy samochód był dziś bardziej przewidywalny w prowadzeniu?

Tak, bo warunki były lepsze, a to sprawiło, że było łatwiej. Wiele rzeczy, które dziś robiliśmy miało za zadanie zebrać dane, a nie poprawić osiągi auta. Balans był lepszy, bo warunki były korzystniejsze. W piątek przyczepność rano była bardzo słaba. A dziś tor był w dużo lepszym stanie, bo mieliśmy cały weekend GP i dzień testów przed naszymi jazdami, więc przyczepność była lepsza. To nie zmienia faktu, że nasze słabe strony nadal są takie same.

Czy czujesz, że zespół opera się na Twoim doświadczeniu w rozwiązywaniu tych problemów?

Zespół pewnie byłby bardziej szczęśliwy, gdyby samochód był o dwie sekundy szybszy niż być w tej sytuacji. Jestem tu żeby pomóc. Jeśli zespół zdecydował, żebym jeździł tego dnia, dał mi tę robotę do wykonania, to zrobiłem to z radością. Mam nadzieję, że to doceniają. Dałem z siebie wszystko, jak zwykle. Zebraliśmy całkiem dużo danych, w fabryce na pewno będzie co robić.

Do samochodu następnym razem wsiadasz w Austrii.

Tak. Mam nadzieję, że do tego czasu nasz samochód będzie lepszy. Czas pokaże, co się stanie. Musimy być skupieni, ciężko pracować i nadal próbować rozwiązać nasze problemy.

A banner supporting Williams reserve driver Robert Kubica of Poland hangs from the stands during a Formula One pre-season testing session in Montmelo, outside Barcelona, Spain, Thursday, March 8, 2018. (AP Photo/Manu Fernandez)
MANU FERNANDEZ/AP

A banner supporting Williams reserve driver Robert Kubica of Poland hangs from the stands during a Formula One pre-season testing session at the Catalunya racetrack in Montmelo, outside Barcelona, Spain, Tuesday, Feb. 27, 2018. (AP Photo/Francisco Seco)
FRANCISCO SECO/AP

Williams reserve driver Robert Kubica of Poland sits in his car cockpit in the pit lane during a Formula One pre-season testing session at the Catalunya racetrack in Montmelo, outside Barcelona, Spain, Tuesday, Feb. 27, 2018. (AP Photo/Francisco Seco)
FRANCISCO SECO/AP

Więcej o: