Williams chciał anulowania kary dla Siergieja Sirotkina. Jest już decyzj

Zespół Williams złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie trzech incydentów z GP Azerbejdżanu, w tym tego z udziałem Siergieja Sirotkina, po którym na Rosjanina została nałożona kara cofnięcia o trzy pozycje startowe. F1 sprawy rozpatrywać jednak nie będzie.
Siergiej Sirotkin podczas GP Azerbejdżanu Siergiej Sirotkin podczas GP Azerbejdżanu Twitter

Krótki wyścig Sirotkina

Czwarty wyścig sezonu dla rosyjskiego kierowcy Williamsa skończył się już na pierwszym okrążeniu. Najpierw Sirotkin najechał na tył auta Sergio Pereza, a potem został zepchnięty przez Nico Hulkenberga na auto Fernando Alonso. W Williamsie uszkodziło się przednie skrzydło oraz lewe przednie koło. O dalszej jeździe nie było mowy.

Siergiej Sirotkin podczas GP Azerbejdżanu Siergiej Sirotkin podczas GP Azerbejdżanu Twitter

- Zostałem ściśnięty między dwoma samochodami, które były obok mnie. Miałem poczucie, że obaj się zbliżają, ale nie wiele mogłem zrobić. Zostałem zmiażdżony, uszkodziłem skrzydło i lewe przednie koło. Cały wysiłek zespołu poszedł na marne - mówił potem Sirotkin.

- Szkoda, że tak to się skończyło, ale oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że na starcie każdy chce uzyskać jak najwięcej pozycji. Jest mi przykro, że wyścig odbywający się w takich warunkach skończył się w taki sposób. Zatrzymywanie się w samochodzie już po trzecim zakręcie, to zdecydowanie nie jest najlepsze uczucie - dodał.

Williams
Williams ASANKA BRENDON RATNAYAKE/AP

Surowa kara

Po wyścigu okazało się, że za stłuczkę z Perezem sędziowie ukarali Sirotkina cofnięciem o trzy pozycje na starcie do kolejnego wyścigu, czyli GP Hiszpanii, oraz zapisali na jego konto dwa punkty karne.

Nowe dowody?

W poniedziałek Williams złożył oficjalne pismo do F1, w którym domaga się anulowania kary dla Rosjanina. Zespół chce ponownej analizy trzech sytuacji z GP Azerbejdżanu: kolizji Sirotkina z Perezem, stłuczki Kevina Magnussena z Pierre'em Gaslym (Duńczyk dostał 2 punkty karne i karę dodatkowych +10 sekund) oraz Estebana Ocona z Kimim Raikkonenem (tu nie było kar).

William chciał też, żeby sędziowie raz jeszcze przyjrzeli się incydentowi z Hulkenbergiem i Alonso oraz temu, jak Hiszpan wracał zepsutym autem do alei serwisowej.

Zespół miał przedstawić nowe dowody i okoliczności, bo tylko wtedy była szansa na rozpatrzenie sprawy. F1 jednak wniosek Williamsa odrzuciła, sprawą ponownie zajmować się nie będą.

Agresywna strategia Williamsa

W najbliższą niedzielę piąty wyścig sezonu F1 - GP Hiszpanii na torze Catalunya. Pirelli na GP Hiszpanii udostępnia zespołom mieszanki: pośrednią (biały kolor), miękką (żółty) i supermiękką (czerwony). Niemal wszystkie zespoły zdecydowały się na wybranie od pięciu (Mercedes) do ośmiu (Renault) kompletów opon z tej najmiększej mieszanki. Williams poszedł krok dalej. Lance Stroll będzie mógł skorzystać z dziewięciu kompletów supermiękkich, a Siergiej Sirotkin z dziesięciu.

Obaj kierowcy Williamsa będą mieli też do dyspozycji po jednym komplecie opon z żółtym paskiem. Stroll będzie miał trzy komplety opon pośrednich, a Sirotkin tylko dwa.

Warto pamiętać o tym, że w pierwszym piątkowym treningu miejsce Sirotkina w aucie Williamsa zajmie Robert Kubica. To z jego przydziału oponowego będzie korzystał Polak. Co może sugerować, że jego praca będzie koncentrowała się na przejazdach na oponach z najmiększej mieszanki. Taki wybór zespołu może też wskazywać na to, z czym Williams może mieć największe problemy.

Robert Kubica Robert Kubica FRANCISCO SECO/AP

Kubica w piątkowym treningu i w testach

Robert Kubica pojawi się za kierownicą Williamsa FW41 nie tylko podczas piątkowego treningu przed GP Hiszpanii, ale będzie jeździł też drugiego dnia testów po wyścigu.

We wtorek 15 maja za kierownicą znajdzie się po raz pierwszy Oliver Rowland (pełni rolę młodego kierowcy, na co dzień startuje w WEC), a w środę 16 maja cały dzień za kierownicą FW41 spędzi Robert Kubica. Wyścigowi kierowcy - Siergiej Sirotkin oraz Lance Stroll - w testach po GP Hiszpanii jeździć nie będą.

Wyścig w Barcelonie odbędzie się 13 maja. Zgodnie z umową Kubica po torze Catalunya będzie jeździł już w piątek podczas pierwszego treningu. Auto Polakowi odstąpi Sirotkin.

Kubica w tym sezonie ma jeździć jeszcze w dwóch piątkowych treningach - przed GP Austrii oraz przed GP Abu Zabi, a także brać udział w oficjalnych testach F1 jak te majowe w Barcelonie. Kolejne zaplanowano na torze Hungaroring pod Budapesztem (31 lipca - 1 sierpnia).