Powrót Roberta Kubicy kobiecym okiem. Polak jest superrezerwowym Williamsa

- Na pewno nie przestanie robić wszystkiego co w jego mocy, by spełnić swoje marzenie. Bardzo zależy mu na tym, by znów być kierowcą wyścigowym - mówią zgodnie dziennikarki pracujące przy testach F1.

Mariana Becker (TV Globo)

Co myślisz o powrocie Roberta Kubicy do świata Formuły 1?

Czekałam na powrót Roberta Kubicy do świata F1. To geniusz za kierownicą. Uwielbiam jego styl jazdy. Od czasu jego strasznego wypadku w rajdzie czekałam na ten moment. Jego brak był wielką stratą dla całej F1, zwłaszcza w czasach tak świetnych kierowców.

Rola Kubicy w Williamsie jest wyjątkowa?

Jego rola w Williamsie pokazuje, jak bardzo ufa mu zespół i jak wierzy w jego informacje zwrotne. To oczywiste, że nie jest zwykłym kierowcą rezerwowym. Ma w zespole młodych kierowców wyścigowych, więc jego doświadczenie stawia go w pozycji, która umożliwia wyznaczanie kierunków pracy. Ma bardzo mocną pozycję w zespole.

Czy Kubica wróci do ścigania się w F1?

Mam nadzieję. Bardzo chciałabym, żeby znów się ścigał w F1.

Robert Kubica Robert Kubica FRANCISCO SECO/AP

Julianne Cerasoli (UOL)

Co myślisz o powrocie Roberta Kubicy do świata Formuły 1?

To bardzo wartościowy powrót dla Formuły 1. To bardzo, bardzo utalentowany kierowca, o ogromnym doświadczeniu, a jego współpraca z zespołem i dawanie informacji zwrotnych zawsze uchodziły za najlepsze z najlepszych. Jestem z Brazylii, ale nie czuję się źle z tym, że to Robert go zastępuje. Felipe zakończył karierę. Ale oczywiste jest to, że decyzja Williamsa była podyktowana względami finansowymi. Massa nie mógł zapewnić sponsorów i z tego samego powodu Robert też nie jest kierowcą wyścigowym.

Rola Kubicy w Williamsie jest wyjątkowa?

Kubica to superrezerowy. To tylko pokazuje, jak bardzo decyzja Williamsa w sprawie kierowców była zależna od pieniędzy. Mają dwóch młodych kierowców, którzy powinni nabijać jak najwięcej kilometrów, ale zdecydowali się oddać samochód Kubicy. A to oznacza, że jego informacje zwrotne są bardziej cenne niż ich dwóch. Williams stara się zbalansować jakość i finansowe wsparcie, które jest tak ważne dla zespołu.

Czy Kubica wróci do ścigania się w F1?

W zeszłym tygodniu zabawnie powiedział, że byłby w stanie pojechać 0,3-0,4 sekundy szybciej na okrążeniu, gdyby tylko chciał, ale to nie jego rola. To tylko pokazuje, jak bardzo chce wrócić i że wciąż się nie poddał. Wątpię, by udało mu się już w tym sezonie, ale jeśli wykona dobrą pracę w Williamsie, może inne zespół da mu szansę. Pod koniec ostatniego sezonu teamy nie do końca wierzyły w to, że on jest w stanie swoją robotę wykonać z powodu swoich ograniczeń. Pozostaje mu udowodnić, że się mylili.

Noemi de Miguel (Movistar TV)

Co myślisz o powrocie Roberta Kubicy do świata Formuły 1?

To fantastyczna wiadomość, bo on jest przedstawicielem F1 ze starych dobrych czasów. To także dobrze z ludzkiej perspektywy, bo to niesamowite móc oglądać wybitnego atletę, który tak zawzięcie walczył o powrót. On zasłużył na to, by być znów w F1.

Rola Kubicy w Williamsie jest wyjątkowa?

To że jako jedyny spośród kierowców testowych jeździ tu w Barcelonie, podczas drugiego tygodnia testów, gdy pogoda jest tak dobra, o czymś na pewno świadczy. Bo Williams będzie testował auto, sprawdzał ustawienia i uczył się samochodu przed wyścigiem w Australii. Wszyscy w zespole cieszą się z tego, że Kubica jest z nimi, bo on ma niesamowite doświadczenie, jest bardzo dobrym kierowcą, umie świetnie przekazywać informacje i identyfikować problemy z autem. Potrafi też wskazać kierunek, w którym warto rozwijać samochód.

Czy Kubica wróci do ścigania się w F1?

Nie wiem. Pewna jestem tego, że na pewno nie przestanie robić wszystko co w jego mocy, by spełnić swoje marzenie. Bardzo zależy mu na tym, by znów być kierowcą wyścigowym.

Robert Kubica Robert Kubica twitter.com/WilliamsRacing

Kiedy będzie jeździł Kubica?

Na torze Catalunya pod Barceloną trwa druga tura testów Formuły 1. Tym razem pogoda nie przeszkadza zespołom w przygotowaniach do rozpoczynającego się już 25 marca sezonu. Pierwszym wyścigiem będzie GP Australii.

Robert Kubica podczas drugiej tury testów F1 na torze Catalunya pojawi się dwukrotnie. Będzie jeździł w czwartek i piątek od 9 do 13.

Harmonogram kolejnych dni testów w Williamsie:

środa, 7 marca: Stroll i Sirotkin

czwartek, 8 marca: Kubica i Stroll

piątek, 9 marca: Kubica, Sirotkin