L'Equipe: Robert Kubica dostał od Williamsa ofertę kierowcy testowego

Jak informuje prestiżowy francuski dziennik L'Equipe, Williams złożył nową ofertę Robertowi Kubicy. Brytyjska stajnia miała zaproponować Polakowi rolę kierowcy testowego.
Robert Kubica Robert Kubica twitter.com/WilliamsRacing

Robert Kubica dostał nową ofertę

Francuska gazeta nie ma wątpliwości, że Sergiej Sirotkin będzie nowym kierowcą Williamsa w najbliższym sezonie. Bardzo ciekawą informacją jest jednak to, że nowym kierowcą testowym drużyny mógłby zostać 32-letni Polak.

- Dla Kubicy nie wszystko jest stracone. Williams zaproponował mu rolę testera bolidu. Polak miałby otrzymać kilka szans na jazdy w piątkowych sesjach treningowych - czytamy w L'Equipe. 

 - Wiadomo, że to Rosjanin będzie nowym kierowcą stajni, a Polak znów musiał obejść się smakiem. Mimo ogromnych starań podejmowanych przez Nico Rosberga, Sirotkin dysponował bardzo dużym budżetem, którego nie miał Kubica. 

Do sprawy odniósł się także znany brytyjski dziennikarz zajmujący się Formułą 1. Andre Benson pisze, że sprawa ma sens. Williams nie zamyka drzwi Kubicy, a Polak będzie miał szanse na pokazanie, że jest szybki. 


Robert Kubica Robert Kubica twitter.com/WilliamsRacing

Ograniczenia finansowe i fizyczne

"Robert Kubica nie będzie kierowcą Williamsa w 2018 roku. Sprawa jest przesądzona. Zespół wybrał Siergieja Sirotkina. Oficjalne ogłoszenie nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu" - potwierdza portal "it.motorsport.com".

Dziennikarze portalu zastanawiają się również nad powodami takiej decyzji. "Mogło chodzić o rzekome ograniczenia fizyczne Roberta, które mogły negatywnie wpłynąć na jego postawę w perspektywie długoterminowej. Znaczący wpływ miał również aspekt ekonomiczny".

Robert Kubica Robert Kubica twitter.com/WilliamsRacing

Skąd Sirotkin ma pieniądze?

Borys Rotenberg to prezes programu SMP Racing, którego celem jest wsparcie dla rosyjskich kierowców. To także wielki zespół wyścigowy, który wystawia swoje auta i kierowców m.in. w wyścigach długodystansowych (w tym 24 godziny Le Mans), seriach GP2, Formula Renault 3.5 czy Eurocup Formula Renault 2.0, wspiera także młodych kartingowców. Jak zespół chwali się na swoje stronie internetowej, 'kierowcy nie tylko honorowo reprezentują Rosję, ale i zajmują wysokie lokaty na podium'. Sirotkin jest członkiem tego programu.

SMP Racing finansowane jest z budżetu banku SMP, którego właścicielem jest Borys Rotenberg do spółki ze swoim bratem Arkadijem. Swój biznesowy sukces zawdzięczają długiej i zażyłej znajomości z Władimirem Putinem. W latach młodości trenowali z przyszłym prezydentem Rosji judo. Po rosyjskiej agresji na Krym obaj bracia Rotenberg znaleźli się na liście biznesmenów objętych sankcjami m.in. ze strony USA.

Powrót roku wg Sky Sports

Robert Kubica został doceniony przez dziennikarzy brytyjskiego portalu 'Sky Sports'. Polak został wyróżniony w plebiscycie podsumowującym 2017 rok w kategorii 'powrót roku'.

Portal 'Sky Sports', który dokonał podsumowania roku w F1 docenił Polaka i wyróżnił go w kategorii 'powrót roku'. - Zaszedł daleko. Sześć lat po tym, jak jego ramię zostało częściowo amputowane podczas wypadku samochodowego. To niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń sportowych tego roku - czytamy w uzasadnieniu.

Podczas środowych jazd Kubica imponował regularnością i szybkością, zwłaszcza jak na kogoś, kto od ponad sześciu lat trzymał się z dala od aut F1. Podczas testów wykonywał krótkie i długie przejazdy, symulował starty i zjazdy na zmianę opon. Wszystko to elementy wyścigu. Podczas środowych jazd Kubica imponował regularnością i szybkością, zwłaszcza jak na kogoś, kto od ponad sześciu lat trzymał się z dala od aut F1. Podczas testów wykonywał krótkie i długie przejazdy, symulował starty i zjazdy na zmianę opon. Wszystko to elementy wyścigu. PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Jedno z najważniejszych wydarzeń wg motorsport.com

'Powrót Kubicy do kokpitu F1 byłby największym wydarzeniem w 2017 roku, gdyby nie plotki, które sugerują, że Williams ostatecznie nie zdecyduje się na zatrudnienie Polaka. Kierowca udowodnił jednak, że wciąż potrafi jeździć bolidem na wysokim poziomie, co samo w sobie jest niezwykłe, jeśli pod uwagę weźmiemy jego przeszłość - wypadek oraz serię operacji' - czytamy motorsport.com.

Zdaniem dziennikarzy tego portalu, próba powrotu Kubicy do F1 było drugim najważniejszym wydarzeniem 2017 roku w sportach motorowych. Polak przegrał jedynie z Fernando Alonso. Zdaniem 'Motorsportu' wydarzeniem 2017 roku w sportach motorowych był start Hiszpana w wyścigu Indianapolis 500.

Brytyjski dziennikarz jest już pewny

Choć nie ma żadnych przeszkód na linii Sirotkin - Williams, ale ogłoszenie kontraktu nie jest spodziewane za mniej niż 10 dni, bo zespół chce dobrze wykorzystać czas na dopracowanie szczegółów kontraktu - pisze Benson.

Dziennikarz BBC jest przekonany, że to Rosjanin będzie kierowcą Williamsa w 2018 roku i to on będzie partnerował Lance'owi Strollowi. - To będzie najmniej doświadczony skład w całej F1. Sirotkin dopiero będzie debiutował, a 19-letni Stroll ma za sobą tylko jeden sezon startów - pisze.