Wypadek Kubicy. Zakończenia nerwowe dłoni zrekonstruowane. Przez kolejną dobę Polak będzie uśpiony

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
32
16:13 Kończymy relację na żywo, ale cały czas trzymamy rękę na pulsie. Będziemy donosić o najświeższych informacjach. Czekamy na kolejne oświadczenie teamu Lotus Renault - ma pojawić się o 19.00. A tymczasem ku pokrzepieniu serc - historie powrotów polskich sportów po wypadkach.


16:00 W zasadzie dopiero za trzy, cztery tygodnie okaże się, czy zabieg ratowanie dłoni Roberta Kubicy się powiódł - mówi prof. Leszek Romanowski, jeden z czołowych polskich ortopedów, który specjalizuje się w chirurgii ręki. Czytaj wywiad.


15:55 By uniknąć jakiegokolwiek psychicznego stresu Kubica pozostanie w śpiączce co najmniej przez następne 24 godziny. W międzyczasie lekarze zdecydują, jakie kroki podjąć w celu leczenia łokcia i ramienia. Kubica może przejść kolejną operację, ale nie w ciągu kilku najbliższych dni - podaje oficjalna strona teamu Lotus Renault.


15:40 Jeśli doszło do uszkodzenia nerwów, rekonwalescencja Roberta Kubicy może potrwać od pół roku do nawet dwóch lat - przewiduje prezes Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Ręki Philippe Bellemere. Czytaj więcej.


14:10 Szef zespołu Lotus Renault Eric Boullier jest świadom, że niebawem powinien zdecydować kto siądzie za kółkiem bolidu w pierwszej części sezonu.
- Zaczynamy już myśleć nad tą kwestią i pracujemy nad planem awaryjnym - powiedział Francuz. - Nie wiemy jeszcze jakie rozwiązanie wybierzemy. Wciąż czekamy na informację o tym, jak długo potrwa przerwa Kubicy. Jeśli wystarczające będzie krótko-terminowe zastępstwo, to jeździć będzie jeden z naszych kierowców rezerwowych. Jednak jeśli ta przerwa potrwa dłużej, to będziemy musieli rozważyć inne możliwości - zakończył Boullier. Czytaj więcej


14:05 Na oficjalnym profilu Lotus Renault na Facebooku zespół poinformował, że Kubica jest w stanie ruszać palcami, co dobrze wróży szybkiej rehabilitacji.


13:05 - Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć czy operacja się udała. Tak jak mówiłem w niedzielę, potrzebujemy pięć-siedem dni, aby upewnić się czy krążenie krwi w kończynie jest w porządku. Ocena jej sprawności wymagać będzie jeszcze więcej czasu. Była to trudna operacja, ale jest ostateczny wynik jest bardzo satysfakcjonujący (extremely satisfying) - powiedział dr Igor Rossello.


12:30 - Pacjent stracił 5-6 litrów krwi (w czasie operacji przeprowadzono kilka transfuzji - przyp. red.) i najważniejszym zadaniem było zapobieżenie dalszej utracie. Zrekonstruowaliśmy wszystkie zakończenia nerwowe w dłoni. Stan wzroku jest dobry. Kubica wciąż odczuwa duży ból - mówili na konferencji prasowej lekarze ze szpitala w Pietra Ligure. Czytaj więcej


12:20 - Każdy z nas martwił się o Roberta, nie wiedzieliśmy co z tego wyniknie. 12 godzin po operacji już przeszedł przez pierwszą fazę krytyczną. Lekarze ustabilizowali stan Roberta. Rozmawiałem z nim - jest przytomny, zdaje sobie ze swojego stanu, poznaje osoby z którymi rozmawia. Cierpi - powiedział Morelli na konferencji prasowej.

- Temperament Roberta zdaniem specjalistów, którzy się nim zajmują, pomaga w dochodzeniu do zdrowia. Prędkość powrotu do zdrowia już teraz można określić jako ponad normalną. Robert spotkał się dziś z rodziną, która nie jest w najlepszym stanie. Jest świadomy co przeszedł, ale nie pamięta nic związanego z wypadkiem. Tylko tyle, że jest to traumatyczne przeżycie - dodał menedżer Kubicy.


12:07 Jak się czuje Jakub? - to pierwsze słowa jakie wypowiedział Robert Kubica po przebudzeniu ze śpiączki. Chodziło oczywiście o jego pilota Jakuba Gerbera.


12:06 - Kubica jest pod działaniem bardzo silnych leków i oczywiście bardzo cierpi z powodu obrażeń jakich doznał. Jestem jednak bardzo pozytywnie nastawiony w stosunku do tego, co było dnia poprzedniego - powiedział w oświadczeniu lekarz, który zajmuje się polskim kierowcą. Korespondent TVN 24 dodał, że największy ból powoduje u Polaka poparzona skóra w okolicach dłoni.


11:50 Debiutant w tegorocznej stawce F1 Pastor Maldonado zapowiedział na Twiterze wizytę u Roberta Kubicy w szpitalu.


11:42 Stan Kubicy jest stabilny, od dwóch godzin oddycha samodzielnie. Polak ma strzaskany łokieć, dłoń została zrekonstruowana. Lekarze najpierw zoperowali rękę, potem nogę. Łącznie w operacji brało udział 12 lekarzy i dwóch anestezjologów. Kubica podczas operacji stracił bardzo dużo krwi, trzeba było ją sprowadzać. To, że boli go noga i ręka to dobry znak - to oznacza, że ma czucie - powiedzieli włoscy lekarze na konferencji prasowej.


11:37 - Z przerażeniem i zgrozą przyjmuję wszelkie doniesienia o wypadku i stanie zdrowia Roberta Kubicy. Jestem zszokowany tym, co się stało. Wszystkiego najlepszego, Robert! - oświadczył Michael Schumacher na swojej stronie internetowej.


11:20 Menedżer Kubicy Daniele Morelli powiedział polskim dziennikarzom, że Polak po przebudzeniu narzekał na ból ręki i nogi. To dobry znak, wraca czucie w kończynach.


11:03 Wciąż czekamy na konferencję prasową, podczas której o stanie zdrowia mają wypowiedzieć się lekarze oraz menedżer Roberta Kubicy. Według komunikatu Lotus Renault miała rozpocząć się o 11, lecz jest opóźnienie.


10:45 Zdjęcie szpitala Santa Corona w Pietra Ligure:


10:40 - W ciągu najbliższych 24 godzin zostaną podjęte następne kroki jeśli chodzi o leczenie. Lekarze chcą zająć się kolejnymi urazami prawej ręki, ponieważ w pierwszym rzędzie usuwano skutki najpoważniejszych obrażeń (prawa dłoń). Pozytywny scenariusz zawdzięczmy wyjątkowo silnemu organizmowi Roberta - donosi na portalu F1.pl Mikołaj Sokół.


10:20 Na pytanie reporterów TVN24 czy istnieje możliwość szybkiego powrotu do zdrowia Roberta Kubicy lekarze odpowiedzieli "a czemu miałoby być inaczej".


10:05 Robert Kubica został ponownie wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, zostanie z niej wybudzony około 12. Lekarze zrobili to by sprawdzić czy reaguje na bodźce. Czytaj więcej.


9:45 Po godzinie dziewiątej wybudzono Roberta Kubicę ze sztucznej śpiączki. Tymczasem profesor Igor Rossello zdradził, że zabieg polskiego kierowcy przeprowadziło łącznie siedmiu chirurgów. Czytaj więcej


9:35 W sieci pojawił się nowy materiał wideo kręcony z samochodu Daniela Moreno, który na trasie rajdu jechał za Robertem Kubicą. Czytaj więcej


9:25 - Jeśli lekarze mówią tuż po operacji, że rehabilitacja potrwa rok, muszą to być bardzo poważne obrażenia. Jeśli tak jest, zdolność do precyzyjnych ruchów może nie wrócić już nigdy - pisze na swoim blogu po wypadku Roberta Kubicy brytyjski dziennikarz James Allen.


9:20 Były szef Kubicy w BMW Sauber, Mario Theissen:

"Informacja o wypadku Roberta Kubicy dla mnie i dla całego zespołu BMW prawdziwym szokiem. Przez długi czas pracowaliśmy razem i wspólnie doświadczyliśmy wspaniałych chwil. To z nami Robert zadebiutował w F1. Razem cieszyliśmy się z wielu sukcesów, w tym najwspanialszym - jego pierwszą wygraną w Montrealu w 2008.
W tym samym miejscu, sezon wcześniej - gdy Robert miał okropny wypadek - sporty motorowe dały nam lekcję, jak bardzo potrafią być niebezpieczne. Całe szczęście, że w bardzo krótkim czasie Robert mógł opuścić szpital, pomyślnie kontynuując swoją karierę. Myślimy o nim i życzymy mu szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia."


9:12 Kubica został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Przez kilka minut był przytomny, choć zaraz zasnął. Trwa konsylium lekarskie, chirurdzy spotkają się z dziennikarzami o 11, a nie jak wcześniej planowano o 9.30 - czytamy na twiterze Lotus Renault


8:40 Na razie nie ma żadnych nowych wieści dotyczących stanu zdrowia Roberta Kubicy. Reporter TVN24 donosi, że w momencie wypadku Polak jechał z prędkością 60/70 km/h, a nie 120, jak wcześniej podawano.


8:25 Oficjalne oświadczenie opublikowała również produkująca luksusowe zegarki firma TW Steel, która wspiera Roberta Kubicę.

"Śledzimy sprawę bardzo uważnie i wyczekujemy nowych wiadomości. Po prostu chcielibyśmy życzyć Robertowi Kubicy szybkiego i pełnego wyleczenia urazów, jakich doznał w niedzielę. Wciąż jest nam bardzo bliski, w tym trudnym czasie wszyscy w TW Steel jesteśmy z nim. Wysyłamy mu najlepsze życzenia. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Lotus Renault GP i znamy aktualne wiadomości o stanie zdrowia kierowcy. Dziękujemy zespołowi za szybkie informacje" - czytamy w oświadczeniu.


8:15 - Gdyby tej bariery tam nie było, nie musielibyśmy teraz rozmawiać na takie tematy. To żywot kierowcy, Robert miał po prostu pecha - mówił w TVN24 mistrz polski w rajdach Kajetan Kajetanowicz.


8:00 Dziś odwiedzić Polaka w szpitalu mają szef zespołu Lotus-Renault Eric Boullier i partner Kubicy z zespołu Witalij Pietrow. - Chcieliśmy podziękować lekarzom, za to jak zajęli się Robertem, jesteśmy pełni podziwu dla ich poświęcenia i profesjonalizmu. Odwiedzimy Roberta w szpitalu z Witalijem Pietrowem w poniedziałek - powiedział Francuz.


7:45 Manish Pandey, scenarzysta i jeden z producentów filmu "Senna" wspiera Roberta Kubicę za pośrednictwem swojego konta na Twiterze. "Wszystkie myśli członków zespołu filmowego "Senna" są dziś z Robertem Kubicą i jego opieką medyczną. Kierowcy są zbudowani ze stali. Na zewnątrz i wewnątrz" - napisał Pandey. Słowa otuchy dla Polaka popłynęły także od wielu kolegów z Formuły 1.


7:30 Od wypadku Roberta Kubicy minęły niemal 24 godziny. Polski kierowca przebywa w szpitalu w Pietra Ligure, na razie wiemy, że nadal jest w śpiączce. Dzisiaj ma zostać z niej wybudzony. O 9.30 ma odbyć się konferencja prasowa profesora Rossello i menedżera Kubicy Daniela Morello.


Prowadzona przez Polaka Skoda Fabia S2000 wypadła z trasy na pierwszym odcinku specjalnym rajdu i z dużą prędkością uderzyła w barierkę. Przyczyną wypadku, według wstępnych ocen, był mokry asfalt oraz jego wybrzuszenie z powodu wystającego korzenia drzewa. Auto zostało na tyle uszkodzone, że aby wydostać z niego Kubicę, ratownicy musieli rozcinać karoserię. Polak został zaintubowany i przewieziony helikopterem do szpitala w Pietra Ligure.

Obrażenia Kubicy okazały się poważne. W wydanym po południu oświadczeniu zespół Lotus Renault, którego zawodnikiem jest Polak, podał, że doznał on wielomiejscowych złamań prawej ręki i nogi oraz uszkodzenia kości dłoni. W tym czasie w szpitalu trwała operacja, która zakończyła się po siedmiu godzinach.

Lekarze wstrzymywali się z kategorycznymi ocenami, ale kierujący dwoma zespołami chirurgów profesor Igor Rossello był umiarkowanym optymistą. Według informacji ze szpitala, dłoń Polaka, częściowo zmiażdżona, została unaczyniona, a złamane kości, m.in. nogi, nastawione. Dopiero za kilka dni będzie wiadomo, czy dłoń będzie władna i odzyska pełną sprawność.


-
Skomentuj:
Wypadek Kubicy. Zakończenia nerwowe dłoni zrekonstruowane. Przez kolejną dobę Polak będzie uśpiony
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia