12H Mugello

12H Mugello

Hankook 12h Italy-Mugello to jedna z rund kwalifikacyjnych mistrzowskiej serii wyścigów długodystansowych International Endurance Series. Pomimo stosunkowo krótkiej historii, wyścig już od pierwszego sezonu przyciąga najlepsze załogi, stanowiąc przy tym nie lada gratkę dla kibiców.

Pierwszy dwunastogodzinny wyścig na włoskim torze Mugello został zorganizowany w 2013 roku. Impreza okazała się sporym sukcesem i od tamtej pory zawody regularnie goszczą w kalendarzu IES (International Endurance Series).

Formuła wyścigu przewiduje dwunastogodzinną rywalizację dwuosobowych zespołów. Jest to ogromne wyzwanie nie tylko dla zawodników, którzy przez wiele godzin muszą utrzymywać maksymalny poziom skupienia, ale także dla poddawanych ogromnym obciążeniom samochodów.

Rywalizacja odbywa się na włoskim torze Mugello. Położony w malowniczej Toskanii obiekt (obecnie będący własnością Ferrari) został wybudowany w 1974 roku. Wcześniej sportowa rywalizacja odbywała się tam na drogach publicznych. Kierowcy startujący w wyścigu Hankook 12h Italy-Mugello z każdym przejechanym okrążeniem pokonują dystans 5,245 km. Trasa składa się z długiej prostej i piętnastu wiraży o bardzo szybkiej charakterystyce.

W krótkiej historii wyścigu pojawił się też polski akcent. W sezonie 2016, w dwunastogodzinnej rywalizacji udział wzięły załogi GT3 Racing oraz Forch Racing by Lukas Motorsport (obie ekipy wystawiły do rywalizacji Porsche 911 GT3). W tym samym wyścigu wystartował też powracający do wyścigów Robert Kubica. Kierowca wystartował Mercedesem SLS AMG GT3 (w parze Martinem Prokopem).

Inne rajdy samochodowe:

Super Rally - GP Australii - Rajd Korsyki - Rajd Barum - Rajd Hiszpanii

12H Mugello