Bartosz Zmarzlik wygrywa w Danii. Jest coraz bliżej tytułu mistrzowskiego

Bartosz Zmarzlik zrobił wielki krok w kierunku indywidualnego mistrzostwa świata na żużlu. Wygrał Grand Prix Danii w Vojens i na dwa GP przed końcem sezonu jest samodzielnym liderem klasyfikacji generalnej. Nad drugim Emilem Sajfutdinowem ma dziewięć punktów przewagi.

Jeszcze przed startem zakładano, że zawody w Vojens będą sprowadzać się do walki Zmarzlika z Leonem Madsenem o mistrzowski tytuł. Polscy kibice liczyli, że Zmarzlik wykorzysta problemy Duńczyka, który w ostatnich tygodniach zmagał się z kontuzją nogi i odskoczy mu w klasyfikacji. Madsenowi, jako gospodarzowi, miały pomagać ściany.

Bartosz Zmarzlik wygrał w trudnych warunkach

Zawodnicy ścigali się w trudnych warunkach, bo Duńczycy niedbale przygotowali nawierzchnię. Problemy pojawiały się przede wszystkim na łukach, gdzie szczególnie trudno było zachować płynność i równowagę. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie Zmarzlik, który zdobył w sobotę 18 punktów. W finale okazał się lepszy od Słoweńca Mateja Zagara (13 pkt), Szweda Fredrika Lindgrena (15 pkt), i Rosjanina Emila Sajfutdinowa (16 pkt). Najgorzej w takich warunkach czuł się Madsen, który do soboty prowadził w klasyfikacji razem ze Zmarzlikiem. Przed własną publicznością zawodził - po trzech startach miał na koncie zaledwie cztery punkty. Drugi raz z rzędu nie awansował do półfinału i skończył zawody tylko z siedmioma punktami.

Dwa Grand Prix do końca sezonu. Zmarzlik liderem

Dla zawodnika Stali Gorzów był to szósty triumf w cyklu Grand Prix, a trzeci w tym roku. Dzięki zwycięstwu został samodzielnym liderem klasyfikacji generalnej. Ma 103 punkty – o 9 więcej niż Sajfutdinow i o 11 więcej niż Madsen. Szósty jest Maciej Janowski, siódmy Patryk Dudek, a Janusz Kołodziej dwunasty. Do końca sezonu zostały już tylko dwie rundy. Kolejne zawody zaplanowano na 21 września na Millenium Stadium w Cardiff.