Żużel. Tomasz Gollob na pierwszej konferencji prasowej po wypadku: Jestem w miarę naprawiony, nie zamierzam się poddawać

Tomasz Gollob

Tomasz Gollob (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

- Jestem w miarę naprawiony, nie zamierzam się poddawać - mówił w środę Tomasz Gollob na pierwszym publicznym spotkaniu po tragicznym wypadku, do którego doszło siedem miesięcy temu na na torze motocrossowym koło Chełmna.

Organizatorem konferencji prasowej, która w środę odbyła się w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, była spółka PGE Ekstraliga. Oprócz Golloba pojawili się na niej płk dr Jacek Rzeszotarski (zastępca komendanta szpitala), prof. Marek Harat (kierownik kliniki neurochirurgii, operujący uszkodzony kręgosłup żużlowca), dr Cezary Rybacki (ordynator oddziału pulmunologii i alergologii, od wielu lat osobisty lekarz Golloba) i ppłk dr Jarosław Tywoniuk (p.o. kierownika kliniki rehabilitacji).

- Jestem w miarę naprawiony, nie zamierzam się poddawać - mówił z uśmiechem Gollob. - Od dziś będziecie mogli mnie spotkać w różnych miejscach. Będę chciał pracować nad sobą, żeby być maksymalnie zdrowym i normalnie funkcjonować. Na razie nie będę chodził, będę jeździł na wózku - tłumaczył najlepszy w historii polski żużlowiec.

Gollob przyznał, że po tym nieszczęsnym zdarzeniu nie ma jednak możliwości, by kiedykolwiek wrócił do sportu. - To co się wydarzyło, zamknęło mi szansę rywalizacji w sporcie. On stanął na zawsze. Szkoda, bo chciałem zdobyć medal mistrzostw świata w motocrossie i marzyłem o Dakarze - wyjawił.

Dalsza rehabilitacja da odpowiedź

Lekarze obecni podczas konferencji przekonywali, że stan Golloba jest bardzo dobry. - Jest nadzieja, że Tomek będzie mógł obejść się bez kolejnej operacji i skoncentrować się na rehabilitacji oraz na przystosowaniu do życia - mówił prof. Harat.

I tłumaczył: - Powrót funkcji rdzenia jest możliwy, ale musimy liczyć się również z tym, że będzie tak, jak teraz. Czyli chodzenie może wymagać zaprotezowania, a do normalnego funkcjonowania może być konieczny specjalny samochód. Wtedy Tomek będzie mógł włączyć się do normalnego życia i wykorzystać swój cały potencjał. Rehabilitację powinien wspomagać egzoszkielet, który umożliwi także lepsze poruszanie się - dodawał.

U Golloba nadal utrzymuje się niedowład kończyn dolnych. - To wymaga dalszej rehabilitacji, którą zaplanujemy również po wyjściu ze szpitala - uzupełnił Rybacki, lekarz i przyjaciel sportowca.

Przypomnijmy, że Gollob pod koniec kwietnia uległ na torze motocrossowym w Chełmnie bardzo poważnemu wypadkowi. W jego wyniku doznał złamania siódmego kręgu oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego. Oprócz tego załamał żebra, a także doznał stłuczenia płuc i mięśnia sercowego.

Prof. Harat: Tomasz Gollob przez kilka dni będzie podłączony do respiratora

Quiz dla długodystansowców. 100 pytań ze sportu, zaproś rodzinę i znajomych do rozwiązywania!
1/100Ile wyścigów Formuły 1 wygrał Robert Kubica?
Zobacz także
 • Czy polscy kibice będą fetować zwycięstwo polskiego żużlowca? Maciej Janowski (na zdjęciu) Żużel. Druga wygrana Woffindena na Narodowym. Janowski znowu drugi
 • Koniec fazy zasadniczej w Ekstraklasie, derby w Premier League i La Liga, Jędrzejczyk walczy o odzyskanie pasa [ROZKŁAD WEEKENDU]
 • Częstochowa, 28 marca 2018 r. Trening, potem sparing żużlowców forBET Włókniarz Częstochowa - ROW Rybnik Żużel. Rusza liga mistrzów
Komentarze (1)
Żużel. Tomasz Gollob na pierwszej konferencji prasowej po wypadku: Jestem w miarę naprawiony, nie zamierzam się poddawać
Zaloguj się
 • mardaani.74

  0

  Świat sportu się nie zamknął, odpadła poprzednia dyscyplina. Sportów dla wózkarzy trochę jest, choćby tenis na wózkach, rugby, koszykówka, handbike i wiele innych. Prawdziwy sport w czystej postaci. A jacy wspaniali ludzie!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • PGE Ekstraliga 2018

  lp. Drużyna M Pkt. M.Pkt.
  1 Fogo Unia Leszno 13 25 +148
  2 Stal Gorzów 13 21 +63
  3 Betard Sparta Wrocław 12 17 +74
  4 Włókniarz Częstochowa 12 16 +14
  5 Get Well Toruń 12 13 -39
  6 GKM Grudziądz 12 8 -106
  7 Unia Tarnów 12 8 -98
  8 Falubaz Zielona Góra 12 7 -56

 • Żużel. Grand Prix 2017

  lp. zawodnik punkty
  1 Tai Woffinden 91
  2 Fredrik Lindgren 74
  3 Maciej Janowski 70
  4 Bartosz Zmarzlik 69
  5 Emil Sajfutdinow 62
  6 Patryk Dudek 56
  7 Greg Hancock 56
  8 Artiom Łaguta 53
  9 Matej Zagar 50
  10 Nicki Pedersen 46
  11 Jason Doyle 44
  12 Chris Holder 43
  13 Przemysław Pawlicki 27
  14 Craig Cook 21
  15 Martin Vaculik 17
  16 Niels-Kristian Iversen 9
  17 Krzysztof Kasprzak 7
  18 Andreas Jonsson 7
  19 Vaclav Milik 6
  20 Peter Ljung 5
  21 Michael Jepsen 4
  22 Oliver Berntzon 3
  23 Maksym Drabik 2
  24 Bartosz Smektała 2
  25 Mikkel Michelsen 1
  26 Robert Lambert 1
  27 Joel Kling 1