Tomasz Gollob: W szpitalu po raz pierwszy poczułem prawdziwą bezsilność

Tomasz Gollob

Tomasz Gollob (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Ciągle czekamy na poprawę, bo rdzeń wciąż ma czas na wysłanie pozytywnych sygnałów. Wszyscy ich wyczekujemy - mówi Tomasz Gollob w "Przeglądzie Sportowym".

Tomasz Gollob w niedzielę, 23 kwietnia na torze motocrossowym w Chełmnie miał poważny wypadek. Doznał ciężkich obrażeń m.in. stłuczenia płuc i mięśnia sercowego. W wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego stracił czucie od linii piersi do nóg. Obecnie przebywa w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy na oddziale rehabilitacji.

- Jeśli porównamy moją obecną sytuację z tą po wypadku, to na pewno można mówić o poprawie. Wcześniej walczyłem o życie, a teraz mogę swobodnie rozmawiać i ćwiczyć. Niestety, proces dochodzenia do sprawności został zakłócony przez pojawianie się spastyczności (nadmierne niekontrolowane napięcie mięśni – przyp. red.) - mówi „Przeglądowi Sportowemu”.

Gollob opowiada, że spastyczność nie daje mu spokoju, pojawia się niespodziewanie i trudno oszacować kiedy objawy ustąpią. Leczenie i rehabilitacja będzie długim procesem, ale on niczego nie zamierza przyspieszać, cierpliwie czeka na poprawę.

- Lekarze codziennie rano dokładnie przepytują mnie i tak jak ja, oczekują dobrych wieści. Ciągle czekamy na poprawę, bo rdzeń wciąż ma czas na wysłanie pozytywnych sygnałów. Wszyscy ich wyczekujemy - dodaje Gollob.

Lista jego obrażeń po wypadku była przerażająco długa: złamane żebra, stłuczone płuca i mięsień sercowy, złamanie siódmego kręgu, przemieszczenie między szóstym a siódmym kręgiem oraz uszkodzenie rdzenia kręgowego. Lekarze wykonali tytaniczną pracę w walce o jego życie i zdrowie.

Gollob jest zadowolony z opieki w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, dziękuje lekarzom za to jak się nim zajęli po wypadku i jak pomagają mu w trakcie rehabilitacji. Gdy się jednak pojawi szansa na eksperymentalną terapię, która da mu szansę na powrót do pełni zdrowia, to się na nią zdecyduje. Na szybkim powrocie do domu mu nie zależy. Ważniejsze dla niego jest to, by wrócił do pełni sił.

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców, który był siedem razy był mistrzem świata (raz indywidualnie, sześciokrotnie w drużynie) opowiada o swoich doświadczeniach i trudach w walce o powrót do zdrowia. - W szpitalu po raz pierwszy poczułem prawdziwą bezsilność. Sport przyzwyczaił mnie do tego, że nawet z największej porażki można szybko wyciągnąć wnioski i zrewanżować się po kilku minutach. Teraz jestem bezsilny, bo nie mogę ćwiczyć cały czas, a progres pojawia się bardzo wolno - mówi. 46-latek chciałby wykonywać jak najwięcej ćwiczeń, ale musi być cierpliwy. To na tym etapie rehabilitacji najważniejsze.

Gollob mówi, że nie pamięta nic z wypadku. Ani momentu uderzenia, ani tego co mówił po nim. - Świadomość odzyskałem po tygodniu, a zrozumienie tego, co się stało, zajęło kilka dodatkowych dni. Pierwsze tygodnie były najgorsze pod każdym względem. Nigdy nie przypuszczałem, że przydarzy mi się wypadek, którego konsekwencje będą aż tak poważne. Zanim nauczyłem się żyć z bólem, minęło kilka tygodni. W tym czasie musiałem uczyć się wielu rzeczy od nowa. To był zdecydowanie najgorszy okres do tej pory - opowiada.

Żużel od kuchni, czyli garaż żużlowca i jego praca ze śrubokrętem

Zobacz także
 • Zbigniew Boniek kupił polski klub?! Akcje oficjalnie sprzedane
 • Spotkanie z Tomaszem Gollobem Tomasz Gollob przerwał rehabilitację. "Ból jest tak ogromny, że rzadko wstaje z łóżka"
 • Tai Woffinden zmierza po kolejny tytuł mistrza świata Kibice Motoru Lublin przeszli do historii żużla. Wymyślili sobie transfer i czekali na mistrza
Komentarze (8)
Tomasz Gollob: W szpitalu po raz pierwszy poczułem prawdziwą bezsilność
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  jakos nigdzie nie mogłem się doczytac że kierujący motocyklem był trzezwy

 • eerm

  0

  Nie lubię go jako człowieka a jeszcze bardziej jako żużlowca. Nigdy nie podobał mi się jego styl jazdy i bycia na torze (w tym miejscu chciałbym pozdrowić Craiga Boyce'a :) Doceniam jednak za to wszystko co zrobił dla polskiego żużla i życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia.

 • Kazimierz Kotyja

  0

  Pani Tomaszu życzę zdrowia i dojścia do sprawności, dzięki za tyle wspaniałych emocji.

 • stach_79

  Oceniono 7 razy -3

  Niestety z takich obrazen sie jeszcze nie wychodzi - nie ma na to zadnego sposobu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • PGE Ekstraliga 2018

  lp. Drużyna M Pkt. M.Pkt.
  1 Fogo Unia Leszno 14 29 +168
  2 Stal Gorzów 14 21 +43
  3 Włókniarz Częstochowa 14 19 +2
  4 Betard Sparta Wrocław 14 19 +54
  5 Get Well Toruń 14 18 -19
  6 GKM Grudziądz 14 12 -86
  7 Falubaz Zielona Góra 14 10 -64
  8 Unia Tarnów 14 10 -98

 • Żużel. Grand Prix 2017

  lp. zawodnik punkty
  1 Tai Woffinden 139
  2 Bartosz Zmarzlik 129
  3 Fredrik Lindgren 109
  4 Maciej Janowski 104
  5 Greg Hancock 102
  6 Artiom Łaguta 97
  7 Jason Doyle 93
  8 Emil Sajfutdinow 89
  9 Patryk Dudek 84
  10 Matej Zagar 79
  11 Nicki Pedersen 74
  12 Chris Holder 65
  13 Martin Vaculik 52
  14 Przemysław Pawlicki 36
  15 Niels-Kristian Iversen 36
  16 Craig Cook 30
  17 Vaclav Milik 11
  18 Szymon Woźniak 8
  19 Krzysztof Kasprzak 7
  20 Andreas Jonsson 7
  21 Peter Ljung 5
  22 Michael Jepsen 4
  23 Oliver Berntzon 3
  24 Kevin Wolbert 3
  25 Kai Huckenbeck 2
  26 Daniel Kaczmarek 2
  27 Maksym Drabik 2
  28 Bartosz Smektała 2
  29 Mikkel Michelsen 1
  30 Robert Lambert 1
  31 Joel Kling 1
  32 Martin Smolinski 1