Sport.pl

Sezon 2008 w pigułce

Tytuł dla Unibaksu Toruń, powrót Polonii do ekstraligi, Nicki Pedrsen najlepiej punktującym zawodnikiem - to najważniejsze rozstrzygnięcia zeszłego sezonu żużlowego w Polsce
Ekstraliga

Tabela po rundzie zasadniczej

1. Włókniarz1431+253
2. Unibax1430+199
3. Unia L.1425+162
4. ZKŻ1417-7
5. Stal G.14-36
6. Atlas1412-36
7. Marma147-255
8. Unia T.142-280


Finał play off: Unibax - Unia 49:41 i 47:43; o 3. miejsce: ZKŻ Z. Góra - Włókniarz 62:28 i 41:51, baraż o pozostanie: Lotos - Marma 54:37 i 45:47.

Ostateczna kolejność: 1. Unibax, 2. Unia L. 3. ZKŻ, 4. Włókniarz, 5. Stal. 6. Atlas, 7. Marma, 8. Unia T.



TOP 10 najskuteczniejszych żuzlowców

1. Nicki Pedersen (Włókniarz) śr. mecz. 15,32; 2. Jason Crump (Atlas) 15,00; 3. Greg Hancock (Włókniarz) 13,58; 4. Janusz Kołodziej (Unia T.) 12,94; 5. Tomasz Gollob (Stal G.) 12,63; 6. Grzegorz Walasek (ZKŻ) 12,15; 7. Wiesław Jaguś (Unibax) 11,32; 8. Jarosław Hampel (Unia L.) 11,30; 9. Leigh Adams (Unia L.) 11,25; 10. Rune Holta (Stal G.) 10,93.



I liga

Tabela po zakończeniu rundy finałowej

1. Polonia2042+298
2. Lotos2033+145
3. Intar2026+161
4. PSŻ Poznań2021-88
------------------------------------------------

5. Daugavpils2026+6
6. RKM2024+72
7. GTŻ2019-126
8. Kolejarz202-467


TOP 10

1. Piotr Świderski (RKM) 14,06; 2. Emil Sajfutdinow (Polonia) 13,21; 3. Adam Skórnicki (PSŻ) 12,50; 4. Bjarne Pedersen (Lotos) 12,28; 5. Andreas Jonsson (Polonia) 12,21; 6. Chris Harris (Intar) 11,47; 7. Grigorij Łaguta (Lokomotiv) 10,95; 8. Adrian Gomólski (Intar) 10,88; 9. David Ruud (Intar) 10,80; 10. Maciej Kuciapa (RKM) 10,21.



Indywidualne mistrzostwa Polski:

1. Adam Skórnicki (PSŻ Poznań) 15, 2. Jarosław Hampel (Unia Leszno) 13, 3. Grzegorz Walasek (ZKŻ Zielona Góra) 12, 4. Tomasz Gollob (Stal Gorzów) 11, 5. Damian Baliński (Unia Leszno) 9, 6. Krzysztof Kasprzak (Unia L.) 8, 7. Piotr Protasiewicz (ZKŻ) 7, 8. Robert Kościecha (Unibax) 7

Młodzieżowe indywidualne mistrzostwa Polski:

1. Maciej Janowski (Atlas Wrocław) 13+3, 2. Daniel Pytel (PSŻ Poznań) 13+2, 3. Grzegorz Zengota (ZKŻ) 12, 4. Przemysław Pawlicki (Unia L.) 11, 5. Adrian Gomólski (Intar Ostrów) 11, 6. Patryk Pawlaszczyk (RKM Rybnik) 10, 7. Robert Kasprzak (Unia L.) 9, 8. Artur Mroczka (GTŻ Grudziądz) 9

Mistrzostwa Polski par:

1. Unibax 24 (Wiesław Jaguś 12, Robert Kościecha 12), 2. Unia Leszno 23 (Krzysztof Kasprzak 14, Damian Baliński 9), 3. ZKŻ Zielona Góra (Grzegorz Walasek 16, Grzegorz Zengota 7)

Młodzieżowe drużynowe mistrzostwa Polski:

1. Unia Leszno 46, 2. RKM Rybnik 31, 3. Włókniarz Częstochowa 22, 4. ZKŻ Zielona Góra 21