Startowali żużlowcy Wybrzeża. Lindgren trzeci w Grand Prix, niezły występ Gafurowa w IME

Żużlowiec Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk Fredrik Lindgren zajął 3. miejsce w Grand Prix Finlandii w Tampere. Jego kolega klubowy Renat Gafurow był 6. w rundzie kwalifikacyjnej Indywidualnych Mistrzostw Europy w Daugavpils i w kolejnej fazie będzie rezerwowym.
Lindgren do tej pory wystąpił tylko w jednym ligowym meczu Wybrzeża. Po opuszczeniu trzech pierwszych kolejek (nie stawiał się na treningi zespołu w Gdańsku, co było warunkiem trenera Stanisława Chomskiego), pojawił się w składzie w wyjazdowym spotkaniu ze Stalą Gorzów. Zdobył siedem punktów, ale wydaje się, że w kolejnych meczach może być ważnym ogniwem zespołu. Szwed bardzo dobrze spisuje się bowiem w Grand Prix.

Podczas historycznych, pierwszych zawodach tego cyklu w Finlandii, Lindgren pewnie przeszedł fazę zasadniczą i awansował do półfinału. W nim przegrał tylko z Taiem Woffindenem, pokonał natomiast Troya Batchelora oraz Nicki Pedersena. W finale Szwed przyjechał na metę trzeci, wygrał Matej Zagar, który na trasie wyprzedził Woffindena. Czwarty był Greg Hancock.

Po trzech turniejach GP Lindgren zajmuje z 30 pkt wysoką 6. pozycję, a jego straty do prowadzących są minimalne. Przed nim są Krzysztof Kasprzak (35), Pedersen (34), Hancock (także 34), Chris Holder (32) oraz Martin Smolinski (31).

W sobotę startował również Gafurow. W rundzie kwalifikacyjnej IME w Daugavpils Rosjanin zajął 6. miejsce i w turnieju Challenge będzie pełnił rolę rezerwowego (awans wywalczyła pierwsza piątka). Gafurow był o krok od awansu, gdyż zawodnicy z miejsc 2.-5. zdobyli po 11 pkt. Byli to dwaj Polacy Patryk Dudek i Maciej Janowski oraz miejscowi Łotysze Andrzej Lebiedew i Kjastas Puodżuks. Bezapelacyjnie najlepszy był Duńczyk Michael Jepsen Jensen (14 pkt).

Turniej Challenge odbędzie się 8 czerwca w Debreczynie, potem rozegrane zostaną cztery turnieje finałowe: w Gustrow (6 lipca), Togliatti (20 lipca), Holsted (9 czerwca) oraz w Częstochowie (19 września).