Sport.pl

Droga do pierwszego zimowego wejścia na K2 otwarta przed Polakami. Txikon zrezygnował

Tegoroczna wyprawa na K2 została zakończona. - Silny wiatr nie pozwala na wspinanie i spełnienie naszego marzenia. Cieszymy się, że w komplecie schodzimy do bazy. Góra zawsze tutaj będzie - powiedział hiszpański himalaista Alex Txikon, który wraz z ekipą próbował zdobyć ośmiotysięcznik.

K2 (8611 m n.p.m.) pozostaje niezdobyty zimą. Na ośmiotysięcznik nie udało się wejść w tym roku Hiszpanowi Alexowi Txikonowi wraz z ekipą. Wydawało się, że sztuka ta może się udać, gdyż Txikon w połowie marca dotarł do 7050 m n.p.m. i chciał wspinać się dalej. Ostatecznie jednak pogoda uniemożliwiła Baskowi dalsze wspinanie. Musiał wraz z ekipą zrezygnować. 

Hiszpańska wyprawa zaangażowana była także w Karakorum w akcję ratunkowo-poszukiwawczą na Nanga Parbat. Pod koniec lutego himalaiści zostali przetransportowani na Nanga Parbat, gdzie szukali zaginionych Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Bez skutku. Brytyjczyk i Włoch zostali uznani za zmarłych, a ich ciała zostały w Himalajach.

Polacy wejdą pierwsi na K2?

K2 pozostaje niezdobyty zimą. Zimowy rekord dotyczący tej góry należy do wyprawy pod wodzę Krzysztofa Wielickiego. W sezonie 2002/2003 Piotr Morawski i Denis Urubko ustawili obóz na wysokości 7650 m. Pogoda uniemożliwiła im jednak dalsze wspinanie. 

Kolejna polska wyprawa planowana jest zimę 2019/2020. Jak informował Piotr Tomala szef programu "Polski Himalaizm Zimowy", start ma nastąpić 22 grudnia 2019 roku. Po nieudanej próbie Txikona Polacy wciąż mają szansę wejść jako pierwsi na K2.

Więcej o:
Komentarze (43)
Droga do pierwszego zimowego wejścia na K2 otwarta przed Polakami. Txikon zrezygnował
Zaloguj się
 • fuszi

  Oceniono 10 razy 8

  Niepowodzenie Hiszpana, to bez watpienia jeden z największych sukcesów polskiego sportu. Brawo Polacy, jesteście wspaniali!

 • facio60

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli nasi znowu mają być pierwsi zimą na K2, to już zaczynam się bać. Może byście tak mnie sypnęli kasą za to, że od niemal 40 lat ćwiczę i nie obciążam ZUS wypłatą świadczeń chorobowych i zakupem leków? A jak doskonale wszyscy wiemy, pod K2 znowu będą dramatyczne wydarzenia, odmrożenia, upadki, ciężkie stany, wzywania helikopterów, prośby o interwnecję polskiej ambasady. Może jakieś świadczenia z budżetu.

 • j1200

  Oceniono 7 razy 3

  góry nie zdobędzie najlepszy, ale ten, który będzie miał szczęście do sponsorów i pogody.

 • habib78

  Oceniono 1 raz 1

  niech zabiorą ze sobą ludzi, do ratowania kogoś z Nanga Parbat w tym samy czasie, bo widzę, że to staje się już świecka tradycja ekip atakujących zimą K2.

 • gawithh

  Oceniono 3 razy 1

  Czy himalaizm innych krajów też uczestniczy w tym wyścigu "kto pierwszy zimą wejdzie", czy to taka samotna gra typu "nikogo nie interesuje, że te zrobiliśmy, ale będziemy mieć cichcą satysfakcję"..
  Może Księga Rekordów Guinessa Będzie, między ilością parówek zjedzonych w czasie minuty i najdłuższymi paznokciami.

  Trzymamy kciuki!

 • lennox

  Oceniono 3 razy 1

  Oprócz Alexa pod K2 była również ekipa Rosyjska.
  Na Nanga Parbat znaleźli ciała Nardiego i Ballarda.

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 1

  Maja szansę, o ile.... ktoś nie będzie szybszy :-))
  A na poważnie, to NIE WIEM czy w tej chwili w Polsce jest taka dwójka wspinaczy, która da radę porwać się na końcowy atak.

 • megaxs

  Oceniono 9 razy 1

  Nasi tam wejdą jak im się internet odetnie, w przeciwnym razie strata czasu i pieniędzy, bo będą siedzieć tylko na Fejsie i instagramie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX