Sport.pl

Dziewięć osób, w tym pięciu sportowców, zatrzymanych na M¦ w Seefeld! S± pierwsze nazwiska

Dziewięć osób, w tym pięciu sportowców zostało zatrzymanych podczas obławy antydopingowej w Seefeld - informuje Hajo Seppelt, dziennikarz ¶ledczy ARD. W¶ród nich ma być m.in. Aleksiej Połtoranin z Kazachstanu, dwukrotny medalista mistrzostw ¶wiata.

- Przy trasach mistrzostw ¶wiata w Seefeld trwa policyjna obława na dopingowiczów - poinformował wcze¶niej Seppelt. Podstaw± do przeszukań miały być informacje zebrane przez ¶ledczych podczas mistrzostw. W efekcie zatrzymano dziewięć osób, w tym pięciu sportowców. Aleksiej Połtoranin, Max Hauke, Andreas Veerpalu i Karel Tammjarv nie wystartowali w ¶rodę w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym - prawdopodobnie wszyscy zostali rano zatrzymani przez austriack± policję i s± podejrzani o doping. Według informacji policji, jednego z narciarzy zatrzymano, gdy robił sobie transfuzję.

Najbardziej znany w¶ród narciarzy wymienianych w gronie zatrzymanych jest Połtoranin z Kazachstanu. Jego największym sukcesem s± dwa br±zowe medale M¦ z 2013 r.

Austriacka gazeta Kronen Zeitung podała, że w¶ród zatrzymanych znajduj± się Dominik Baldauf i Max Hauke, austriaccy biegacze narciarscy. W niedzielę zajęli szóste miejsce w sprincie, a Hauke ma wystartować w biegu na 15 km. S± podejrzani o doping krwi. Austriacka policja wydała o¶wiadczenie, w którym podała, że ł±cznie aresztowano dziewięć osób, w tym pięciu sportowców: dwóch z Austrii i Estonii i jednego z Kazachstanu. Dodatkowo zatrzymano dwóch niemieckich lekarzy.

Przeszukania hoteli i domów uczestników narciarskich mistrzostw ¶wiata dotknęły więcej niż jedn± reprezentację. Przyczyn± tych przeszukań miały być informacje uzyskane przez ¶ledczych w ostatnich dniach. Rzeczniczka prasowa Szwedów, którzy mieszkaj± podczas mistrzostw w tym samym hotelu co Polacy, powiedziała skandynawskim mediom, że w tym hotelu policji nie było. – Nic nie wiem na temat. Przynajmniej u skoczków nikogo nie było – mówi Sport.pl Adam Małysz. – U nas też nikogo nie widziałem – mówi trener Włochów Łukasz Kruczek.

Akcję w Seefeld prowadzi od rana austriacki Federalny Urz±d Kryminalny (w Austrii doping jest przestępstwem karnym), ale współpracuje z policj± i służb± celn± Niemiec, ponieważ druga czę¶ć tej obławy ma miejsce od rana w Erfurcie: służby przeszukały gabinet lekarza, współpracuj±cego z wyczynowymi sportowcami. ¦ledczy już od jakiego¶ czasu przygl±dali się działalno¶ci tego lekarza. Na jego trop naprowadził ich niedawny wywiad byłego austriackiego narciarza dopingowicza, Johannesa Duerra. Austriak opowiadał m.in. o korzystaniu z usług niemieckich lekarzy.

Służby krajów, w których doping jest wpisany do kodeksu karnego, często przeprowadzaj± takie akcje przy okazji ważnych zawodów. W grudniu 2018 Austriacy zrobili nalot rosyjskim biathlonistom podczas Pucharu ¦wiata w Hochfilzen.

Więcej o:
Komentarze (62)
Dziewięć osób, w tym pięciu sportowców, zatrzymanych na M¦ w Seefeld! S± pierwsze nazwiska
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 8 razy 8

  Ten zatrzymany Kazach to najprawdopodobniej Aleksiej Poltoranin. Nie ma go w biegu w stylu klasycznym na 15 km.

 • koment22

  Oceniono 15 razy 7

  My akurat nie mamy się czym martwić - w skokach doping nic nie daje, a w innych dyscyplinach sukcesów nie mamy.

 • el.commendante

  Oceniono 16 razy 4

  Ojoj i żadnego Rosjanina, no chyba klęska totalna całej akcji...

 • pull_up_terrain_ahead

  Oceniono 3 razy 3

  Austriacy aresztuj± Austriaków u siebie za doping...Czy polactwo może co¶ z tego wyci±gn±ć dla siebie?

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Za wszystkich zawodowców-koksiarzy udaj±cych sportowców i cał± otoczkę "sportu" powinni się wzi±ć. Niszcz± jedynie pojęcie "sport".

 • ixnimak

  Oceniono 5 razy 3

  Sport to show. Jak nakoksowani estradowcy umieraj± to nikt nie przestaje ich stworzonych po używkach artystycznych osi±gnięć słuchać czy ogl±d±ć.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 2 razy 2

  a to tu tkwi sekret niemieckiej maszyny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX