Sport.pl

Kanadyjczycy przeciw igrzyskom w Calgary

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma poważny problem. Z walki o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku wypada kanadyjskie Calgary. W grze pozostają dwie niepewne kandydatury: Sztokholmu i Mediolanu/Cortiny d'Ampezzo.

Według nieoficjalnych informacji dostępnych na stronie vote2018.calgary.ca we wtorkowym głosowaniu mieszkańcy Calgary zdecydowali, iż są przeciwko organizacji igrzysk olimpijskich. Na „nie” zagłosowało ponad 56 %.

Krzysztof Biegun zostanie trenerem? Adam Małysz chce mu dać szansę

Pełne nieoficjalne wyniki głosowania

Jestem „za” organizacją igrzysk przez Calgary – 43,6 % (132 832 głosów)
Jestem „przeciw” organizacji igrzysk – 56,4 % (171 750 głosów)
Łączna liczba uprawnionych do głosowania: 767 734
Łączna liczba oddanych głosów: 304 774

O organizację igrzysk nadal starają się: Sztokholm oraz wspólna włoska kandydatura Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo. Jednak i te miasta nie pozostają bez problemów. Włosi nie otrzymali pełnego finansowego wsparcia od rządu, a niedawno z idei wspólnej organizacji igrzysk wycofał się Turyn. W Sztokholmie natomiast w październiku koalicja partii centroprawicowych i zielonych podpisała umowę, iż mieszkańcy stolicy Szwecji nie zostaną obciążeni podatkami za organizację igrzysk. W tej sytuacji również i te kraje mogą wycofać swoje kandydatury. Wcześniej zrobiły to: Sion, Graz oraz Sapporo. Erzurum nie otrzymało natomiast poparcia MKOL.

Decyzję kto zorganizuje Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma podjąć podczas sesji 23 czerwca 2019 roku w Lozannie.

Więcej o sportach zimowych na Sportsinwinter.pl

Więcej o:
Komentarze (101)
Kanadyjczycy przeciw igrzyskom w Calgary
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 25 razy 25

  Pora zmienić ideę igrzysk bizantyjskich rozdmuchanych do granic absurdu na coś bardziej rozsądnego. Zwłaszcza idea "kompaktowości" w sensie, że wszystkie areny muszą być w jednym miejscu maksymalnie blisko siebie jest do wyrzucenia, bo powoduje konieczność budowy drogich obiektów które po igrzyskach są rozbierane. Tylko im tańsze igrzyska tym tańsze będą wziątki za ich przyznanie.

 • barthez_06

  Oceniono 24 razy 22

  Zostają już tylko dzikie kraje z dyktatorami u steru, albo kraje arabskie. Arabowie dla kaprysu mogą przecież "wybudować zimę" np. w Abu Dhabi. Może Katar, może Bahrajn. W każdym razie Europa już wie że takie fanaberie powodują tylko zapaść finansową na lata.

 • slawczan

  Oceniono 21 razy 19

  I bardzo dobrze - mieszkańcy zaczynają sie bronic przed tym korupcyjno-koksiarskim przekrętem.
  Niech MKOL SAM zorganizuje sobie igrzyska. Zobaczymy jak na tym wyjdzie.

 • farcry3

  Oceniono 19 razy 19

  Mądry Naród. Yo tylko koszty dla podatnika a kabzę sobie nabijają różni działacze.

 • ergiel

  Oceniono 15 razy 15

  Jeśli MKOL wszystkie zyski bierze dla siebie, to niech też poniesie koszty. Proste. Tak samo z letnia, FIFA, itp. dość tego pasożytnictwa

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 15 razy 15

  brawo!. ludzie zorientowali się w końcu, że poza długami i zniszczonym środowiskiem igrzyska nic im nie "dają". wartość promocyjna jest zerowa, a korzyści czerpie tylko kilku starców z komitetu olimpijskiego.
  może niech zaczną się dzielić kasą z reklam i praw do transmisji? może niech zaczną płacić podarki?

 • barakuda62

  Oceniono 15 razy 15

  I bardzo dobrz- w/g mnie MKOL powinien być współorganizatorem a nie tylko beneficjentem tego co za ciężkie pieniądze robią inn, MKOL tylko doi kasę za praktycznie nic, dziś koszty poszybowały tak niebotycznie że dla organizatora "skórka nie warta już wyprawki" a często to wieloletnie kłopoty finansowe już po zakończeniu Igrzysk a MKOL? a ci pławią się w milionach zarobionych na cudzej pracy i wydatkach.

 • ps11111ps

  Oceniono 18 razy 14

  Symboliczne byłoby zorganizowanie igrzysk w dwóch polskich miastach: W Jarosławiu (na podkarpaciu) oraz we wsi Lechowo (gmina Pieniężno)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX