Sport.pl

Denis Urubko: Samodzielny atak na K2? Zrobiłem to, co uważałem za najlepsze

- Niektórzy wcale ze mną nie rozmawiali, inni mówili, że mnie nie rozumieją, choć mówiłem poprawnie po polsku, angielsku, włosku i rosyjsku. Po prostu nie chcieli usłyszeć tego, co powiedziałem. Może się bali? - m.in. tak atmosferę podczas narodowej wyprawy na K2 wspomina Denis Urubko.

K2 pozostaje jedynym ośmiotysięcznikiem, który nie został zdobyty zimą. W tym roku próbę wejścia na szczyt podjęła polska wyprawa narodowa, której przewodniczył Krzysztof Wielicki, a jednym z członków był Denis Urubko.

Kolejna wyprawa na K2 planowana jest na 2020 rok. - Przygotowywanie jeszcze nie oznacza, że ona się odbędzie. Poza tym wśród potencjalnych kandydatów do wyprawy są nie tylko Polacy, ale też Kazachowie, Rosjanie, Hiszpanie czy Włosi. Dla mnie nie jest jednak ważne, by stanąć na szczycie jako pierwszy. Po prostu chcę to zrobić - powiedział Urubko w wywiadzie udzielonym portalowi Explorersweb.com.

I dodał: - Nigdy jednak nie zamykam drzwi na współpracę z przyjaciółmi. Szanuję Wielickiego za jego osiągnięcia alpinistyczne i silną osobowość.

W trakcie ostatniej wyprawy Rosjanin podjął decyzję o odłączeniu się od zespołu i samodzielnej próbie zdobycia K2. Wszystko przez to, że wg niego zima kończy się 28 lutego, a polska wyprawa narodowa dała sobie czas do 21 marca.

- Rozumiem, że moi współpracownicy i kierownik byli źli, kiedy odszedłem. Nie brali jednak żadnej odpowiedzialności za mnie. Skąd mogli wiedzieć, że miałbym kłopoty? Nie miałem ze sobą radia, nawet nie wiedzieli gdzie jestem. Nie oczekiwałem od nikogo wsparcia. Sam byłem odpowiedzialny za własne bezpieczeństwo.

- Napisałem jedynie do dwóch osób: mojej dziewczyny Marii i rosyjskiego przyjaciela Antona. Wiadomości były dla nich niepokojące, a i mnie niełatwo było ruszyć. Troszczyłem się o to, co mogła myśleć moja rodzina. Zrobiłem to, co uważałem za najlepsze w tej sytuacji. Nie rozmawiałem z nikim, a po śniadaniu potajemnie się spakowałem. Miałem wszystko, aby wspinać się w lekkim stylu.

Urubko przyznał, że chociaż miał doskonały kontakt z Adamem Bieleckim i Marcinem Kaczkanem, to nie ze wszystkimi członkami wyprawy było tak samo. - Niektórzy wcale ze mną nie rozmawiali, inni mówili, że mnie nie rozumieją, choć mówiłem poprawnie po polsku, angielsku, włosku i rosyjsku. Po prostu nie chcieli usłyszeć tego, co powiedziałem. Może się bali? - zakończył.

Gareth Bale podpadł działaczom. Real Madryt wściekły na gwiazdy

Polska - Portugalia. Luis Cristovao dla Sport.pl: Ronaldo nie dałby rady skoncentrować się na meczu. Musi odpocząć. Ale mamy inną broń

Ekstraklasa. Southampton i Hamburger SV zainteresowane Szymonem Żurkowskim?

Więcej o:
Komentarze (13)
Denis Urubko: Samodzielny atak na K2? Zrobiłem to, co uważałem za najlepsze
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 8 razy 4

  Tak trzymać Denis, co innego zdobyć szczyt samemu i przejść do historii jako ten jedyny niż w grupie, analogicznie co innego zostać jedynym królem strzelców konkretnego mundialu niż w 5 chłopa. Zima niebawem, zbieraj sprzęt i wspinaj się zupełnie sam. Tylko bądź prawdziwym mężczyzną i nie bierz ekipy z sobą, nie bądź "miętki".
  Jeżeli uda Ci się zdobyć K2 zimą proponuję kolejne podejście w kolejnym roku tylko, że już bez sprzętu albo przynajmniej w japonkach zamiast odpowiedniego obuwia, wyzwania trzeba sobie stawiać.

 • ymaginary

  Oceniono 9 razy 3

  Tę górkę trzeba wziąć na lekko. Żadnej kilkumiesięcznej oblężniczej wyprawy bo się w tej bazie zakiszą. Paru chłopa, po plecaku na grzbiet, 4 obozy założyć i rura w górę. Bielecki, Urubko, Gołąb + Bargiel bo gościu jest hardcorem i to jest do zrobienia.

 • meszuge50

  Oceniono 2 razy 0

  zdaje się że tylko on ma jaja.....poleciał, uratował,wrócił.zaatakował....a reszta to jak zwykle reszta....potrafi marszczyć krasnala i pluć:)

 • pater66

  Oceniono 1 raz -1

  Proponuję Kubicę na K2 a Urubkę do Williamsa

 • boliver

  Oceniono 2 razy -2

  Podly czlowiek nie godny zaufania,,

  Dziennikarstwo rynsztokowe,,, znowu rozdmuchujecie ten glupi temat,,

  Podlota bez granic,,

 • byann

  Oceniono 2 razy -2

  Weźcie Kubę, Grosickiego i Kubicę do obsady serialu K2 zimą - kolejny sezon.

 • isiah.thomas

  Oceniono 2 razy -2

  Brejkin nius.

 • jg.k

  Oceniono 3 razy -3

  Tylko czy nasi zechcą z nim. Kwestia zaufania i nie wiem czy na nie zasługuje. Ja z nim nie pójdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX