Sport.pl

Himalaizm. Tomasz Mackiewicz odnaleziony przez czeską wyprawę? Widzieli jego namiot

Jestem w stanie sobie wyobrazić, że właśnie tam zbudowałbym sobie namiot. Najprawdopodobniej tam był właśnie Tomek. Nie zrobiliśmy jednak nic - opowiadał Pavel Burda w programie "Alarm" w TVP, który prawdopodobnie widział namiot zaginionego polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza.

Tomasz Mackiewicz w styczniu zdobył z Elisabeth Revol szczyt Nanga Parbat. Po wejściu na szczyt polski himalaista zaczął mieć problemy ze zdrowiem - trapiła go choroba wysokościowa i śnieżna ślepota. Towarzyszka wyprawy sprowadziła go na wysokość 7250 m, ale nie była w stanie mu pomóc. Pozostawiła go w lodowej jamie i sama zeszła niżej, skąd zabrała ją ekipę ratunkową. Ratownicy przez złe warunki pogodowe nie byli w stanie ocalić Mackiewicza.

Elizabeth Revol napisała pożegnalny list do Tomasza Mackiewicza

W lipcu na szczyt Nanga Parbat ruszyła czeska wyprawa. W programie "Alarm" w TVP jej uczestnicy zdradzili, że widzieli namiot, w którym mogło być ciało Mackiewicza. - Gdy wchodziliśmy na szczyt było ciemno, więc nikt nie myślał o poszukiwaniu jego namiotu. Minęliśmy go jednak w drodze na górę i z powrotem - powiedział Pavel Burda, jeden z uczestników wyprawy.

Czech stwierdził, że namiot Mackiewicza był 15 metrów od drogi, którą wchodzili na szczyt. Spod śniegu wystawał czubek namiotu. - To było jedyne dogodne miejsce, ponieważ było odsłonięte od lawin, blisko głazów. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że właśnie tam zbudowałbym sobie namiot. Najprawdopodobniej tam był właśnie Tomek. Nie zrobiliśmy jednak nic - opowiadał Burda.

Elisabeth Revol: Jestem w środku burzy. Jak żyć po tej tragedii?

Uczestnicy czeskiej wyprawy jednak żadnych dowodów na to nie mają i sami mówią o tym otwarcie. -  Nie robiliśmy zdjęć, ani nic innego. Nikt nas nie miał odwagi, żeby wejść i sprawdzić, czy jest w środku. Może powinniśmy zrobić zdjęcia, ale nikt nie chciał fotografować szczątków. Podszedłem bliżej namiotu. Stałem tam może dwie minuty i myślałem o tym, co wtedy musiał się wydarzyć - opowiadał Burda.

Więcej o:
Komentarze (145)
Ciało Mackiewicza odnalezione? Czeska wyprawa widziała jego namiot
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 56 razy 42

  Moim zdaniem postąpili słusznie.
  1) wiadomo, że Tomasz Mackiewicz nie żyje,
  2) wiadomo, że umarł na Nanga Parbat - nie ma większego znaczenia, czy w namiocie, czy obok, czy całkiem od niego daleko,
  3) ciała nie będzie nikt sprowadzał. Można domniemywać, że nie życzyłby sobie tego nawet sam zmarły. Z różnych przyczyn (kosztowych, sanitarnych, ideologicznych) nie sprowadza się ciał z ośmiotysięczników,
  4) fotki zwłok? Czemu i komu miałyby służyć? Rodzinie? Raczej nie. Zaistnieniu w mediach? Sorry, ale właśnie dlatego nie należało ich robić.

 • ku52

  Oceniono 38 razy 22

  Czesi wykazali się kulturą i delikatnością, którą mogą docenić tylko ci, którzy sami w górach ryzykują życiem. Nie spodziewają się, że zrozumieją ich zasmarkani kanapowi hejterzy.

 • cy.nick

  Oceniono 25 razy 19

  Tiaaa, powinni porobić fotki , najlepiej "selfi" i natentychmiast puścić na "fejsa".

  Tam leży więcej ludzi, i NIKT ich nie rusza. Może dyskusyjny, ale taki mają zwyczaj.
  Mam wrażenie, że to są - co do zasady, bo zdarzają sie wyjątki - prawdziwi ludzie gór i dla nich nie jest ujmą tam pozostać.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 22 razy 10

  No nie wiem... :(
  Biorąc pod uwagę temperaturę - jeśli namiot nie był pusty - to było w nim Ciało, a nie szczątki. Zdjęcia = NIE. Ale chyba... gdybym była TAK blisko... to bym sprawdziła, a jednak.

 • z_lasu

  Oceniono 10 razy 8

  Rozumiem zachowanie Czechów. Nie rozumiem zachowania dziennikarzy. Jacyś himalaiści gdzieś weszli, po drodze widzieli namiot, nie wiadomo co w nim było. Tyle faktów. O czym jest ta notatka?

 • u_corsu

  Oceniono 5 razy 5

  Fotke namiotu mogli jednak zrobic....

 • szlachcic

  Oceniono 5 razy 5

  Pepiki
  Po ch...... o tym opowiadacie?
  Jakieto ma znaczenie czy namiot stal tu czy tam, czy jest w namiocie czy nie jest?
  Czlowiek odszedl w gorach i czas sie wyciszyc.
  Jedyny temat jaki nalezy podnosic po tej tragedii jest przymusowe ubezpieczanie sie alpinistow

 • Blacky Wolfie

  Oceniono 7 razy 5

  bez przesady, piszecie o tym tak jakby zajrzenie do namiotu było zbezczeszczeniem zwłok, gdyby zajrzeli mogliby podać rzetelną informację, a tak tworzą kolejne nie wiem jak to nazwać legendy/plotki? bo wydaję im się że widzieli namiot i być może w środku był Mackiewicz, podjęli decyzję żeby nie zaglądać OK, ale nie powinni w takim razie w ogóle o tym wspominać skoro nie są niczego pewni

 • roy-cohn

  Oceniono 8 razy 4

  Skończcie promować tych świrów którzy rujnują życie swoje i swoich rodzin ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX