Pjongczang 2018. Fenomenalna Ester Ledecka ze złotem!

Ester Ledecka zdobyła drugie złoto podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu! Czeszka najpierw sensacyjnie wygrała supergigant, a teraz okazała się najlepsza w snowboardowym slalomie równoległym.

Srebro zdobyła Niemka Selina Joerg (+0.46), a w małym finale brąz zdobyła inna Niemka Ramona Theresia Hofmeister. Pokonała ona Alenę Zawarziną (Olimpijczycy z Rosji).

Ledecka to pierwsza kobieta w historii zimowych igrzysk olimpijskich, która zdobyła złota w dwóch różnych dyscyplinach.

- Baron Coubertin śmiał się gdzieś w górze nad stokiem w Jeongseon: Czeszka Ester Ledecka, 68 kg czystego olimpizmu, wykręciła numer nad numery: przyjechała po medal w snowboardzie, a wygrała alpejski supergigant - pisał Paweł Wilkowicz.

W eliminacjach odpadły Polki. Aleksandra Król przegrała w parze z Julie Zogg w 1/8 finału. Wcześniej odpadły Weronika Biela i Karolina Sztokfisz.

W rywalizacji mężczyzn w snowboardzie równoległym najlepszy okazał się Szwajcar Nevin Galmarini, który wyprzedził Lee Sangho z Korei Południowej o 0.43. Trzecie miejsce zajął Słoweniec Zan Kosir. Oskar Kwiatkowski odpadł już w pierwszej rundzie eliminacji.

Złoto dla Kanady

Kanadyjczycy cieszyli się po triumfie Sebastiena Toutanta w snowboardowym big airze. Uzyskał on notę 174.25 i wyprzedził Amerykanina Kyle'a Macka (168.75) oraz Brytyjczyka Billy'ego Morgana (168).

Nowa konkurencja

Na igrzyskach zadebiutowała rywalizacja drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim. Na starcie stanęło 16 ekip, w każdej po dwie panie i dwóch panów. Rywalizacja toczona była w systemie pucharowym. Szybszy w każdej z czterech par zdobył punkt, a w przypadku remisu decydował czas wszystkich przejazdów.

W finale najlepsza okazała się Szwajcaria, która pokonała Austrię 3-1. W starciu o trzecie miejsce Norwegia zremisowała z Francją 2-2, ale zdobyła brązowy medal dzięki lepszym czasom przejazdów.

Polacy w bobslejach

Polska czwórka bobslejowa Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski zajęła 7. oraz 18. miejsce podczas w dwóch pierwszych ślizgach. Dwukrotnie wygrywała niemiecka czwórka Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp i Thorsten Margis. Druga niemiecka ekipa - Nico Walhter, Kevin Kuske, Alexander Roediger, Eric Franke - zajęła trzecie oraz drugie miejsce.

Klasyfikacja medalowa

W klasyfikacji medalowej Norwegia prowadzi przed Niemcami i Kanadą. Awans z 10. na 7. miejsce zanotowała Szwajcaria dzięki dwóm złotym medalom zdobytym w sobotę.