Sport.pl

TCS. Niesamowity wyczyn Kamila Stocha. Krok od przejścia do historii

Kamil Stoch wygrał drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni, tym razem w niemieckim Ga-Pa. Polak jest także liderem cyklu i ma 11,8 pkt przewagi nad drugim Richardem Freitagiem. Wygrana w noworocznym konkursie oznacza także, że Stoch ma na swoim koncie zwycięstwa już w ośmiu ostatnich kalendarzowych latach. To najdłużej trwająca obecnie passa.

Kamil Stoch odniósł swoje 24. zwycięstwo w historii startów w Pucharze Świata i samodzielnie zajmuje ósme miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Co interesujące, była to dziewiąta wygrana pod wodzą Stefana Horngachera. 

Niesamowity wyczyn Stocha

Zwycięstwo Kamila Stocha w noworocznych zawodach w Garmisch-Partenkirchen oznacza również, że Polak ma na swoim koncie zwycięstwa w ośmiu ostatnich latach. Jeśli popatrzymy na daty wygranych "Rakiety z Zębu", to Stoch wygrywał przynajmniej jeden konkurs kolejno w 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018 roku. Jest to najdłuższej trwająca obecnie seria zwycięstw w Pucharu Świata.

Najgorzej było w 2016 roku, gdy Stoch dopisał tylko jedną wygraną (w Lillehammer), a zdecydowanie najlepiej w 2017 roku, gdy Polak wygrywał aż siedem razy.

Rekordziści wygrywali przez dziewięć kolejnych lat. Taka sztuka udała się tylko Mattiemu Nykanenowi, który odnosił zwycięstwa w latach (1981-1989), a także Gregorowi Schlierenzauerowi (2006-2014). Polak nadal ma jednak szansę na powtórkę tego rezultatu, o ile wygra przynajmniej jeden konkurs w 2019 roku.

W pogoni za innym rekordem

Zwycięstwo Polaka było już drugim w 66. Turnieju Czterech Skoczni. Co ciekawe, w XXI wieku sześciu zawodników wygrywało w pierwszych dwóch konkursach. Byli to kolejno Sven Hannawald (01/02), Sigurd Pettersen (03/04) Janne Ahonen (04/05), Gregor Schlierenzauer (11/12), Anders Jacobsen (12/13) i właśnie Kamil Stoch (17/18). Cały Turniej padł łupem Hannawalda, Pettersena, Ahonena i Schlierenzauera. Jeśli popatrzymy jednak na ostatnią dekadę zmagań, to tylko dwóm skoczkom nie udało się wygrać świąteczno-noworocznego cyklu, gdy prowadzili na półmetku. 

Dodatkowo Stoch nadal ma szanse na powtórzenie osiągnięcia Svena Hannawalda, który zwyciężył we wszystkich czterech konkursach TCS. Na pytanie, czy myśli o powtórzeniu tego wyniku, mocno opowiedział Sebastianowi Szczęsnemu z TVP  - Ja o tym nie mogę myśleć. Wy sobie o tym mówcie, ale poza mną - skwitował Stoch.

Do powtórzenia tego wyniku droga jest jednak bardzo daleka, ale trzeba przyznać, że po niemieckiej części cyklu Polak jest zdecydowanie najmocniejszym zawodnikiem w stawce.

Trzeci konkurs TCS zostanie rozegrany w Innsbrucku. Tam Stoch stanie przed szansą na dołączenie do Maxa Bolkarta, Toralfa Engana, Bjoerna Wirkoli, Yukio Kasayi, Kazuyoshiego Funakiego, Svena Hannawalda i Jannego Ahonena, czyli skoczków, którzy wygrywali w pierwszych trzech zawodach TCS.

Komentarze (23)
TCS. Niesamowity wyczyn Kamila Stocha. Krok od przejścia do historii
Zaloguj się
 • jab-77

  Oceniono 3 razy 1

  W niemieckiej TV też go o to zapytano. A poza tym Stoch jest pierwszym Polakiem, który wygrał w Oberstdorfie i Ga-Pa. Nawet Małysz nigdy tam nie wygrał w TCS.V

 • dar61

  Oceniono 1 raz -1

  Jak [prawie] porażkę przekuć w sukces, ładując statystykę?
  Pominąć [prawie] porażkę nie-Stochowych zawodników w zawodach zawodowo występujących.

  ***
  '...do Maxa Bolkarta...'
  >>> do MAKSA

  O tego '...Yukio Kasayi...' już mniejsza.

 • takito.ataki

  Oceniono 3 razy -1

  Gratuluję Kamilowi, bo każde zwycięstwo jest cenne. Należy jednak zwrócić uwagę na to,że w tym roku najważniejsza jest olimpiada. Pytanie czy Kamil urzyma formę, by wyrównać rekord Ammana.

 • henryk_hlust

  Oceniono 7 razy -1

  I bardzo dobrze powiedział nieszczęsnemu. Dziennikarzyny sportowe z tvp nic się nie chcą uczyć...

 • Iras Świras

  Oceniono 3 razy -1

  Warto odnotować, że Kamil, wygrywając drugi konkurs TCS wygrał tak na prawdę trzeci z rzędu, i może przebić Hannavalda wygrywając 5 konkursów ;)

 • yosemitesam

  Oceniono 4 razy -2

  Stoch to świetny skoczek. Już teraz można śmiało o nim pisać "jeden z najwybitniejszych w historii". Jednak serie wygranych, czy to w T4S czy w latach kalendarzowych to tylko 'truskawka na torcie' dla statystyków, najważniejsze są konkretne trofea. Proponuję więc nie dmuchać baloników, Kamil zrobi swoje.

 • silthor

  Oceniono 8 razy -2

  A ja myślałem, że zapisał się już kilka lat temu mistrzostwem świata, złotym medalem olimpijskim i pucharem świata. No ale dziennikarze mnie wyprowadzili z błędu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX