Hokej. Fiński bramkarz obronił 100 strzałów w meczu

04.12.2017 10:59
Kisa-Eagles U18 Jr. B

Kisa-Eagles U18 Jr. B (kisaeagles.kangasalankisa.fi)

16-letni Juuso Kopra, bramkarz fińskiej ligi juniorów, obronił w jednym meczu aż 100 strzałów przeciwników. Jego drużyna, Kisa-Eagles przegrała jednak 0:5

Drużyna do lat 18 Kisa-Eagles w niedzielę grała mecz ligi juniorów młodszych z Porin Ässät Porin Ässät. Bramki Eagles bronił 16-letni Juuso Kopra. Choć puścił pięć goli, zakończył mecz ze znakomitym współczynnikiem obronionych strzałów - 95.24. Jak to możliwe? Ano dlatego, że strzałów obronionych miał aż sto. Tak, sto.

Asy z Pori to lider tabeli. Wygrali wszystkie dotychczasowe 23 mecze, mają imponujący bilans bramkowy 228-27. Nic dziwnego, że Kopra miał sporo pracy. Już w pierwszej tercji na jego bramkę oddano 32 strzały, czyli tyle, z iloma bramkarz mierzy się zwykle przez cały mecz. Juuso odbił 30 z nich. A to był dopiero początek.

W drugiej tercji strzałów też było 32, ale Kopra tylko raz dał się pokonać. Hokeiści Porin Ässät przypuścili więc szturm w tercji trzeciej – oddali aż 41 strzałów na bramkę Juuso, który skapitulował zaledwie dwukrotnie. Nic dziwnego, że po meczu koledzy z drużyny urządzili mu w szatni prawdziwą fetę. Szkoda, że ich występu Kopra raczej fetować nie mógł. Oni sami oddali na bramkę rywali zaledwie 12 uderzeń. Bramkarz Porin, Julius Kukkola obronił wszystkie.

Kopra w ubiegłym tygodniu skończył 16 lat. W 9 dotychczasowych spotkaniach fińskiej ligi juniorów ma średnią 4.66 puszczonej bramki na mecz przy bardzo wysokim procencie obron .923.

Rekord ligi NHL jeśli chodzi o obronione strzały w jednym meczu należy do Sama LoPrestiego, który w meczu Chicago Black Hawks z Boston Bruins w 1941 roku obronił 80 strzałów hokeistów z Bostonu. Chicago ostatecznie przegrało, ale minimalnie, 2:3.

- Czy był dobry? Bardzo dobry. Gdyby było inaczej, z pewnością by już nie żył – powiedział po meczu napastnik Bruins Johhny Crawford.