Doping w Soczi 2014. Rosja straciła już cztery medale, a najgorsze być może przed nią: ktoś wykradł archiwum laboratorium antydopingowego

Maksim Wylegżanin, Aleksander Legkow i Ilia Czernousow

Maksim Wylegżanin, Aleksander Legkow i Ilia Czernousow (Fot. Gregorio Borgia)

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) właśnie potwierdziła, że ktoś przekazał jej bazę danych o rosyjskich testach antydopingowych z ostatnich kilku lat. Czy są tam dane które zmuszą Międzynarodowy Komitet Olimpijski do wykluczenia Rosji z igrzysk? Decyzja w grudniu

Sprawę ujawnił w piątek „New York Times”, a już kilkadziesiąt minut później potwierdziła to WADA oficjalnym komunikatem: dział śledczy Światowej Agencji Antydopingowej zdobył pod koniec października „nowe materiały wywiadowcze dotyczące laboratorium antydopingowego w Moskwie”. Śledczy WADA są przekonani, że plik komputerowy który trafił w ich ręce to laboratoryjna baza danych systemu zarządzania informacją. Mówiąc prościej: że to wyniki wszystkich testów dopingowych zrobionych w tym laboratorium między styczniem 2012 a sierpniem 2015 roku. Czyli w czasie gdy – jak ujawnił po ucieczce do USA były szef tego laboratorium Grigorij Rodczenkow – rosyjski system dopingowych oszustw był najmocniej rozwinięty i najbardziej wyrafinowany.

O tę bazę danych WADA walczyła od dawna, domagała się od Rosji przekazania takiego zestawienia, ale Rosjanie odmawiali. Z komunikatu WADA i słów „zdobyła materiał wywiadowczy” można rozumieć, że baza nie została agencji przekazana, tylko wykradziona Rosjanom przez jakiegoś informatora

Dlaczego ten plik jest tak ważny? Bo może zawierać kluczowe dowody na potwierdzenie tez z raportu prokuratora WADA Richarda McLarena, który weryfikował zeznania Rodczenkowa i materiały które były szef laboratorium zdołał wykraść przed ucieczką (m.in. jego korespondencję mailową). Najbardziej spektakularna historia ujawniona przez Rodczenkowa dotyczy podmieniania próbek moczu w laboratorium olimpijskim w Soczi 2014. To była operacja specjalna, z pomocą agentów FSB. Olimpijskie święto oszustwa. Ale dopingowa codzienność była jeszcze gorsza: McLaren opisał w raporcie, że z tuszowania dopingowych wpadek mogło skorzystać nawet tysiąc rosyjskich sportowców. . Że moskiewskie laboratorium wprowadzało sfałszowane dane do systemu WADA, opisując jako czyste próbki, w których wykryto doping. Z informacji przekazanych przez Rodczenkowa wynikało, że laboratorium - łamiąc wszelkie przyjęte w ściganiu dopingu normy – przekazywało informację o pozytywnych wynikach testów do ministerstwa sportu i czekało na informację zwrotną: tuszujemy wynik, czy nie. McLaren potwierdził, że takie były mechanizmy oszustwa. Ale dotychczas brakowało najważniejszego dowodu: wyników testów, które potem mogły zostać zmanipulowane i wprowadzone do systemu WADA jako czyste.

Jeśli takie wyniki są w bazie danych, która teraz trafiła do WADA, to Rosjanie mogą mieć dużo poważniejsze problemy niż dotychczas. Już mają poważne: od początku listopada stracili już cztery medale z 33 wywalczonych w Soczi. W przeddzień komunikatu o nowych dowodach Maksim Wylegżanin został wykluczony dożywotnio z igrzysk i pozbawiony srebra zdobytego w Soczi w biegu na 50 km i w drużynowym sprincie. Srebro ze sztafety stracił już na początku listopada, gdy komisja dyscyplinarna Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ukarała mistrza olimpijskiego na 50 km i wicemistrza w sztafecie Aleksandra Legkowa. Z 33 medali Rosji w Soczi zostało 29. Z pięciu medali w biegach narciarskich – jeden, Ilji Czernousowa, który był brązowym medalistą na 50 km, a teraz może zostać złotym. Ale wszystko to są kary wydawane na podstawie śladów nielegalnego otwierania próbek moczu z laboratorium w Soczi. A nie – co byłoby łatwiej obronić gdy sprawa trafi do sądu - na podstawie pozytywnego wyniku testu.

Co z Pjongczang? Opcja atomowa?

Medali Rosji jeszcze ubędzie, bo komisja MKOl, powołana do wymierzenia kar Rosjanom za zorganizowany doping w igrzyskach 2014, zajmuje się aż 28 rosyjskimi olimpijczykami z 2014 – tymi, którzy jeszcze uprawiają sport i mogą walczyć o kwalifikację do Pjongczang 2018. Na razie wydała werdykty skazujące w sprawie sześciorga. Tylko jedną osobę uniewinniła.

Razem z Legkowem został na początku listopada ukarany Jewgienij Biełow. Teraz razem z Wylegżaninem werdykty poznali jeszcze Aleksiej Pietuchow, Julia Iwanowa i Jewgienia Szapowałowa. Żadne z nich nie zdobyło medalu w Soczi, ale wszyscy, tak jak ukarani medaliści, dostali dożywotni zakaz startów w igrzyskach (mogą natomiast startować na razie w zawodach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), czyli m.in. w Pucharze Świata, do czasu aż ukarze ich FIS.

Ale najważniejsze dziś pytanie to nie: ile jeszcze medali straci Rosja, zwycięzca klasyfikacji w Soczi 2014, tylko: czy Rosja zostanie wykluczona z Pjongczang 2018? Czy też może MKOl zdecyduje się na inny wariant. Od najłagodniejszego, czyli indywidualnych kar dla sportowców i działaczy, przez karę finansową, zakaz odgrywania hymnu i noszenia barw narodowych. Dopuszczenie tylko wybranych sportowców, i tylko jako olimpijczyków neutralnych, a nie jako reprezentację Rosji, to kara nazwana przez jednego z komentatorów „opcją atomową”. Zdecydowała się na nią np. federacja lekkoatletyczna podczas ostatnich mistrzostw świata. MKOl był od początku bardziej zachowawczy w wyciąganiu konsekwencji w rosyjskiej aferze. Ale czy taki pozostanie, jeśli WADA szybko opracuje dane z pliku komputerowego i znajdzie tam dowody oszustwa, których szukała? I których brak wytykali MKOl-owi i WADA Rosjanie?

Rosjanie się nie przyznają

To, czy w Rosji był państwowy doping, bada inna komisja MKOl powołana po raporcie McLarena. W dniach 5-7 grudnia MKOl ma debatować nad ustaleniami tej komisji i wówczas powinno już być wiadomo, na jaką karę się zanosi. Rosjanie nigdy nie przyznali się do dopingu z pomocą organów państwa, poddają w wątpliwość dowody na manipulowanie próbkami. Ustalenia ich wewnętrznych śledztw obaliły te zarzuty. Rosjanie znaleźli tylko jednego winnego: Grigorija Rodczenkowa. I wydali nakaz aresztowania go. Rodczenkow raczej się do Rosji nie wybiera. Uciekł w styczniu 2016, niedługo po tym jak w krótkim odstępie czasu zmarło dwóch rosyjskich działaczy zajmujących się ściganiem dopingu (a de facto – raczej tuszowaniem dopingu), i jest dziś objęty amerykańskim programem ochrony świadków.

Putin: to sprawa polityczna z wyborami w tle

Prezydent Władymir Putin powtarzał dotychczas, że sprawa ma podtekst polityczny, a Amerykanie naciskając na MKOl w sprawie kar mogą chcieć wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich, zaplanowanych na marzec 2018, czyli niedługo po igrzyskach w Pjongczang. Wiceszef rosyjskich biegów Siergiej Krianin, w wywiadzie dla agencki R-Sport, cytowanym przez AP, powiedział: - MKOl po prostu na nas pluje. I myśli, że my będziemy połykać. Po co te werdykty bez żadnych dowodów? – pytał. A trener rosyjskich biegaczy Jurij Borodawko oskarżył Czernousowa, czekającego na zamianę medalu brązowego na złoty, o zdradę kolegów. Nazwisko Czernousowa nie pojawiło się w raporcie McLarena ani w bazie danych przekazanej przez Rodczenkowa. – On może spać spokojnie z jednego powodu: bo też jest w tym spisku. Wydał swoich kolegów i towarzyszy, z którymi się długo wspinał na szczyt. A teraz patrzy i się uśmiecha, czeka na ten złoty medal. Może jest jednym z tych anonimowych informatorów. Nie powiedział nawet słowa w obronie kolegów, którzy go dociągnęli do brązowego medalu – mówi Borodawko. Rosyjski związek narciarski zapowiedział, że złoży odwołanie od werdyktów MKOl, podobnie jak wszyscy ukarani sportowcy.

Pytanie, jaka będzie odpowiedź Rosjan, jeśli dane z pliku z laboratorium potwierdzą to co zeznawał Rodczenkow, a weryfikował McLaren. Jeśliby tak się stało, i MKOl zdecydował się jednak na „opcję atomową”, to Rosja może odpowiedzieć równie mocno: zabronić startu w Pjongcznang nawet tym rosyjskim sportowcom, którzy przeszliby weryfikację i mogli walczyć jako olimpijczycy neutralni. W ten sposób do słownika igrzysk wróciłoby słowo wykreślone z niego wraz z końcem lat 80. XX wieku: bojkot.

Quiz dla długodystansowców. 100 pytań ze sportu, zaproś rodzinę i znajomych do rozwiązywania!
1/100Ile wyścigów Formuły 1 wygrał Robert Kubica?
Zobacz także
 • Vincent Descombes Sevoie Vincent Descombes Sevoie kończy karierę skoczka narciarskiego
 • Stefan Horngacher Polscy skoczkowie znów skaczą. Horngacher: "To najważniejszy okres przygotowań"
 • Kamil Stoch podczas konkursów Pucharu Świata w Zakopanem FIS ustalił kalendarz na nowy sezon skoków. Rozpoczęcie sezonu znowu w Wiśle. Będą zawody blisko polskiej granicy
Komentarze (31)
Doping w Soczi 2014. Rosja straciła już cztery medale, a najgorsze być może przed nią: ktoś wykradł archiwum laboratorium antydopingowego
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 16 razy 14

  'Prezydent Władymir Putin powtarzał dotychczas, że sprawa ma podtekst polityczny (...)'
  Wyjątkowo się z Wołodią zgadzam - sprawa ma oczywisty podtekst polityczny, bo manipulowanie wynikami badań antydopingowych miał przynieść wymiki wpisujące się w politykę kreowania Rosji na mocarstwo galaktycznne: silne w kazdej dziedzinie, uczciwe, prawe i sprawiedliwe. Sam Wołodia wmieszał sport do polityki więc tym bardziej cieszy, że tak publicznie o tym mówi...

 • grzechumann

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym tą całą ruSSlandię zaorał, kacapów wyciął w pień i posiał tam rzodkiewkę. Na całym świecie byłoby spokojniej na stulecia. ruSSkie tylko jątrzyć i straszyć potrafią. Zero pozytywnego wpływu na rozwój świata.

 • kar.as

  Oceniono 5 razy 3

  Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Kłamstwo i manipulacja to jeden z głównych oręży Rosjan. Mam nadzieję, że do przeciętnych Rosjan dotrze, że w XXI wieku nie da się zaakceptować stylu władzy a la Stalin.

 • Jan Osik

  Oceniono 9 razy 3

  cha, cha, cha.
  ale beka!

  no to bye, bye kacapki.

 • boromir195419

  Oceniono 2 razy 2

  Popieram ale nie można grać tylko przeciw Rosji - co z Norwegią ???

 • antipasti60

  Oceniono 1 raz 1

  Rosjanie wyprą się wszystkiego, zaprzeczą wszystkiemu, oskarżą o wszystko.
  WADA może im skoczyć.

 • Zbiga d

  0

  Cały świat powinien zbojkotować te igrzyska i doprowadzić do wybory nowych władz w MKOL. Ci obecni są tak mocno umoczeni i powiązani z kacapami, że tylko tak można będzie wyczyścić to zkacap ione środowisko.

 • roy-cohn

  0

  eeeee - Wylegżanin nie miał medalu w soczi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 1443
  2 Richard Freitag 1070
  3 Daniel Andre Tande 985
  4 Stefan Kraft 881
  5 Robert Johansson 840
  6 Andreas Wellinger 828
  7 Johann Andre Forfang 821
  8 Andreas Stjernen 665
  9 Dawid Kubacki 633
  10 Markus Eisenbichler 597
  13 Stefan Hula 431
  16 Piotr Żyła 403
  21 Maciej Kot 261
  36 Jakub Wolny 73
  73 Tomasz Pilch 1

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Norwegia 7149
  2 Niemcy 5976
  3 Polska 5795
  4 Austria 3642
  5 Słowenia 3223
  6 Japonia 2659
  7 Szwajcaria 1031
  8 Rosja 455
  9 Finlandia 119
  10 Czechy 95
  11 USA 62
  12 Kanada 31
  13 Bułgaria 15
  14 Francja 12
  14 Włochy 12
  16 Kazachstan 0
  16 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 1108.8
  2 Andreas Wellinger 1039.2
  3 Anders Fannemel 1021.3
  4 Junshiro Kobayashi 1021.1
  5 Robert Johansson 1009.4
  6 Dawid Kubacki 1003.0
  7 Markus Eisenbichler 993.8
  8 Daniel Andre Tande 992.3
  9 Johann Andre Forfang 977.4
  10 Jernej Damjan 974.1
  12 Stefan Hula 957.0
  15 Piotr Żyła 914.5
  23 Maciej Kot 811.7
  38 Jakub Wolny 397.4
  55 Tomasz Pilch 201.4

  • Lider turnieju
 • Biegi narciarskie mężczyzn - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Johannes Hoesflot Klaebo 1409
  2 Dario Cologna 1290
  3 Martin Johnsrud Sundby 1261
  4 Alex Harvey 1179
  5 Aleksander Bołszunow 1152
  6 Hans Christen Holund 917
  7 Aleksiej Połtoranin 796
  8 Maurice Manificat 763
  9 Emil Iversen 635
  10 Federico Pellegrino 613
  90 Maciej Staręga 34

  • Lider PŚ
 • Biegi narciarskie kobiet - Puchar Świata

  lp. zawodniczka punkty
  1 Heidi Weng 1476
  2 Jessica Diggins 1436
  3 Ingvild Flugstad Oestberg 1414
  4 Krista Parmakoski 1220
  5 Marit Bjoergen 1078
  6 Sadie Bjornsen 956
  7 Charlotte Kalla 934
  8 Teresa Stadlober 888
  9 Ragnhild Haga 808
  10 Kerttu Niskanen 757
  54 Justyna Kowalczyk 106
  106 Sylwia Jaśkowiec 1

  • Lider PŚ
 • Biathlon kobiet - Puchar Świata

  zawodniczka punkty lp.
  1 Kaisa Makarainen 822
  2 Anastasiya Kuzmina 819
  3 Daria Domraczewa 804
  4 Laura Dahlmeier 730
  5 Dorothea Wierer 681
  6 Lisa Vittozzi 588
  7 Anais Bescond 582
  8 Veronika Vitkova 545
  9 Franziska Hildebrand 539
  10 Vanessa Hinz 522
  27 Weronika Nowakowska 283
  47 Krystyna Guzik 121
  56 Magdalena Gwizdoń 76
  81 Kamila Żuk 14
  82 Monika Hojnisz 13

  • Lider PŚ
 • Biathlon mężczyzn - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Martin Fourcade 1116
  2 Johannes Thingnes Boe 1027
  3 Anton Szypulin 697
  4 Arnd Peiffer 668
  5 Lukas Hofer 637
  6 Jakov Fak 602
  7 Tarjei Boe 591
  8 Simon Desthieux 579
  9 Benedikt Doll 532
  10 Quentin Fillon Maillet 518
  76 Grzegorz Guzik 21

  • Lider PŚ
 • Narciarstwo alpejskie - PŚ kobiet

  lp. zawodniczka punkty
  Mikaela Shiffrin 1773 1
  Wendy Holdener 1168 2
  Viktoria Rebensburg 977 3
  Sofia Goggia 958 4
  Petra Vlhova 888 5
  Tina Weirather 887 6
  Michelle Gisin 868 7
  Ragnhild Mowinckel 849 8
  Frida Hansdotter 817 9
  Lindsey Vonn 792 10
  Maryna Gąsienica-Daniel 15 110

  • Lider PŚ
 • Narciarstwo alpejskie - PŚ mężczyzn

  lp. zawodnik punkty
  1 Marcel Hirscher 1620
  2 Henrik Kristoffersen 1285
  3 Aksel Lund Svindal 886
  4 Kjetil Jansrud 884
  5 Beat Feuz 856
  6 Alexis Pinturault 707
  7 Vincent Kriechmayr 704
  8 Thomas Dressen 672
  9 Matthias Mayer 622
  10 Hannes Reichelt 535

  • Lider PŚ

Najnowsze informacje