Doping w Soczi 2014. Rosja straciła już cztery medale, a najgorsze być może przed nią: ktoś wykradł archiwum laboratorium antydopingowego

10.11.2017 20:35
Maksim Wylegżanin, Aleksander Legkow i Ilia Czernousow

Maksim Wylegżanin, Aleksander Legkow i Ilia Czernousow (Fot. Gregorio Borgia)

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) właśnie potwierdziła, że ktoś przekazał jej bazę danych o rosyjskich testach antydopingowych z ostatnich kilku lat. Czy są tam dane które zmuszą Międzynarodowy Komitet Olimpijski do wykluczenia Rosji z igrzysk? Decyzja w grudniu

Sprawę ujawnił w piątek „New York Times”, a już kilkadziesiąt minut później potwierdziła to WADA oficjalnym komunikatem: dział śledczy Światowej Agencji Antydopingowej zdobył pod koniec października „nowe materiały wywiadowcze dotyczące laboratorium antydopingowego w Moskwie”. Śledczy WADA są przekonani, że plik komputerowy który trafił w ich ręce to laboratoryjna baza danych systemu zarządzania informacją. Mówiąc prościej: że to wyniki wszystkich testów dopingowych zrobionych w tym laboratorium między styczniem 2012 a sierpniem 2015 roku. Czyli w czasie gdy – jak ujawnił po ucieczce do USA były szef tego laboratorium Grigorij Rodczenkow – rosyjski system dopingowych oszustw był najmocniej rozwinięty i najbardziej wyrafinowany.

O tę bazę danych WADA walczyła od dawna, domagała się od Rosji przekazania takiego zestawienia, ale Rosjanie odmawiali. Z komunikatu WADA i słów „zdobyła materiał wywiadowczy” można rozumieć, że baza nie została agencji przekazana, tylko wykradziona Rosjanom przez jakiegoś informatora

Dlaczego ten plik jest tak ważny? Bo może zawierać kluczowe dowody na potwierdzenie tez z raportu prokuratora WADA Richarda McLarena, który weryfikował zeznania Rodczenkowa i materiały które były szef laboratorium zdołał wykraść przed ucieczką (m.in. jego korespondencję mailową). Najbardziej spektakularna historia ujawniona przez Rodczenkowa dotyczy podmieniania próbek moczu w laboratorium olimpijskim w Soczi 2014. To była operacja specjalna, z pomocą agentów FSB. Olimpijskie święto oszustwa. Ale dopingowa codzienność była jeszcze gorsza: McLaren opisał w raporcie, że z tuszowania dopingowych wpadek mogło skorzystać nawet tysiąc rosyjskich sportowców. . Że moskiewskie laboratorium wprowadzało sfałszowane dane do systemu WADA, opisując jako czyste próbki, w których wykryto doping. Z informacji przekazanych przez Rodczenkowa wynikało, że laboratorium - łamiąc wszelkie przyjęte w ściganiu dopingu normy – przekazywało informację o pozytywnych wynikach testów do ministerstwa sportu i czekało na informację zwrotną: tuszujemy wynik, czy nie. McLaren potwierdził, że takie były mechanizmy oszustwa. Ale dotychczas brakowało najważniejszego dowodu: wyników testów, które potem mogły zostać zmanipulowane i wprowadzone do systemu WADA jako czyste.

Jeśli takie wyniki są w bazie danych, która teraz trafiła do WADA, to Rosjanie mogą mieć dużo poważniejsze problemy niż dotychczas. Już mają poważne: od początku listopada stracili już cztery medale z 33 wywalczonych w Soczi. W przeddzień komunikatu o nowych dowodach Maksim Wylegżanin został wykluczony dożywotnio z igrzysk i pozbawiony srebra zdobytego w Soczi w biegu na 50 km i w drużynowym sprincie. Srebro ze sztafety stracił już na początku listopada, gdy komisja dyscyplinarna Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ukarała mistrza olimpijskiego na 50 km i wicemistrza w sztafecie Aleksandra Legkowa. Z 33 medali Rosji w Soczi zostało 29. Z pięciu medali w biegach narciarskich – jeden, Ilji Czernousowa, który był brązowym medalistą na 50 km, a teraz może zostać złotym. Ale wszystko to są kary wydawane na podstawie śladów nielegalnego otwierania próbek moczu z laboratorium w Soczi. A nie – co byłoby łatwiej obronić gdy sprawa trafi do sądu - na podstawie pozytywnego wyniku testu.

Co z Pjongczang? Opcja atomowa?

Medali Rosji jeszcze ubędzie, bo komisja MKOl, powołana do wymierzenia kar Rosjanom za zorganizowany doping w igrzyskach 2014, zajmuje się aż 28 rosyjskimi olimpijczykami z 2014 – tymi, którzy jeszcze uprawiają sport i mogą walczyć o kwalifikację do Pjongczang 2018. Na razie wydała werdykty skazujące w sprawie sześciorga. Tylko jedną osobę uniewinniła.

Razem z Legkowem został na początku listopada ukarany Jewgienij Biełow. Teraz razem z Wylegżaninem werdykty poznali jeszcze Aleksiej Pietuchow, Julia Iwanowa i Jewgienia Szapowałowa. Żadne z nich nie zdobyło medalu w Soczi, ale wszyscy, tak jak ukarani medaliści, dostali dożywotni zakaz startów w igrzyskach (mogą natomiast startować na razie w zawodach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), czyli m.in. w Pucharze Świata, do czasu aż ukarze ich FIS.

Ale najważniejsze dziś pytanie to nie: ile jeszcze medali straci Rosja, zwycięzca klasyfikacji w Soczi 2014, tylko: czy Rosja zostanie wykluczona z Pjongczang 2018? Czy też może MKOl zdecyduje się na inny wariant. Od najłagodniejszego, czyli indywidualnych kar dla sportowców i działaczy, przez karę finansową, zakaz odgrywania hymnu i noszenia barw narodowych. Dopuszczenie tylko wybranych sportowców, i tylko jako olimpijczyków neutralnych, a nie jako reprezentację Rosji, to kara nazwana przez jednego z komentatorów „opcją atomową”. Zdecydowała się na nią np. federacja lekkoatletyczna podczas ostatnich mistrzostw świata. MKOl był od początku bardziej zachowawczy w wyciąganiu konsekwencji w rosyjskiej aferze. Ale czy taki pozostanie, jeśli WADA szybko opracuje dane z pliku komputerowego i znajdzie tam dowody oszustwa, których szukała? I których brak wytykali MKOl-owi i WADA Rosjanie?

Rosjanie się nie przyznają

To, czy w Rosji był państwowy doping, bada inna komisja MKOl powołana po raporcie McLarena. W dniach 5-7 grudnia MKOl ma debatować nad ustaleniami tej komisji i wówczas powinno już być wiadomo, na jaką karę się zanosi. Rosjanie nigdy nie przyznali się do dopingu z pomocą organów państwa, poddają w wątpliwość dowody na manipulowanie próbkami. Ustalenia ich wewnętrznych śledztw obaliły te zarzuty. Rosjanie znaleźli tylko jednego winnego: Grigorija Rodczenkowa. I wydali nakaz aresztowania go. Rodczenkow raczej się do Rosji nie wybiera. Uciekł w styczniu 2016, niedługo po tym jak w krótkim odstępie czasu zmarło dwóch rosyjskich działaczy zajmujących się ściganiem dopingu (a de facto – raczej tuszowaniem dopingu), i jest dziś objęty amerykańskim programem ochrony świadków.

Putin: to sprawa polityczna z wyborami w tle

Prezydent Władymir Putin powtarzał dotychczas, że sprawa ma podtekst polityczny, a Amerykanie naciskając na MKOl w sprawie kar mogą chcieć wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich, zaplanowanych na marzec 2018, czyli niedługo po igrzyskach w Pjongczang. Wiceszef rosyjskich biegów Siergiej Krianin, w wywiadzie dla agencki R-Sport, cytowanym przez AP, powiedział: - MKOl po prostu na nas pluje. I myśli, że my będziemy połykać. Po co te werdykty bez żadnych dowodów? – pytał. A trener rosyjskich biegaczy Jurij Borodawko oskarżył Czernousowa, czekającego na zamianę medalu brązowego na złoty, o zdradę kolegów. Nazwisko Czernousowa nie pojawiło się w raporcie McLarena ani w bazie danych przekazanej przez Rodczenkowa. – On może spać spokojnie z jednego powodu: bo też jest w tym spisku. Wydał swoich kolegów i towarzyszy, z którymi się długo wspinał na szczyt. A teraz patrzy i się uśmiecha, czeka na ten złoty medal. Może jest jednym z tych anonimowych informatorów. Nie powiedział nawet słowa w obronie kolegów, którzy go dociągnęli do brązowego medalu – mówi Borodawko. Rosyjski związek narciarski zapowiedział, że złoży odwołanie od werdyktów MKOl, podobnie jak wszyscy ukarani sportowcy.

Pytanie, jaka będzie odpowiedź Rosjan, jeśli dane z pliku z laboratorium potwierdzą to co zeznawał Rodczenkow, a weryfikował McLaren. Jeśliby tak się stało, i MKOl zdecydował się jednak na „opcję atomową”, to Rosja może odpowiedzieć równie mocno: zabronić startu w Pjongcznang nawet tym rosyjskim sportowcom, którzy przeszliby weryfikację i mogli walczyć jako olimpijczycy neutralni. W ten sposób do słownika igrzysk wróciłoby słowo wykreślone z niego wraz z końcem lat 80. XX wieku: bojkot.

Quiz dla długodystansowców. 100 pytań ze sportu, zaproś rodzinę i znajomych do rozwiązywania!
1/100Ile wyścigów Formuły 1 wygrał Robert Kubica?
Komentarze (31)
Doping w Soczi 2014. Rosja straciła już cztery medale, a najgorsze być może przed nią: ktoś wykradł archiwum laboratorium antydopingowego
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 16 razy 14

  'Prezydent Władymir Putin powtarzał dotychczas, że sprawa ma podtekst polityczny (...)'
  Wyjątkowo się z Wołodią zgadzam - sprawa ma oczywisty podtekst polityczny, bo manipulowanie wynikami badań antydopingowych miał przynieść wymiki wpisujące się w politykę kreowania Rosji na mocarstwo galaktycznne: silne w kazdej dziedzinie, uczciwe, prawe i sprawiedliwe. Sam Wołodia wmieszał sport do polityki więc tym bardziej cieszy, że tak publicznie o tym mówi...

 • grzechumann

  Oceniono 3 razy 3

  Ja bym tą całą ruSSlandię zaorał, kacapów wyciął w pień i posiał tam rzodkiewkę. Na całym świecie byłoby spokojniej na stulecia. ruSSkie tylko jątrzyć i straszyć potrafią. Zero pozytywnego wpływu na rozwój świata.

 • kar.as

  Oceniono 5 razy 3

  Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. Kłamstwo i manipulacja to jeden z głównych oręży Rosjan. Mam nadzieję, że do przeciętnych Rosjan dotrze, że w XXI wieku nie da się zaakceptować stylu władzy a la Stalin.

 • Jan Osik

  Oceniono 9 razy 3

  cha, cha, cha.
  ale beka!

  no to bye, bye kacapki.

 • boromir195419

  Oceniono 2 razy 2

  Popieram ale nie można grać tylko przeciw Rosji - co z Norwegią ???

 • antipasti60

  Oceniono 1 raz 1

  Rosjanie wyprą się wszystkiego, zaprzeczą wszystkiemu, oskarżą o wszystko.
  WADA może im skoczyć.

 • Zbiga d

  0

  Cały świat powinien zbojkotować te igrzyska i doprowadzić do wybory nowych władz w MKOL. Ci obecni są tak mocno umoczeni i powiązani z kacapami, że tylko tak można będzie wyczyścić to zkacap ione środowisko.

 • roy-cohn

  0

  eeeee - Wylegżanin nie miał medalu w soczi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 863
  2 Richard Freitag 820
  3 Andreas Wellinger 736
  4 Daniel Andre Tande 710
  5 Johann Andre Forfang 529
  6 Robert Johansson 448
  7 Stefan Kraft 444
  8 Junshiro Kobayashi 434
  9 Anders Fannemel 416
  10 Dawid Kubacki 415
  13 Stefan Hula 320
  14 Piotr Żyła 310
  21 Maciej Kot 216
  38 Jakub Wolny 39
  65 Tomasz Pilch 1

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Norwegia 4149
  2 Niemcy 3890
  3 Polska 3414
  4 Austria 2080
  5 Słowenia 1910
  6 Japonia 1549
  7 Szwajcaria 644
  8 Rosja 131
  9 Finlandia 119
  10 Czechy 95
  11 USA 30
  12 Kanada 11
  13 Włochy 7
  14 Francja 6
  15 Bułgaria 5
  16 Estonia 0
  16 Kazachstan 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 1108.8
  2 Andreas Wellinger 1039.2
  3 Anders Fannemel 1021.3
  4 Junshiro Kobayashi 1021.1
  5 Robert Johansson 1009.4
  6 Dawid Kubacki 1003.0
  7 Markus Eisenbichler 993.8
  8 Daniel Andre Tande 992.3
  9 Johann Andre Forfang 977.4
  10 Jernej Damjan 974.1
  12 Stefan Hula 957.0
  15 Piotr Żyła 914.5
  23 Maciej Kot 811.7
  38 Jakub Wolny 397.4
  55 Tomasz Pilch 201.4

  • Lider turnieju
 • Biegi narciarskie mężczyzn - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Johannes Hoesflot Klaebo 1112
  2 Dario Cologna 953
  3 Martin Johnsrud Sundby 935
  4 Alex Harvey 900
  5 Aleksander Bołszunow 710
  6 Maurice Manificat 689
  7 Hans Christen Holund 684
  8 Aleksiej Połtoranin 656
  9 Siergiej Ustiugow 560
  10 Emil Iversen 506
  88 Maciej Staręga 28

  • Lider PŚ
 • Biegi narciarskie kobiet - Puchar Świata

  lp. zawodniczka punkty
  1 Heidi Weng 1346
  2 Ingvild Flugstad Oestberg 1147
  3 Jessica Diggins 967
  4 Krista Parmakoski 837
  5 Teresa Stadlober 731
  6 Charlotte Kalla 690
  7 Sadie Bjornsen 660
  8 Kerttu Niskanen 560
  9 Ragnhild Haga 546
  10 Marit Bjoergen 543
  42 Justyna Kowalczyk 106

  • Lider PŚ
 • Biathlon kobiet - Puchar Świata

  zawodniczka punkty lp.
  1 Kaisa Makarainen 592
  2 Anastasiya Kuzmina 577
  3 Dorothea Wierer 525
  4 Laura Dahlmeier 490
  5 Daria Domraczewa 436
  6 Veronika Vitkova 424
  7 Denise Herrmann 422
  8 Justine Braisaz 419
  9 Anais Bescond 389
  10 Wita Semerenko 377
  21 Weronika Nowakowska 261
  38 Krystyna Guzik 121
  50 Magdalena Gwizdoń 58
  74 Monika Hojnisz 13

  • Lider PŚ
 • Biathlon mężczyzn - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Martin Fourcade 834
  2 Johannes Thingnes Boe 780
  3 Jakov Fak 467
  4 Anton Szypulin 460
  5 Arnd Peiffer 443
  6 Tarjei Boe 434
  7 Simon Desthieux 382
  8 Lukas Hofer 377
  9 Benjamin Weger 371
  10 Simon Schempp 365
  72 Grzegorz Guzik 21

  • Lider PŚ
 • Narciarstwo alpejskie - PŚ kobiet

  lp. zawodniczka punkty
  Mikaela Shiffrin 1513 1
  Wendy Holdener 842 2
  Viktoria Rebensburg 767 3
  Petra Vlhova 754 4
  Sofia Goggia 730 5
  Tina Weirather 697 6
  Frida Hansdotter 657 7
  Ragnhild Mowinckel 651 8
  Lara Gut 643 9
  Lindsey Vonn 632 10
  Maryna Gąsienica-Daniel 14 106

  • Lider PŚ
 • Narciarstwo alpejskie - PŚ mężczyzn

  lp. zawodnik punkty
  1 Marcel Hirscher 1294
  2 Henrik Kristoffersen 1045
  3 Aksel Lund Svindal 716
  4 Kjetil Jansrud 665
  5 Beat Feuz 636
  6 Alexis Pinturault 627
  7 Andre Myhrer 515
  8 Matthias Mayer 502
  9 Dominik Paris 466
  10 Vincent Kriechmayr 455

  • Lider PŚ

Najnowsze informacje