Sport.pl

Polska wyprawa na K2 przełożona. "Kilku członków wyprawy musi wyleczyć kontuzje"

Polska wyprawa na K2 została przełożona. Zgodnie z aktualnym planem atak na najtrudniejszą górę świata odbędzie się zimą 2020 roku. Powodem takiej decyzji jest brak zespołu, który dawałby realne szanse na atak szczytowy.

Polska wyprawa na K2 była planowana na najbliższą zimę. W poniedziałek na stronie polskihimalaizmzimowy.pl poinformowano jednak, że ekspedycja została przełożona. Jej nowym terminem jest kolejna zima - w 2020 roku. - Powodem takiej decyzji jest brak zespołu, który dawałby realne szanse na atak szczytowy - napisano na stronie.

Udało się pozyskać finansowanie całej ekspedycji jednak kontuzje potencjalnych członków wyprawy przekreśliły szanse na jej powodzenie w tym roku. - Czas od zakończenia ostatniej zimowej wyprawy na K2 poświęciliśmy na przygotowanie kolejnej ekspedycji. Staraliśmy się między innymi pozyskać finansowanie, które na obecnym etapie bylibyśmy w stanie sobie zagwarantować. Niestety kilku potencjalnych członków ekspedycji nie może w tym roku wyjechać na K2 z powodu kontuzji, które muszą wyleczyć - poinformował kierownik wyprawy, Piotr Tomala.

- Oznacza to, że nie mamy aktualnie wystarczającej liczby doświadczonych wspinaczy, których wyjazd do Pakistanu pozwoliłby realnie myśleć o przeprowadzeniu ataku szczytowego. A nie chcemy jechać pod K2 tylko po to, żeby zaznaczyć tam swoją obecność. Odpowiedzialność za całość przedsięwzięcia oraz bezpieczeństwo uczestników spowodowała, że nie było innego wyjścia - można przeczytać w oświadczeniu.

Zgodnie z nowym planem, najbliższe miesiące zostaną poświęcone na wyszkolenie nowych wspinaczy. - 2019 i 2020 rok chcemy poświęcić na wyprawy unifikacyjne i wyjazdy szkoleniowe, które pozwolą nam podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w górach wysokich. Podczas naszego marcowego obozu w Tatrach poznaliśmy kilkunastu takich zawodników. Liczymy, że przed zimą 2020 będą już himalaistami z doświadczeniem potrzebnym przy tak wymagającym szczycie, jakim jest K2 - poinformował Piotr Tomala w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (15)
Polska wyprawa na K2 przełożona. "Kilku członków wyprawy musi wyleczyć kontuzje"
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 8 razy 4

  Dziwi mnie ta pochopna decyzja. Matousz Morawiecki w wielu dziedzinach osiąga tak nierawdopodobne szczyty, że nawet samotne wejście na K2, to dla niego spacerek.... tyle, że w ciepłej czapce, bo to zimowy spacerk.

 • pbskarpy

  Oceniono 9 razy 1

  "zdolnych wspinaczy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w górach wysokich. Podczas naszego marcowego obozu w Tatrach poznaliśmy kilkunastu takich zawodników. Liczymy, że przed zimą 2020 będą już himalaistami z doświadczeniem potrzebnym przy tak wymagającym szczycie, jakim jest K2"

  No to powodzenia. Zal pl

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz -1

  Niech tylko znowu nie biorą ruskiego, który rozwalił poprzednią ekipę.

 • kuku666

  Oceniono 8 razy -4

  Która to już taka "wyprawa"? I kto zapłaci jeśli znowu któryś z tych dur.ni utknie gdzieś w tej górze i potrzeba będzie akcji ratunkowej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX