Sport.pl

Łyżwiarstwo figurowe. Alysa Liu najmłodszą mistrzynią USA. "Fenomenalny talent"[WIDEO]

Alysa Liu gwiazdą mistrzostw Stanów Zjednoczonych w łyżwiarstwie figurowym. 13-latka została najmłodszą mistrzynią swojego kraju w historii. - Fenomenalny talent - powiedziała o Liu Tara Lipinski, zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego w Nagano (1998 r.).

Debiutująca w łyżwiarskich mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Alysa Liu zdobyła złoty medal wśród solistek. 13-letnia zawodniczka została najmłodszą w historii mistrzynią USA. Poprzedni rekord należał do Tary Lipinski, która zdobywała swój tytuł w 1997 r., gdy miała skończone 14 lat. Lipinski była pod wielkim wrażeniem występu Liu. - Rekordy są po to, aby je łamać. To dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie ona tego dokonała. Liu ma fenomenalny talent - powiedziała była mistrzyni olimpijska na antenie stacji NBC

Alysa Liu: Wciąż to do mnie nie dotarło

Podczas mistrzostw kraju w Detroit Liu wykonała potrójnego axla - najtrudniejszy z potrójnych skoków - aż cztery razy: raz w programie krótkim i trzy razy w programie dowolnym. Za swój występ 13-latka uzyskała notę 217,51 pkt. Drugie miejsce zajęła 20-letnia Bradie Tennell (213,59 pkt.), a trzecie 22-letnia Mariah Bell (212,40 pkt.).

 

Liu urodziła się w 2005 r. w kalifornijskiej miejscowości Clovis. Od piątego roku życia trenuje łyżwiarstwo. - Wciąż to do mnie nie dotarło. Wciąż muszę się zastanowić nad tym wszystkim, czego właśnie dokonałam - powiedziała po zawodach na konferencji prasowej wzruszona 13-latka.

Więcej o:
Komentarze (34)
Łyżwiarstwo figurowe. Alysa Liu najmłodszą mistrzynią USA. "Fenomenalny talent"[WIDEO]
Zaloguj się
 • helwiusz

  Oceniono 4 razy 4

  W zeszłym roku 13-letnia wówczas Sasza Trusowa wykonała na mistrzostwach świata juniorek poczwórnego toe-loopa, jako pierwsza solistka w historii. "Gazeta" nie robiła z tego sensacji; nie wiem, czy w ogóle zauważyła. A to jednak troche więcej, niż osiągnięcie Alysy, bo potrójny axel był już kiedyś przez kobietę wykonywany (Midori Ito na przełomie lat 80. i 90. )

  W Rosji stało się już normą, że dziewczynki 13-15 letnie skaczą lepiej, niż ich dorosłe koleżanki. Potem wyrastają, zmieniają się im proporcje ciała, przemieszcza się środek ciężkości i same przestają skakać tak genialnie (za to lepiej tańczą, ale to niekoniecznie kompensuje straty punktowe). Prawie wszystkie - albo i wszystkie - te małe mistrzynie produkowane są przez tę samą trenerkę, Eteri Tutberidze. W Ameryce ktoś też już wypracował (albo podpatrzył) tę trenerską umiejętność, więc będzie rywalizacja. Rekordy świata będą teraz bite na mistrzostwach świata juniorek, bo na mistrzostwach seniorskich ISU nie dopuszcza do startu dzieci poniżej 15 lat. Będzie zdziwniej i zdziwniej.

 • jmk777

  Oceniono 4 razy 4

  W artykule jest błąd. Podczas mistrzostw USA nie wykonała potrójnego Axla 4 razy, w tym 3 w programie dowolnym. Zasady ISU nie pozwalają na wykonanie tego samego potrójnego skoku w programie dowolnym aż 3 razy. Myślałem, że może wewnętrzne reguły federacji amerykańskiej są inne, ale nie. Wykonała jednego potrójnego Axla w programie krótkim i dwa w programie dowolnym. Co oczywiście nie zmienia faktu, że te jej trzy potrójne Axle w jednych zawodach to mega niesamowity wyczyn.

 • goonieczka09

  Oceniono 6 razy 4

  Fajnie, że o tym piszecie ale może byłoby miło jakbyście chociaż wspomnieli o najlepszym występie polskich łyżwiarzy figurowych od kilkunastu lat na ME w Mińsku (5 miejsce duetu Kaliszek Spodyriev)?

 • byann

  0

  WADA już ma wytyczne jakie "leki" może brać?

 • boliver

  0

  Prawdziwa yankeeska,,

 • andrzej2310

  0

  Mistrzostwa dzieci chyba wygrała

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce to nas nie obchodzi bo nie mamy lyzwiarek, ktore mogly by z nia konkurowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX